Türkiye’nin Nostalji Kokan Kolonya Markaları

Kolonyanın formulünün Giovanni Paolo de Feminis tarafından geliştirdiği düşünülüyor. Önce özel bir koku esansı yaratıp, sonrasında Almanya’nın Köln şehrinde bu kokuyu tıbbi bir içeriğe dönüştürmüş ve tıbbi bir ürün olarak onaylatmıştı. Almanca ismiyle ‘Kölnischwasser’ olarak anılıyordu yani ‘Köln Suyu’. Kolonya dediğimiz ürün aslında bu suyun markalaşmasından yola çıkarak türemiş.

Türkiye’ye ilk kolonya ithal olarak gelmiş ve 1882 yılında Ahmet Faruki  tarafından üretilmeye başlanmış. Kolonya kültürümüzde kolayca yer etmiş olacak ki uzun yıllardır mutlaka misafirlere ikram edilir, yaz sıcağında elimizden düşmez, parfüm niyetine sürülür…

Kısa sürede bizim için bu kadar değerli hale gelen kolonyanın yerel üreticilerini merak ettik sizler için araştırdık. İşte Türkiye’de üretilen bazı ünlü kolonya markalarının serüvenleri;

Servet Tütün Kolonyaları

Servet Bucurgat Düzce’ye yerleştikten sonra meşhur Düzce tütününden kolonya  üretmeye karar vermiş ve uzun uğraşlarından sonra 1966’da ilk kolonyasını imal edip tanıtmış. Kısa sürede kolonya tüm Türkiye’ye yayılmış.

Servet Tütün Kolonyaları’nın şu anda Düzce tütünü, ceviz yaprağı, kır çimenleri, limon ve lavanta aromaları mevcut.

servet tütün kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Selin Kolonyası

1912’de Süleyman Ferit Eczacıbaşı tarafından İzmir’de Türkiye’nin ilk kolonyasının üretilmesi ile başlamış. Süleyman Ferit Bey İzmir’in diplomalı ilk eczacılarındandır. İlk ismi ‘Altın Damlası Kolonyası’. Altın Damlası Kolonyası İzmir’in sembolü haline gelmiş, İzmir’i ziyarete gelen hemen herkes dostlarına hediye olarak bir şişe Altın Damlası Kolonyası alırmış. 1980 yılında Ezcacıbaşı, Gür akan su anlamına gelen “Selin” ismini daha uygun görmüş.

Şu anda markanın lavanta, hanımeli, incir, bahçe gülü ve ardıç, sığla kolonyaları mevcut.

selin kolonyası ile ilgili görsel sonucu

Rebul Kolonyaları

Rebul aslında bir eczane ismi olup, 1895 yılında Beyoğlu’nda Grande Pharmacie Parisienne (Büyük Paris Eczanesi) adıyla kurulmuş. Kemal Müderrisoğlu, 1920’de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için Rebul Eczanesi’nde işe başlamış.

Önceleri Bay Reboul’un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa’nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden toplanan lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanmış.

1939’da Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini Kemal Müderrisoğlu’na devretmiş ve marka sonrasında Beyoğlu’ndan İstanbul’a sonra da bütün Türkiye’ye yayılmış.

rebul kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Isparta Gülçiçek Kolonyaları

Gülçiçek, Isparta’da 1976 yılında İsmail Pekcan tarafından kurulmuş. Marka serüvenine kolonya üretimiyle başlamış bugün kozmetik alanında hizmet veren bir şirkete dönüşmüş ancak kolonya üretmeye hala devam ediyor.

Üretim yeri Isparta olunca tabi ki gül kolonyası meşhur.

 

Bulvar Kolonyaları

1964 yılında İbrahim Göçer tarafından kurulan ve bugün dünyaya kozmetik ürünleri pazarlayan Ulusoy Kozmetik, Bulvar kolonyaları ile de sektörün devlerinden. Kolonyalarında limon çiçeği kullanmaları onları rakiplerinden ayırıyormuş. Ayrıca çok farklı kokularda kolonyaları da kendileri üretiyorlarmış.

bulvar kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Eyüp Sabri Tuncer 

Eyüp Sabri Tuncer ürünleri ilk çıktığında değişik bir pazarlama politikası uygulayarak promosyonla kolonya dağıtmış. Kalabalığa karışıp kolonyayı anlatır, dinleyenlere de kolonya ikram edermiş.  Bu uygulama ile kolonya tüketimini arttırmaya çalışmış ve başarılı da olmuş. Markayı sonrasında Eyüp Sabri Tuncer’in oğulları devam ettirmiş. Yurt dışına gidip esans üretim süreçleri hakkında bilgi edinmişler ve bu sayede marka Türkiye’de kendi esansını kendi üreten ilk kolonya olma özelliğini taşıyor.

Markanın şu anda farklı ürünleri de olmakla birlikte limon, amber, tütün, Japon Kiraz Çiçeği, beyaz çay gibi çok çeşitli kolonyaları mevcut.

eyüp sabri tuncer kolonya ambalaj ile ilgili görsel sonucu

Tariş Kolonyaları

TARİŞ Kolonyaları 1972 yılından bu yana üretiliyormuş ve şu anda 2 tanesi erkeklere özgü olmak üzere 8 ayrı çeşit kolonya üretimi yapıyorlarmış.

Limon kolonyası ile başladıkları üretimlerine incir, zeytin çiçeği, mandalina, yeşil çay, lavanta ve tütün kolonyaları gibi çeşitlerle devam etmişler.

 

Marka serüvenlerini merak edenler için daha önce de Türkiye’nin Efsaneleşmiş Gazoz Markaları’nı araştırmıştık.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

12 Milyar Farklı İçerikte Şampuan Sunan 110 Milyon Dolarlık Girişim

Kozmetik dünyası, tüketicileri her geçen gün yeni ürünlerle tanıştırıyor. Markaların hepsi de en iyi ürünün kendilerininki olduğunu iddia ediyor ve müşterilerinin bugüne kadar yaşadıkları kişisel bakım sorunlarını kökünden çözdüğü konusunda kendisine güveniyor. Fakat adı üstünde, “kişisel” bir bakım söz konusuysa ve her insanın farklı ihtiyaçları olduğunu da kabul etmemiz gerektiğine göre, bireye özel bir çözüm bulunması gerekmiyor mu? Function of Beauty adlı girişim, işte bu noktayı yakalayarak yepyeni bir vaatle tüketicilerin karşısına çıkıyor ve “Kendi şampuanını kendin seç!” diyor.

Geçen yılın ekim ayında kurulan New York merkezli girişim, tüketicilerin saç özelliklerini ve sahip olmak istedikleri saç tipini göz önüne alarak onlara özel formüllü şampuanlar hazırlıyor. Örneğin pürüzsüz ve parlak bir saç istiyorsanız ayrı, önceliğiniz hacimli ve düz bir saç ise ayrı bir formülü size öneriyor.

Girişim hızlandırma platformu Y Combinator’dan çıkarak, bir yıldan da az bir sürede büyük ilerleme kaydeden girişimin son olarak 12 milyon dolarlık bir gelire ulaştığı biliniyor. Hatta şirkete yakın bir kaynak, Function of Beauty’nin piyasa değerinin 110 milyon doları bulduğunu öne sürüyor.

Function of Beauty şampuanları, tüketiciye özel pazarlamanın başarılı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketin CEO’su Zahir Dossa, Function of Beauty’i kurma fikrinin, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT), e-ticaret ve değer zincirinin iyileştirilmesi konularında yaptığı tez çalışması sırasında oluştuğunu söylüyor. Kişisel bakım endüstrisinin çok fazla gündemde olan bir alan olmasına rağmen, değer zincirinin son yüz yıldır neredeyse hiç değişmediğini fark etmesiyle sürecin başladığını belirten Dossa, bu noktadan hareket edip saç bakımına odaklanan ve tüketiciye doğrudan ulaşan bir girişim başlatmaya karar vermiş. Sayısız farklı saç tipinin olduğu günümüz dünyasında tüketicilerin de farklı istekleri olduğunu bilen Dossa, kişiye özel şampuanların bu boşluğu dolduracağını düşünmüş.

Saç bakımı konusunda farklı isteklere cevap veren tam 12 milyar farklı içerikte şampuan sunan şirket aynı zamanda, 5 çeşit renk ve 4 tür koku özelliği de sunuyor. Tüketicilerin kendine özel şampuan sipariş etmeleri süreci ise oldukça basit. Function of Beauty’nin internet sitesini ziyaret eden tüketiciler, burada küçük çaplı bir testle karşılaşıyor. Testte yer alan sorulara cevap vererek saç tipleri, saç yapıları ve saç derisi nemi bilgilerini veren ziyaretçiler ardından hacimli saç, uzunluk vb. noktalardaki isteklerini belirtiyor. Son adımda ise şampuanın rengini ve kokusunu seçiyorlar. İnternet sitesi, bu yanıtları bir algoritma üzerinden değerlendirerek tüketiciye özel formüllü şampuanı belirliyor.

Müşteriler, ihtiyaçlarına özel şampuanı kolayca satın alıyor.

Function of Beauty, satış vaadi konusundaki başarısını müşteri memnuniyeti alanına da taşıyor. Sipariş veren müşteriler, şampuanı deneme olanağına da sahipler. Yani şampuanı deneyip memnun kalmadıklarında ürünü iade edip kendine daha uygun yeni bir formülü ücretsiz olarak alabiliyorlar. Şirketin ayrıca, bir abonelik sistemi de bulunuyor ve yeni ürünler çıktıkça abonelerine, sipariş vermeleri beklenmeden şampuanları gönderiliyor.

Dossa, satın aldıkları şampuanların nasıl yapıldığını görmek isteyen sâdık müşterileri için özel alanlar ayırarak çevrimiçi ortamdaki hızlı büyümeyi, fiziksel ortamda da küçük çaplı bile olsa sürdüreceklerini söylüyor.

