Under Armour’dan Kişiye Özel Bir Seçki: ArmourBox

Her geçen gün bireyselleşmenin arttığı ve bu nedenle de markaların, müşterilere özel fırsatlar sunması gereken bir dünyada yaşıyoruz. Markanızın bu küresel rekabette ayakta kalmasını istiyorsanız, müşterilerinizin bireysel zevklerini, hayat tarzıyla uyumlu olarak taşımak isteyeceği çizgileri bilmelisiniz. Hatta bu konu hakkında onlara isabetli ürünler önermelisiniz. Under Armour hayata geçirdiği ArmourBox adlı projesiyle, tam da bu türden bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.

Spor giyim konusunda da abonelik sistemi başlatan Under Armour, abone müşterilere ArmourBox adını verdiği bir kutu gönderiyor. Müşteriler bu paketten yalnızca istedikleri ürünleri alıyor. Müşterilerin tercihlerine göre; 30, 60veya 90 günlük aralıklarla yapılan gönderimlerden kargo ücreti alınmıyor.

ArmourBox markanın, müşterinin hoşuna gidebilecek parçaları bir arada sunan, özel bir seçki.

Süreç, aslında tam anlamıyla, biyoloji derslerinden hatırlayacağımız bir enzim-substrat kompleksi şeklinde gerçekleşiyor. Kişisel profilini oluşturup istenen bilgileri tamamlayan müşterilere, Under Armour tasarımcılarından biri tarafından hazırlanan özel seçki gönderiliyor. Yani müşteri eğilimleri ve Under Armour ürünler birbirini tamamlayan iki parça olarak, özelleşmiş bir sürecin altyapısını oluşturuyor. Marka, hangi profile hangi ürünün uygun olabileceği konusunda bir yapay zekâ kullanıyor ve seçkiyi oluşturacak tasarımcıya, kişisel profil ve müşteriye ait veriler üzerinden yol gösteriyor.

Under Armour’ın bu pazarlama hamlesini, son dönemde artan rekabette yer alma isteğiyle yorumlayabiliriz. Şirket, bu yılın ikinci çeyreği için %9’luk artışla 1.1 milyar dolarlık gelir açıklamış, fakat aynı dönemde zarar etmişti. Bu durum istihdam politikasına da yansımış ve bu yılın başlarında yeniden yapılanan Under Armour, 280 kişiyi işten çıkarmıştı.

Amazon, Amazon Restaurants özelliği sayesinde, mobil uygulama yoluyla yemek siparişi hizmeti de sunacağını açıklamıştı

Daha çok spor giyim ve günlük giyimi birleştiren tarzıyla öne çıkan Under Armour’ın izlediği yol, en çok da Amazon’un bu stilde ürünler sunacak kendi markasının yaratacağı etkiyi dengelemekle açıklanabilir. Son olarak yemek siparişi özelliğini de duyuran ve bulunduğu her piyasada şartları değiştirecek bir oyuncu olan Amazon’a yem olmak istemeyen birçok markanın gelecekte bizimle birlikte olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Öte yandan Under Armour’ın başlattığı bu hizmetin, kişisel pazarlamanın etkisi ve yapay zekanın satın alma sürecine katkısı noktalarında da bize daha açık ve güncel bir örnek sunacağını düşünüyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link