Türkiye’nin ilk biyomedikal teknoparkının iletişimini C2A yürütecek

360 derece iletişim hizmetleri sunan C2A, Türkiye’nin ilk biyomedikal teknopark projesi BIOCITY İstanbul’un stratejik iletişim süreçlerini yönetecek. 

Bütünleşik pazarlama iletişimi ajansı C2A (Call To Action), İshak Alaton’un da yatırımcılarından biri olduğu Alvimedica Holding’in geliştirdiği BIOCITY İstanbul biyomedikal teknopark projesi için halkla ilişkiler, sosyal medya ve kreatif ajans hizmetlerinden oluşan kapsamlı bir anlaşmaya imza attı. Çatalca’da 400 dönümlük bir alanda kurulacak olan ve tamamlandığında yaklaşık 300 milyon dolarlık bir iş hacmi ile direkt olarak 16 bin kişiye istihdam yaratması beklenen BIOCITY İstanbul projesinin stratejik iletişim süreçlerini C2A’nın deneyimli kadrosu yürütecek.

Alvimedica Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Can Küçük, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Dünyadaki başarılı ve en ileri örneklerin incelenmesi sonrasında geliştirilen BIOCITY İstanbul, biyomedikal teknoloji alanındaki üretim fonksiyonlarını ve Ar-Ge ünitelerini, üniversite ve araştırma hastanesi ile aynı fiziksel oluşum içinde ve endüstriyel boyutta bir araya getiriyor. Türkiye’nin global biyoteknoloji alanındaki rekabet gücünü önemli ölçüde artırmasını hedeflediğimiz proje, biyobilişim, klinik araştırma ve medikal ürün lisanslandırma gibi konularda yüksek katma değerli servis üreten alt sektörlerin gelişmesine de önayak olacak. Ayrıca, bu projenin, ülkemizdeki önemli konulardan biri olan beyin göçünü tersine çevirmesini ve uzun vadede Türkiye’ye ilk Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırmasını da bekliyoruz. Ülke ekonomisine ve tıp dünyasına önemli katkıları olacağına inandığımız BIOCITY İstanbul projesinin iletişim faaliyetlerini C2A ile birlikte yürütecek olmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

C2A Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Birdoğan ise yeni işbirliğini şöyle değerlendirdi: “Kuruluşundan bu yana B2B Marketing alanındaki uzmanlığını iletişimin diğer alanlarına da taşıyan C2A, bugün Türkiye’nin pek çok seçkin firmasına bütünleşik pazarlama iletişimi hizmetleri sunuyor. Ajansımızın stratejik iletişim danışmanlığı alanında edindiği deneyimi BIOCITY İstanbul projesinin Türkiye’de ve dünyada tanınması için kullanmaktan mutluluk duyacağız. Gerek yatırım rakamlarıyla gerekse uzun vadeli hedefleriyle büyük yankı uyandıracağına inandığımız bu projenin, pazarlama iletişimi dünyasında da örnek bir başarı hikayesi olarak hatırlanmasını hedefliyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link