Unicef’ten Çocuk İstismarına Dikkat Çeken ‘Saklanma Mobilyaları’

Bildiğiniz gibi Unicef çocuk hakları konusunda çalışmalar yürüten uluslararası bir yardım kuruluşu. Çocuk istismarının her türlüsüne dikkat çekmek için ses getiren kampanyalara imza atıyorlar. Unicef bu seferde şiddet gören çocuklar ile ilgili bir etkileyici bir sosyal deneyi hayata geçirmiş durumda.

Bir video aracılığıyla çocukların gördüğü cinsel, psikolojik, fizyolojik şiddetin rahatsız ediciliği vurgulanıyor. Videoda ebeveyn olmak üzere olan çiftler doğacak olan çocukları için eşya bakmaya bir mobilya dükkanına geliyorlar. Fakat mobilyalar bildiğimiz çocuk mobilyalarından biraz daha farklı tasarlanmış. Görünürde farklılıklar göze çarpmıyor ancak müşterilere yardımcı olan satış temsilcisi mobilyaların kullanım alanlarını açıklarken çocukların şiddetten kaçabileceği saklanabileceği bölümleri tanıtıyor. Bunu yaparken son derecede normal bir özellik tanıtıyormuş gibi davranıyor ancak tüyler ürperten şeyler söylüyor. Örneğin; Çocuğa vurulduğunda devrilmemesi için ayaklarında ağırlıklar bulunan bir mama sandalyesi tanıtıyor veya şiddetten kaçan bir çocuğun saklanabileceği dolaplı bir yatak.

Bu sosyal deney sonrasında müşteriler ile görüşülüyor ve onlara her 4 çocuktan 3’ünün şiddete maruz kaldığı açıklanıyor. Her 4 çocuktan 3’ü çok ciddi bir rakam.

Videoda da görüldüğü gibi bu durum insanlara rahatsız edici geliyor. Unicef’in vermek istediği mesaj da tam olarak bu; rahatsız olmamız gerekiyor zaten. Unicef’in daha önceki kampanyalarında da yaratmak istediği etki çocukların yaşadığı durumun rahatsız ediciliğinin dehşeti. Çocukların kendi evlerinde bile fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalarak saklanma ihtiyacı duymasının rahatsız olunması gereken bir durum olduğunu gözler önüne seriyorlar.

Unicef’in daha önceki sarsıcı kampanyalarından birisi de çocuk şiddeti ile ilgili tanıtılan video oyunuydu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link