Zaman Gazetesi’nden Merve Kantarcı’nın haberine göre, Türkiye’de en çok şikayet edilen kurumların başında bankalar ve GSM şirketleri başı çekiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre hakkını arayan tüketicilerin sayısında önemli bir artış söz konusu. Tüketici derneklerinin girişimleri ile dikkat çekilen tüketici bilinci ülkemizde her geçen gün yükseliyor. Son dönemde, işletmeler ile her konuda yaşanan sorunların takibini yapan ve Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapan tüketicilerin sayısındaki artış oldukça sevindirici.

2012 yılında heyetlere yapılan başvurular 450 bine yaklaşmış ve bunların 352 bini tüketicilerin lehine sonuçlanmış. Gerçekleştirilen şikayetler arasında ise 263 bin 790 şikayet ile bankacılık sektörü lider durumda. 2011 yılındaki 54.999 şikayet ile karşılaştırıldığında yaşanan bu büyük artış önem arz ediyor. Bankacılık sektöründe şikayetlerin yoğunlaştığı problem ise komisyon ve dosya masrafları. Resmi kurumlarda bu konularda başvuru yapan tüketicilerin kazandıkları pek çok dava mevcut hatta bazılarını ana haberlerde de görüyoruz, ve bunların emsal olarak değerlendirilecek olması aslında pek çok tüketicinin hakkını araması halinde lehine sonuçlanacak kararlarla karşılaşması muhtemel gözüküyor.

Bankacılık sektörünün başı çektiği şikayetlerde Türkiye genelinde her alanda en çok sorun yaşanan bölge Marmara. En az şikâyet ise Doğu Anadolu Bölgesi’nden geliyor. Sosyal medyanın yanı sıra şikâyet sitelerine bildirilen rahatsızlıklar bu sayıya dahil değil. En fazla şikayetin gerçekleştiği şehir Ankara olurken en az şikayet eden il ise Ardahan oldu. Bakanlık verilerine göre İstanbul’da toplam 63 bin 819, Ankara’da 64 bin 131, Bursa’da 28 bin 422, İzmir’de ise 21 bin 213 kişi çeşitli şikayetlerle resmi kurumlara başvurmuş. En az şikayetin gerçekleştiği iller ise Şanlıurfa, Kilis, Şırnak ve Ardahan.

Bir Cevap Yazın