Çalışan kadın sayısının artması, çoğalan otel yatırımları, tüketici bilincinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine giren kuru temizleme sektörü, Türkiye’de oldukça cazip bir yatırım haline geldi. Pek çok şirket yatırım rotasını bu alana çevirirken, yıllık 500 milyon Euro gelirler ile ifade edilebilen pazar, özellikle yerel girişimciler için büyük bir fırsat kapısı oluşturdu. Akabinde hızla gelişen kurumsal markalar ve eskisine nazaran oldukça modernleştirilmiş kimliklerle yoluna devam eden kuru temizleme sektöründe belli başlı büyüklükte yaklaşık 50 firma faaliyet gösteriyor. Fakat elbette bu sayı irili ufaklı şirketlerle birlikte Türkiye çapında binlerle ifade edilebiliyor. Sektörün kayıtlı olarak faaliyet gösteren bu 50 firmasının yaptığı cirodan hareketle ortaya koyduğu yıllık iş hasılatı, endüstriyel müşteriye verilen hizmetler de dahil olmak üzere yaklaşık 500 milyon Euro’ya ulaşmış durumda.

caps

İşletme masraflarının yüksek olmaması, bu sektöre girmek için büyük bir etken oluşturuyor. Kar marjının yüzde 70’lerde seyretmesi de elbette sektöre olan ilgiyi gittikçe arttırır nitelikte. Şüphesiz ki sektördeki en büyük değişim, kadınların çalışma hayatına girmesiyle, lekenin yanında temizleme ve ütüleme hizmetinin de önem kazanmaya başlaması oldu. Günümüzde müşteriler artık daha seçici davranıyor. Giysilerini daha ucuza nerede temizletebilirim düşüncesinin yanında, kokudan ve lekeden rahatsız olmamanın da yollarını da arıyor.

Ayrıca üretilen tekstil ürünlerindeki çeşitlilik de bu sektörün en önemli yükseliş faktörlerinden bir diğerini oluşturdu. Üretilen kumaşların birçoğunun temizleme talimatlarında ‘Yalnızca kuru temizleme ile temizlenir’ etiketlerinin artışı ve tekstillerdeki tasarımlarda sulu yıkama ile yapılan temizlemenin riskli olduğunun ifade edilmesi  kuru temizleme kullanımını bir hayli ve mecburi olarak yaygınlaştırdı.

222

Araştırmalara göre Türkiye’de çocuksuz veya küçük çocuklu yeni evliler daha fazla kuru temizleme hizmeti alıyor. Çünkü Türkiye’de genç nüfus bayanlar için genel kanı; ‘kendine ve çocuğuna bakan, kıyafetine de bakıyor’ şeklinde yerleşiyor. Fakat elbette ülkemizde kuru temizleme, ağırlıklı olarak yüksek gelirli ve iyi eğitimli profesyoneller tarafından tercih edilebiliyor. Genellikle yakın cadde ve sokaklar üzerindeki kuru temizlemeciler daha fazla tercih ediliyor. Aslında bu da, kuru temizlemenin hayatın içinde ne kadar var olduğu, ve gelir düzeyinin artmasıyla birlikte artarak var olacağının bir diğer göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın