Under Armour’dan Kişiye Özel Bir Seçki: ArmourBox

Her geçen gün bireyselleşmenin arttığı ve bu nedenle de markaların, müşterilere özel fırsatlar sunması gereken bir dünyada yaşıyoruz. Markanızın bu küresel rekabette ayakta kalmasını istiyorsanız, müşterilerinizin bireysel zevklerini, hayat tarzıyla uyumlu olarak taşımak isteyeceği çizgileri bilmelisiniz. Hatta bu konu hakkında onlara isabetli ürünler önermelisiniz. Under Armour hayata geçirdiği ArmourBox adlı projesiyle, tam da bu türden bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.

Spor giyim konusunda da abonelik sistemi başlatan Under Armour, abone müşterilere ArmourBox adını verdiği bir kutu gönderiyor. Müşteriler bu paketten yalnızca istedikleri ürünleri alıyor. Müşterilerin tercihlerine göre; 30, 60veya 90 günlük aralıklarla yapılan gönderimlerden kargo ücreti alınmıyor.

ArmourBox markanın, müşterinin hoşuna gidebilecek parçaları bir arada sunan, özel bir seçki.

Süreç, aslında tam anlamıyla, biyoloji derslerinden hatırlayacağımız bir enzim-substrat kompleksi şeklinde gerçekleşiyor. Kişisel profilini oluşturup istenen bilgileri tamamlayan müşterilere, Under Armour tasarımcılarından biri tarafından hazırlanan özel seçki gönderiliyor. Yani müşteri eğilimleri ve Under Armour ürünler birbirini tamamlayan iki parça olarak, özelleşmiş bir sürecin altyapısını oluşturuyor. Marka, hangi profile hangi ürünün uygun olabileceği konusunda bir yapay zekâ kullanıyor ve seçkiyi oluşturacak tasarımcıya, kişisel profil ve müşteriye ait veriler üzerinden yol gösteriyor.

Under Armour’ın bu pazarlama hamlesini, son dönemde artan rekabette yer alma isteğiyle yorumlayabiliriz. Şirket, bu yılın ikinci çeyreği için %9’luk artışla 1.1 milyar dolarlık gelir açıklamış, fakat aynı dönemde zarar etmişti. Bu durum istihdam politikasına da yansımış ve bu yılın başlarında yeniden yapılanan Under Armour, 280 kişiyi işten çıkarmıştı.

Amazon, Amazon Restaurants özelliği sayesinde, mobil uygulama yoluyla yemek siparişi hizmeti de sunacağını açıklamıştı

Daha çok spor giyim ve günlük giyimi birleştiren tarzıyla öne çıkan Under Armour’ın izlediği yol, en çok da Amazon’un bu stilde ürünler sunacak kendi markasının yaratacağı etkiyi dengelemekle açıklanabilir. Son olarak yemek siparişi özelliğini de duyuran ve bulunduğu her piyasada şartları değiştirecek bir oyuncu olan Amazon’a yem olmak istemeyen birçok markanın gelecekte bizimle birlikte olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Öte yandan Under Armour’ın başlattığı bu hizmetin, kişisel pazarlamanın etkisi ve yapay zekanın satın alma sürecine katkısı noktalarında da bize daha açık ve güncel bir örnek sunacağını düşünüyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Metallica Viski Pazarına Girdi


Ünlü ABD’li müzik grubu Metallica, viski pazarına girdi. Metalin rock kökeninden geldiğini varsayarsak, genel olarak bir rock kültürüne ait olan Metallica grubu neden böyle bir pazara adım attı?

