Türkiye’nin Nostalji Kokan Kolonya Markaları

Kolonyanın formulünün Giovanni Paolo de Feminis tarafından geliştirdiği düşünülüyor. Önce özel bir koku esansı yaratıp, sonrasında Almanya’nın Köln şehrinde bu kokuyu tıbbi bir içeriğe dönüştürmüş ve tıbbi bir ürün olarak onaylatmıştı. Almanca ismiyle ‘Kölnischwasser’ olarak anılıyordu yani ‘Köln Suyu’. Kolonya dediğimiz ürün aslında bu suyun markalaşmasından yola çıkarak türemiş.

Türkiye’ye ilk kolonya ithal olarak gelmiş ve 1882 yılında Ahmet Faruki  tarafından üretilmeye başlanmış. Kolonya kültürümüzde kolayca yer etmiş olacak ki uzun yıllardır mutlaka misafirlere ikram edilir, yaz sıcağında elimizden düşmez, parfüm niyetine sürülür…

Kısa sürede bizim için bu kadar değerli hale gelen kolonyanın yerel üreticilerini merak ettik sizler için araştırdık. İşte Türkiye’de üretilen bazı ünlü kolonya markalarının serüvenleri;

Servet Tütün Kolonyaları

Servet Bucurgat Düzce’ye yerleştikten sonra meşhur Düzce tütününden kolonya  üretmeye karar vermiş ve uzun uğraşlarından sonra 1966’da ilk kolonyasını imal edip tanıtmış. Kısa sürede kolonya tüm Türkiye’ye yayılmış.

Servet Tütün Kolonyaları’nın şu anda Düzce tütünü, ceviz yaprağı, kır çimenleri, limon ve lavanta aromaları mevcut.

servet tütün kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Selin Kolonyası

1912’de Süleyman Ferit Eczacıbaşı tarafından İzmir’de Türkiye’nin ilk kolonyasının üretilmesi ile başlamış. Süleyman Ferit Bey İzmir’in diplomalı ilk eczacılarındandır. İlk ismi ‘Altın Damlası Kolonyası’. Altın Damlası Kolonyası İzmir’in sembolü haline gelmiş, İzmir’i ziyarete gelen hemen herkes dostlarına hediye olarak bir şişe Altın Damlası Kolonyası alırmış. 1980 yılında Ezcacıbaşı, Gür akan su anlamına gelen “Selin” ismini daha uygun görmüş.

Şu anda markanın lavanta, hanımeli, incir, bahçe gülü ve ardıç, sığla kolonyaları mevcut.

selin kolonyası ile ilgili görsel sonucu

Rebul Kolonyaları

Rebul aslında bir eczane ismi olup, 1895 yılında Beyoğlu’nda Grande Pharmacie Parisienne (Büyük Paris Eczanesi) adıyla kurulmuş. Kemal Müderrisoğlu, 1920’de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için Rebul Eczanesi’nde işe başlamış.

Önceleri Bay Reboul’un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa’nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden toplanan lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanmış.

1939’da Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini Kemal Müderrisoğlu’na devretmiş ve marka sonrasında Beyoğlu’ndan İstanbul’a sonra da bütün Türkiye’ye yayılmış.

rebul kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Isparta Gülçiçek Kolonyaları

Gülçiçek, Isparta’da 1976 yılında İsmail Pekcan tarafından kurulmuş. Marka serüvenine kolonya üretimiyle başlamış bugün kozmetik alanında hizmet veren bir şirkete dönüşmüş ancak kolonya üretmeye hala devam ediyor.

Üretim yeri Isparta olunca tabi ki gül kolonyası meşhur.

 

Bulvar Kolonyaları

1964 yılında İbrahim Göçer tarafından kurulan ve bugün dünyaya kozmetik ürünleri pazarlayan Ulusoy Kozmetik, Bulvar kolonyaları ile de sektörün devlerinden. Kolonyalarında limon çiçeği kullanmaları onları rakiplerinden ayırıyormuş. Ayrıca çok farklı kokularda kolonyaları da kendileri üretiyorlarmış.

bulvar kolonyaları ile ilgili görsel sonucu

Eyüp Sabri Tuncer 

Eyüp Sabri Tuncer ürünleri ilk çıktığında değişik bir pazarlama politikası uygulayarak promosyonla kolonya dağıtmış. Kalabalığa karışıp kolonyayı anlatır, dinleyenlere de kolonya ikram edermiş.  Bu uygulama ile kolonya tüketimini arttırmaya çalışmış ve başarılı da olmuş. Markayı sonrasında Eyüp Sabri Tuncer’in oğulları devam ettirmiş. Yurt dışına gidip esans üretim süreçleri hakkında bilgi edinmişler ve bu sayede marka Türkiye’de kendi esansını kendi üreten ilk kolonya olma özelliğini taşıyor.

Markanın şu anda farklı ürünleri de olmakla birlikte limon, amber, tütün, Japon Kiraz Çiçeği, beyaz çay gibi çok çeşitli kolonyaları mevcut.

eyüp sabri tuncer kolonya ambalaj ile ilgili görsel sonucu

Tariş Kolonyaları

TARİŞ Kolonyaları 1972 yılından bu yana üretiliyormuş ve şu anda 2 tanesi erkeklere özgü olmak üzere 8 ayrı çeşit kolonya üretimi yapıyorlarmış.

Limon kolonyası ile başladıkları üretimlerine incir, zeytin çiçeği, mandalina, yeşil çay, lavanta ve tütün kolonyaları gibi çeşitlerle devam etmişler.

 

Marka serüvenlerini merak edenler için daha önce de Türkiye’nin Efsaneleşmiş Gazoz Markaları’nı araştırmıştık.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link