Türkiye’de Oluşacak Yeni Sektör: Sağlık ve Spor İçecekleri

Herkese merhaba,

Pazarlama; ekonomi, sosyoloji ve psikoloji bilim dallarıyla etkileşimde olan bilim dallarından biri. Bu alanlarda yaşanan gelişmeler, pazarlama alanında hem kuramsal çalışmalar hem de pazar uygulamaları konusunda etkiler yaratabiliyor.

Türkiye’de özellikle 90’lı yıllarda etkisi hissedilmeye başlanan vücut geliştirme sporları, kısa zamanda daha etkili sonuç almaya yönelik antrenman metotları, sporcuların etkili beslenmesi talebini de meydana getirdi. Kapalı bir alanda spor aletleri ve ağırlıklarla yapılan sporlarda sporcular protein tozu başta olmak üzere birçok farklı gıda takviyesini kullanmaya başladılar. Ürünlerin etkinliği ve özellikleri zaman zaman tartışılsa da bu sektör küresel anlamda önemli bir pazar oluşturdu. İlerleyen süreçte hem şehir hayatında hem de spor çeşitlerinde değişimler yaşandı.

Çalışan kesim başta olmak üzere insanlar, hayat kalitelerini artırmak, gündelik streslerini atmak ve kendini iyi hissetmek adına spor salonlarına ve farklı spor branşlarına daha çok yönelir oldular. Buna bağlı olarak kitlesel ve butik spor merkezlerinin açılması hızlandı, spor çeşitleri arttı, bireysel antrenörlük hizmetlerine olan talep yükseldi. Spor yapmanın yanı sıra iyi ve doğru beslenmenin önemi de daha iyi anlaşıldı.

Bu durumu fark eden işletmeler sağlıklı ürün olarak algılanan ürün gamına yönelik çalışmalara yöneldiler. Mavi-yeşil renklere ağırlık verilen, “fit”, “form” ve benzeri kelimelerin kullanıldığı ürün ambalajları ve isimleri kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte, beslenmede oluşan bu değişim hem sporla uğraşanlarda hem de iyi beslenmek isteyenlerde farklı taleplerin oluşmasını sağladı.

Genellikle yiyecek alanında oluşan bu çalışmaların ardından içecek alanında da bir hareketlilik yaşanıyor. İlk paragrafta bahsettiğim gıda takviyelerinden farklı olarak, herkesin daha rahat ulaşabileceği, kullanıma hazır ve ürün içeriği olarak beklentileri karşılayacak içecekler piyasaya sürülmeye başlandı. Örnek olarak Ülker’in İçim Fit ve Pınar’ın Protein ürünlerinin Türkiye pazarında satışa sunulması verilebilir.

Bu ürünlerin sadece gıda takviyesi satan mağazalar yerine, yaygın dağıtım ağında olan bakkal ve marketlerde satılacak olması, hem bu şekilde algılanan ürünlerin sadece sporcuların kullanacağı algısını azaltacağı hem de tüketicilere sağlıklı bir içecek alternatifi sunacağı savunulabilir. Sporu ve sağlığı odak noktasına alan gıda markalarının ürün çeşitliliği ve markaların sayısı arttıkça Türkiye’de yeni bir sektörün oluşacağı iddia edilebilir. Buna örnek olarak İsveç’te satışı oldukça yaygın olan Vitamin Well ve Vitamin Water markaları verilebilir. Sağlık temasının ön planda tutulacağı içeceklerle tüketicilerin gün boyu ihtiyaç duyduklarında içebilecekleri ürünler üretilerek yeni bir sektör yaratılabilecektir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Enerji içeceklerinin pazarlaması konusunda blog yazıyorum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ndeki görevimin yanı sıra pazarlama alanında doktora programına devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link