Türkiye’nin Efsaneleşmiş Gazoz Markaları

Buram buram nostalji kokan bir içecek; gazoz. Nuri Alço’nun ünlü “Soğuk bir gazoz ister misin yavrum?” repliğinden mütevellit kötü bir şöhret kazansa da yıllarca kimse elinden düşürmemiş. Leblebi yiyenlere, çekirdek çitletenlere eşlik etmiş; gazoz kapağı koleksiyonu türemiş, yıllarca çocuklar büyüklerinden gazoz harçlığı koparmış…

Dünyada gazı suya ilk katan 1767’de İngliz doktor Joseph Priestley olmuş. Gazoz, Türkiye’ye 1890’larda, maden suyuyla girmiş ve gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla yolculuğuna başlamış. Daha sonra da yüzlerce gazoz markası türemiş. Bu gazoz markalarından en çok bilinen bazılarının hikayeleri ise işte böyle;

Niğde Gazozu

Üretim Yeri: Niğde

1962’de İsmet Olcay tarafından Niğde Gazozu İmalathanesi olarak Niğde içinde 44 metrekarelik  kale altındaki dükkanda başlamış serüveni. Kurucusunun vefatından sonra faliyetlerine kayınbiraderi Asım Abay ve oğlu Selçuk Olcay tarafından devam ettirmiş. 2003 yılında ABD’ye açıldıktan sonra Azerbaycan’a bir ihracat hamlesi yapmışlar.

Niğde gazozu üretimine devamlı bir büyüme ile devam ediyor ve reklam yapmamasına rağmen sektörde lider. Sırrını doğal kaynak suyu kullanmasına ve şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanmamasına bağlıyor.

niğde gazozu tarihçesi ile ilgili görsel sonucu

Zafer Gazoz 

Üretim Yeri: Denizli

Üretimine 1934’te Denizli’deki Yeşil Pasaj’ın içinde kurulan  “Yeşil Denizli Zafer Gazozhanesi” ile başlamış. Denizli’nin gazozu diye biliniyor. Yönetim eski sistem; babadan oğula geçiyor.

Tüketicilerin yıllardır “gazoz” değil “Zafer” adıyla istedikleri bu efsane tadı korumak adına, üretim hala yüzde yüz gerçek şeker ile yapılmaktaymış. Çilekli ve Bodrum Mandalinalı çeşitleri mevcut.

zafer gazoz ile ilgili görsel sonucu

Bağlar Gazoz

Üretim Yeri: Safranbolu

Bağlar Gazozu’nun üretimi 1936’da başlamış olup, 1978 yılında şimdiki sahipleri tarafından devir alınmış. 1978’den 2000 yılına kadar Bağlar Kurtuluş Meydanındaki eski fabrikasında, 2000 yılından günümüze ise Safranbolu Sanayi Bölgesi’nde üretimine devam ediyor.

Tatlandırıcı olarak pancar şekerinin kullanılıyor ve sadece limon aroması ile sunuluyor. Bağlar Gazozu gaz/lezzet dengesi olarak da diğer gazozlardan ayrılıyor.

bağlar gazoz ile ilgili görsel sonucu

Beyoğlu Gazoz

Üretim Yeri: İstanbul

19. yüzyılda Beyoğlu’nda kurulduğu biliniyor. Neil Kaan Hirst’in Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı özgün bir şişesi var. Bu şişe tasarımına 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen Avrupa Red Dot Communication Design 2017’de “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül geldi.

Limonlu, zencefilli ve klasik olmak izere 3 farklı çeşidi bulunuyor. Klasik içeriğinde karışık (frambuaz, limon, lime) meyve aromaları barındırıyor.

beyoğlu gazozu ne zaman kuruldu ile ilgili görsel sonucu

Uludağ Gazoz

Üretim Yeri: Bursa

Uludağ Gazozu’nun öyküsü  ise 1930 yılında açılan Gazozhane ile başlamış.

İşletme’nin adı Bursa’daki “Uludağ”dan gelmekte. 1926 öncesinde dağın ismi Keşiş Dağı’ymış. Maden suyunu işleten işletmenin adı da “Keşiş Dağı Maden Suyu” iken “Uludağ Maden Suyu olarak değişmiş.

uludağ gazoz cam şişe ile ilgili görsel sonucu

Çamlıca Gazoz

Üretim Yeri: İstanbul

Ekrem ve Nazif Erkli kardeşler tarafından 1946 yılında ilk üretimi gerçekleşmiş. Çamlıca Tepesi ile de özdeşleşmiştir.  İstanbul’un en köklü gazozlarından olsa da artık eski tadı olmadığını söyleyenler çok…

İlgili resim

Ankara Gazozu

Üretim Yeri: Mersin

İsmi Ankara Gazozu olmasına rağmen Mersin’de üretilir. İsmi Hasan Naycı Mersin Gazozu olarak da geçiyormuş. sade, limonlu, portakallı, mandalinalı ve çilekli olmak üzere 5 farklı damak zevkine hitap eder. Tadının yanında kokusuyla da dikkat çekiyormuş.

ankara gazozu kuruluş yılı ile ilgili görsel sonucu

Zaman Gazozu

Üretim Yeri: Adana

Zaman Gazozu’nun temelleri 1940’larda atılmış. Her mevsimin taze meyvelerinden konsantre hazırlanarak mevsimine göre Portakal, Vişne, Elma, Mandalina aromalı gazozları özgün şişesiyle sunmuş.

Zaman Gazozu, bir dönemin başta  Adana olmak üzere güney illerinin en çok tercih edilen meşrubatı olmasıyla hafızalarda yerini almıştır.

zaman gazozu ile ilgili görsel sonucu

 

Dadya Datça Gazoz

Üretim Yeri: Muğla

Frambuaz aromalı bir gazozdur. Şeker pancarı ile tatlandırılan gazozda ek olarak bölgedeki diğer gazozlarda da yaygın olarak tercih edilmiş olan bal ilavesi de mevcut.

dadya datça gazozu ile ilgili görsel sonucu

Kayısı Kola

Üretim Yeri: Malatya

1971 yılından bu yana üretim yapmakta Kayısı Kola. Firmayı kuran Mehmet Yavaşlı. Limonlu ve kayısılısının yanında sadesi de mevcut. fakat şimdiki ambalajı sıradan.

kayısı kola ile ilgili görsel sonucu

Neşe Gazozu

Üretim Yeri: Adapazarı

1948’den beri Adapazarı’nda üretiliyormuş. Günümüzde, Neşe Gazoz üretimi Mümin Yüksekkaya’nın torunu Hasan Yüksekkaya’nın oğlu 3. nesilden Erol Yüksekkaya tarafından yapılmakta.

Doğal aromalı içecek  lezzetine limon, elma, vişne, çilek aromaları da ekliyorlar. Fransa, İngiltere gibi ülkelerde de market reyonlarını süslemeye başlamış.

neşe gazozu ile ilgili görsel sonucu

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link