Function of Beauty, belki de bireye en çok inmesi gereken ama bugüne dek bu noktada beklenen performansı gösterememiş bir alanda, yani kişisel bakım konusunda dikkat çekici ve günümüz tüketicisini yakalayan bir strateji çizmiş. Bu doğrultuda hazırladığı şampuanlarla da kişiye özel pazarlamada önemli bir başarı yakalamış. Bakalım şirket, gelecek dönemlerde hangi yeni ürünlerle karşımıza çıkacak. Peki sizce, hangi sektörler kişiye özel ürünler çıkarmada yüksek potansiyel taşıyor?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Barter Sistemi Nedir ?

Barter Nedir?

Eğer daha önce kullanmadığınız ve çok sevmediğiniz oyuncaklarınızı başka oyuncaklarla takas yaptıysanız, siz çoktan barter sistemine dahil olmuşsunuz demektir. Barter para olmadan bir servis karşılığı ya da bir ürün karşılığında yapılan takas sisteminin adıdır. Bu tarz bir takas yöntemi çok eski uygarlıklar tarafından kullanılmış ve hatta hala bazı kültürler tarafından bu sistem kullanılmaktadır. Örneğin pizza malzemelerinden biri olan parmesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da para alternatifi yerine kullanılıyor yani barter sistemi ile alınıp veriliyor.

Barter sistemini basit bir örnek ile düşünelim; biz bir halı mağazası sahibiyiz ve iş yerimizin ışıklandırmasını değiştirmemiz gerekiyor ancak bunun için bütçemiz yok. Biz ise bir elektrikçiyle anlaşıp bizim ışıklarımızı değiştirmesinin maliyeti karşılığında elektrikçiye aynı değerde iş yerinin halılarını döşemeyi teklif ediyoruz. Sonuç olarak para kullanmadan ticaret gerçekleşmiş oldu yani barter sisteminden yararlanmış olduk.

Dünyada barter örnekleri:

Çay Blokları

 

 

 

 

 

 

Asya ülkeleri tarafından ikinci dünya savaşı sırasında çay blokları para yerine kullanılıyordu. Moğolistan, Tibet ve Sibirya 19. yüzyıldan itibaren 1935 yılına kadar hayvan alımlarında ve vergi ödemelerinde de kullanılıyordu. Çay blokları o dönemde 1 rupi değerine denk gelmekteymiş . Hatta çay blokları bu bahsi geçen ülkelerin paralarından daha değerli bir haldeydi.

Permesan Peyniri

Pizzalardan aşina olduğumuz permesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da barter yapılarak kullanılıyor. 1 baş permesan peynirinin 300 dolara denk gelmesinden dolayı İtalya’da olan Banco Emiliano Bankası teminat olarak bu peynirleri kabul ediyor. Neden bu kadar değerli olmasının sebebi ise 1 baş permesan peynirinin 2-3 yıl içerisinde oluşmasından kaynaklanıyor. 2009 yılında 187 milyon dolar değerinde peynir rezervine sahip olan bankaya bir çok kez soygun girişiminde bulunulmuştur.

Mobil Dakikalar

2011 yılından itibaren Mısır, Nijerya, Hindistan Güney Afrika ve Gana gibi ulusal para birimi hiperenflasyon etkisinde olan ülke vatandaşları telefon dakikalarını alışverişlerde kullanabiliyor. Yani barter sistemini ülke insanları kontörlerle sağlıyor.

Barter sisteminin avantajları ve dezavantajları:

Avantajlar:

  • Esneklik: Barter sisteminin ilk avantajı esnekliktir. İstediğin ya da satın almayı planladığın ürünü nakit kullanmadan her hangi bir ürün veya servisle temin edebilirsin.
  • Vergiler: Barter sistemi vergilendirilebilir bir sistem olmadığı ya da henüz vergilendirmenin bir yolu bulunmadığı için barter sistemini kullanarak vergi ödemeden muaf olunabilir.
  • Döviz rahatlığı: Uluslar arası her hangi bir barter sistemi ile yapılmış ticarette döviz kaynaklı bir sorunla karşılaşılmaz.
  • Basitlik: Son ama en önemli avantaj barter sisteminin çok basit olmasıdır. Kazan-kazan biçiminde ilerler.

Dezavantajlar:

  • Lojistik sorunları: Barter sistemi kullanılarak yapılmış her hangi bir işlemin (özellikle uluslar arası olanlar) lojistiğinde riskler her zaman olaya dahildir.
  • Vadeli gibi bir alternatif olmaması: Vadeli yapılan işlemlerde çek veya senet kullanıldığından her hangi bir vadeli işlem kabul görmez bu sistemde.
  • Bölünemezlik: Diğer bir dezavanajda bütün ürünler veya servisler bölünebilir olmamasıdır. Örneğin bir galericinin bir araba karşılığında galerisini boyatmasında değer eşliği bulunması çok zordur

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link