Dünyanın en büyük lojistik firmalarından biri olan UPS, geçtiğimiz pazartesi günü ABD’nin Florida eyaletindeki Tampa şehrinin kırsal bir bölgesinde ilk drone ile teslimatını gerçekleştirdi. Tabii, bu bir deneme teslimatıydı.

UPS’in teslimat kamyonundan havalanan ve tamamen otonom olarak çalışan drone, teslimatı gerçekleştirmek için yola koyulurken teslimat kamyonu da başka bir teslimat yapmak üzere yola koyuldu. Drone, teslimatını yaptıktan sonra yeni bir lokasyonda bulunan teslimat kamyonuna otomatik olarak geri döndü.  Bu teknoloji, özellikle kırsal bölgelerde zaman tasarrufu sağlayabilir.

UPS, teslimat verimliliğini artırabilecek olan bu yöntemi test etmek için elektrikli kamyon ve drone üreticisi Workhorse şirketiyle iş birliği yaptı. UPS’in teknoloji tedarikçisi olan Workhorse, yeni “HorseFly UAV Delivery” (HorseFly İHA Teslimat) sistemini UPS’in teslimat kamyonlarıyla uyumlu olarak çalışacak şekilde düzenledi.

Bununla birlikte testte kullanılan teslimat kamyonu da özel olarak yapıldı. Bu sayede kamyonun tavanı açılıyor ve teslimat drone’u buradan havalanabiliyor. Drone, teslimatı gerçekleştirip kamyona geri döndüğünde de tavandaki robotik kollar tarafından kavranıyor. Ayrıca drone, kamyona bağlı dururken şarj ediliyor.

Üzerinde drone taşıyan teslimat kamyonları fikri yeni değil. Geçtiğimiz eylül ayında Mercedes-Benz ve drone teknolojileri geliştiren Matternet firması da Vision Vans isimli buna benzer bir fikri hayata geçirmeyi planladıklarını duyurmuşlardı. Vision Vans fikri, Matternet’in teslimat drone’larının Mercedes-Benz’in kamyonlarından havalanmasına dayanıyor.

Ayrıca dün yayınladığımız Amazon’un drone ile teslimat hizmeti Prime Air için yaptığı patent başvurusuyla ilgili habere de buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın