Araba sigortası servisi sunan Esurance‘ın Super Bowl akşamı maç sonrası yayınladığı reklamı Twitter’ı birbirine kattı. #EsuranceSave30 hashtagi ile paylaşılan twitlerin sayısı 2 milyonu aşmış durumda ve bunların 200.000’den fazlası ilk 1 dakika içerisinde atılmış. Pazartesi günü de trend topic olan Esurance’in bu kampanyasının hikayesine gelince:

#EsuranceSave30, hashtaginde yazdığı gibi Esurance Super Bowl reklamını maç sırasında yayınlamadığından dolayı yaklaşık 4 milyon dolara tekabül eden 30 saniyelik reklam ücretinin %30’udan bu sayede tasarruf etmiş. Maç sonrası yayından dolayı yaklaşık 1.5 milyon dolar tasarruf eden şirket, bu parayı da atılan twitler içerisinden seçeceği bir kişiyle paylaşmayı uygun görmüş. 30 saniyelik reklamında John Krasinski reklamda 1.5 milyon doları almak için tek yapmanız gerekenin #EsuranceSave30 hashtagi ile twit atmanız olduğunu söylüyor ve reklamı bitiriyor. Kazanan ise Jimmy Kimmel Live’ın Çarşamba günü yayınlanacak programında açıklanacak.

Esurance’ın reklam ajansı Leo Burnett’in paylaştığı diğer verilere göre kampanya 1 milyardan fazla etkileşim almış durumda. Şirketin 100 binden fazla takipçi kazandığı bu kampanya ABD’de Super Bowl maçından sonra en çok konuşulan konulardan biri haline gelmiş durumda. Reklam YouTube’da da 250 binden fazla izlenme sayısına sahip. PR anlamında da ABD’de haberlere ve gazetelere konu olan kampanya Super Bowl’u karlı kapatan şirketler arasındaki yerini aldı.

Bir Cevap Yazın