2006 yılında Jack Dorsey, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter’ın değeri bugün 10 milyar dolardan daha fazla. Twitter, geçen yıl Facebook’un halka açılması ardından büyük merakla beklenen açıklamayı yaptı ve hisselerini borsaya açmak için Amerikan düzenleme kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa İşlemleri Komisyonu’na (SEC) başvurduğunu duyurdu. Bu duyuruyu da yine twitter üzerinden “Halka açılmak için SEC’e S-1 formumuzu teslim ettik” şeklinde bir tweet ile gönderdi.

Şirket yetkilileri, halka arzın zamanlaması ya da hisselerin fiyatı konusunda daha fazla ayrıntı vermedi. Piyasa uzmanları, Twitter’ın borsaya açılmasını, zamanlama olarak, şirketin büyüme stratejisinin bir parçası ve şirkete 1 milyar dolardan fazla para aktaran yatırımcıları ödüllendirme fırsatı olarak değerlendiriyor.

Facebook-Stock-Twitter

Geçen yıl Mayıs ayında halka açılan Facebook, başlangıçta yatırımcılar arasında heyecan yaratmış olsa da, şirketin hisseleri kötü bir performans göstermişti. Hisse senetlerinin değerinin yeniden toparlanması ancak bu yaz aylarında olabildi.Uzmanlar, halka açıldıktan sonra bile Twitter’ın gelişme ve yeniliklere yatırım yapmaya devam etmesi gerektiği görüşünde.

Tabi Twitter’ın, Twitter üzerinden duyurduğu halka arz planı kısa sürede kullanıcıları arasında yayıldı.Şirket kısa süre sonra gönderdiği bir başka mesajda ise kısaca “Şimdi çalışmaya devam” ifadesine yer verdi.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın