Türkiye’de Oluşacak Yeni Sektör: Sağlık ve Spor İçecekleri

Herkese merhaba,

Pazarlama; ekonomi, sosyoloji ve psikoloji bilim dallarıyla etkileşimde olan bilim dallarından biri. Bu alanlarda yaşanan gelişmeler, pazarlama alanında hem kuramsal çalışmalar hem de pazar uygulamaları konusunda etkiler yaratabiliyor.

Türkiye’de özellikle 90’lı yıllarda etkisi hissedilmeye başlanan vücut geliştirme sporları, kısa zamanda daha etkili sonuç almaya yönelik antrenman metotları, sporcuların etkili beslenmesi talebini de meydana getirdi. Kapalı bir alanda spor aletleri ve ağırlıklarla yapılan sporlarda sporcular protein tozu başta olmak üzere birçok farklı gıda takviyesini kullanmaya başladılar. Ürünlerin etkinliği ve özellikleri zaman zaman tartışılsa da bu sektör küresel anlamda önemli bir pazar oluşturdu. İlerleyen süreçte hem şehir hayatında hem de spor çeşitlerinde değişimler yaşandı.

Çalışan kesim başta olmak üzere insanlar, hayat kalitelerini artırmak, gündelik streslerini atmak ve kendini iyi hissetmek adına spor salonlarına ve farklı spor branşlarına daha çok yönelir oldular. Buna bağlı olarak kitlesel ve butik spor merkezlerinin açılması hızlandı, spor çeşitleri arttı, bireysel antrenörlük hizmetlerine olan talep yükseldi. Spor yapmanın yanı sıra iyi ve doğru beslenmenin önemi de daha iyi anlaşıldı.

Bu durumu fark eden işletmeler sağlıklı ürün olarak algılanan ürün gamına yönelik çalışmalara yöneldiler. Mavi-yeşil renklere ağırlık verilen, “fit”, “form” ve benzeri kelimelerin kullanıldığı ürün ambalajları ve isimleri kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte, beslenmede oluşan bu değişim hem sporla uğraşanlarda hem de iyi beslenmek isteyenlerde farklı taleplerin oluşmasını sağladı.

Genellikle yiyecek alanında oluşan bu çalışmaların ardından içecek alanında da bir hareketlilik yaşanıyor. İlk paragrafta bahsettiğim gıda takviyelerinden farklı olarak, herkesin daha rahat ulaşabileceği, kullanıma hazır ve ürün içeriği olarak beklentileri karşılayacak içecekler piyasaya sürülmeye başlandı. Örnek olarak Ülker’in İçim Fit ve Pınar’ın Protein ürünlerinin Türkiye pazarında satışa sunulması verilebilir.

Bu ürünlerin sadece gıda takviyesi satan mağazalar yerine, yaygın dağıtım ağında olan bakkal ve marketlerde satılacak olması, hem bu şekilde algılanan ürünlerin sadece sporcuların kullanacağı algısını azaltacağı hem de tüketicilere sağlıklı bir içecek alternatifi sunacağı savunulabilir. Sporu ve sağlığı odak noktasına alan gıda markalarının ürün çeşitliliği ve markaların sayısı arttıkça Türkiye’de yeni bir sektörün oluşacağı iddia edilebilir. Buna örnek olarak İsveç’te satışı oldukça yaygın olan Vitamin Well ve Vitamin Water markaları verilebilir. Sağlık temasının ön planda tutulacağı içeceklerle tüketicilerin gün boyu ihtiyaç duyduklarında içebilecekleri ürünler üretilerek yeni bir sektör yaratılabilecektir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Enerji içeceklerinin pazarlaması konusunda blog yazıyorum. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ndeki görevimin yanı sıra pazarlama alanında doktora programına devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik

Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları:

  • Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Dijital pazarlamada çeşitli yöntem ve araçlarla hangi kaynağın ne kadar maliyeti olduğunu rahatlıkla basit bir Excel tablosu üzerinde gösterebilirsiniz.
  • Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Bu metriği hesaplayabilmek için belirlenen süre zarfında edinilen yeni müşteri sayısını o süre zarfındaki satış ve pazarlama harcamasına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin, 1 ay içerisinde satış ve pazarlama için 10.000 TL harcadınız, eğer o 1 ay içerisinde 1000 yeni müşteri getirmişseniz, müşteri edinme maliyetiniz 10 TL’dir.

CAC_Formula

  • Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Hesaplanması ise gelir ve maliyetlerin farkının, maliyet bölünmesidir. Örneğin, geliriniz 10.000 TL ve maliyetleriniz 1.000 TL bu durumda (10.000-1.000)/1.000=9 Yani yatırım getiriniz 9’dur.

roi

 

  • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Bu metrik diğer metriklere göre daha zor hesaplanır. Bu metriği hesaplayabilmeniz için şirket içinde stratejik bilgileri edinmeniz gerekir.

LTV-CAC

  • Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Yukarıdaki liste patronun davranışına ve karakterine göre değişebilir ama yukarıdakileri bir tablo üzerinde gördüğünde yaptığınız işle ilgili bir fikir edineceği kesin :) iyi analizler!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link