Öncelikle bazı insanlar için müzikte Metallica neyse motorda Harley Davidson neyse içkide viski aynı konumu aldı. Bunu gözlemlemiş olacaklar ki Metallica, ABD’nin en ünlü viski üreticilerinden Dave Pickerell ile çalışarak Blackened adını verdiği viskiyi üretti. Metallica her partide 5000 şişe viski piyasaya sürecek ve her 5000 şişe tükendiğinde blackenedwhiskey.com adresinde bu viskiye özel yeni şarkı listeleri yayınlanacak. Bu siteden aynı zamanda Blackened logolu lisanslı ürünler almak da mümkün olacak. Yani görünen o ki satışa sunulan ürünler bir tek viskiyle sınırlı kalmayacak. Viski şu anda ön satışa sunulmuş durumda ve Türkiye için sipariş seçeneği de var, Türkiye’den viski almak isteyen tüketiciler en az 52 doları gözden çıkarmalı, çünkü viskinin şatış fiyatı 52 dolar ve kargo için en az 18 dolar ödemeleri gerekmekte.

Peki akıllara yeniden şöyle bir soru gelmiyor mu: Kapitalist pazar Rock kültürünü de mi hapsetti?

Rock kültürüne bakıldığında müzik diliyle kendini pek tanımlayamayan rock kültürü, olguyu; ruhsal durum, siyasallaşma, sosyal talepler, ifade özgürlüğü terimleriyle müzikte bir başkaldırıdır. Demek ki rock aynı zamanda bir güçtür. Eski kuşaklardan olanların otoritesini reddetmek ve sonraki kuşakların isteğini ifade etme gücü hatta bir enerjidir. Siyahilerin isyan ve ağıtlarından doğan bir başkaldırıdır. Kapitalist pazar zaten rock müziğinin 45’lik plaklarını, dergilerini, radyolarını, motosikletlerini, gitarlarını, deri ceketlerini kısaca bütün malzemelerini satın alma imkanını hedef kitleye sunmuştu, anlaşılan o ki şimdi de içki pazarında hızla yerini viskiyle alacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola Rotasını Kenevire Çevirebilir

  • Her sene farklı pazarlar için farklı üretim yapan Coca-Cola uzun zamandan sonra rotasını kenevire çevirebilir. 
  • Coca-Cola’nın, tıbbi kenevir üreticisi Aurora Cannabis Inc. ile görüşme halinde olduğu belirtiliyor.

  • İlgili yazı: Coca Cola’dan Renksiz, 0 Kalori Bir Yenilik: Coca Cola Clear

Çok yakın bir zamanda sizlerle Coca-Cola’nın eskiden kokain içerdiğini paylaşmıştık. Coca-Cola, 1800’lü yıllarda morfine ve onun bağımlılık yapıcı niteliklerine alternatif olarak ilk çıktığında, büyük ölçüde kokain içeriyordu ve 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içeceğin bileşenlerinden biri olarak kalmıştı. 1903 yılında koka yaprağına veda eden Coca-Cola, uzun bir aradan sonra rotasını kenevire çevirebilir. 

BNN Bloomberg’in haberine göre, Coca-Cola ve Aurora Cannabis Inc. arasındaki “ciddi” görüşmeler, CBD içeren içecekleri kapsıyor. Yani, üretilmesi gündemde olan bu içecekler tüketici tarafından içildiğinde “kafa yapmayacak” zira kenevir bitkisinde doğal olarak bulunan CBD (kannabidiol); başta Kanada ve ABD’nin bazı eyaletleri olmak üzere az sayıdaki ülkede tıbbi amaçlarla, enflamasyon ve ağrıların tedavisinde kullanılıyor. CBD’nin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede tıbbi ya da diğer amaçlarla kullanılması ise suç teşkil ediyor.

Aurora, Kanada’nın en büyük üçüncü pot şirketidir ve pazar değeri 8,7 milyar C $ ‘dır. Edmonton, Alberta merkezli şirket Kanada’daki diğer pot stokları ile birlikte ülke çapında ilerledi ve ülke, 17 Ekim’de esrarı yasallaştırmak için ilk yedi ülke grubunu oluşturdu. BI Canada Esrar Rekabetçi Akranlar Endeksi, iki kattan fazla arttı. Geçtiğimiz 12 ay, 2018’de hisse senetlerinin aşırı değerlenme endişesiyle yüzde 24 düşüş yaşamıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?