Türkiye’de İnsanlar Ne Kadar Mutlu?

Ipsos tarafından 24 ülkede 18.153 kişiyle gerçekleştirilen  Global Trendler Araştırması’nda  deneklerin yüzde 75’i (%20 çok mutlu + %55 az çok mutlu) mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Ne var ki bu genel mutluluk ifadesi deneklerin ülkelerinin ekonomik durumu hakkındaki görülşleriyle tezat içeriyor. Global ölçektekte ülkelelerinin ekonomik durumundan memnun olan deneklerin oranı yüzde 37 (%5 çok iyi + %32 nispeten iyi). Daha da ilginç; bir durum, ülkelerinin ekonomisini kötü bulan yüzde 70’lik kesimin de mutlu olduklarını söylemeleri.

Araştırmaya dahil ülkelerin hepsinde en mutlu kesim, yüzde 24’ün “çok mutluyum” dediği, 35 yaş altında olan gençler. Ayrıca sosyo-ekonomik durumunda insanların mutluluğunda belirleyici olduğu görülüyor. Yüksek eğitimli ve yüksek gelir grubuna dahil kişiler daha mutlular. Benzer şekilde evliler de olmayanlara göre daha mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Kadın erkek arasında ise istatistiksel açıdan bir fark görülmüyor.

fft16_mf1935682

Türkiye’de Durum

Türkiye’de mutlu olduklarını söyleyen kişilerin oranı(%22 çok mutlu + %55 az çok mutlu), global ortamdan 2 puan daha yüksek. Bu da Türkiye’yi insanların en mutlu olduğu ülkeler sıralamasında 10. Sıraya yerleştiriyor. Sadece çok mutluyum diyenlerin oranına bakılacak olursa, Türkiye Arjantin ve İsveç’le birlikte 8. Sıraya yükseliyor.

Türkiye’de kadınlar (%23 çok mutlu), sadece iki puan olsa da erkeklerden (%21) daha mutlular. Ne var ki ‘az çok mutlu’  değerlendirmesi de dikkate alındığında erkekler kadınların 2 puan önüne geçiyor.

‘Çok mutlu’ ve ‘az çok mutlu’ ifadelerine birlikte bakıldığında, global trende paralel olarak Türkiye’de de 35 yaş altı kesim, %79 ile en mutlu olanlar. Hane gelirine bakıldığında ise yüksek gelir grubu (%79) ile düşük  gelir grubu (%66) arasında 13 puan gibi büyük  bir fark görülüyor.

Yine global trendle aynı çizgide, Türliye’de de evliler ve yüksek eğitimliler, evli olmayanlar ve düşük eğitimlilere oranla daha mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Aşağıdaki tablolarda araştırmanın ülkeler bazında sonuçları ve Türkiye özelinde demografik ve sosyo-ekonomik dağılımları görülmektedir.

fft16_mf1935695

fft16_mf1935696

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link