Türkiye’de En Çok Bankalar Şikayet Ediliyor 0

Zaman Gazetesi’nden Merve Kantarcı’nın haberine göre, Türkiye’de en çok şikayet edilen kurumların başında bankalar ve GSM şirketleri başı çekiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre hakkını arayan tüketicilerin sayısında önemli bir artış söz konusu. Tüketici derneklerinin girişimleri ile dikkat çekilen tüketici bilinci ülkemizde her geçen gün yükseliyor. Son dönemde, işletmeler ile her konuda yaşanan sorunların takibini yapan ve Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuru yapan tüketicilerin sayısındaki artış oldukça sevindirici.

2012 yılında heyetlere yapılan başvurular 450 bine yaklaşmış ve bunların 352 bini tüketicilerin lehine sonuçlanmış. Gerçekleştirilen şikayetler arasında ise 263 bin 790 şikayet ile bankacılık sektörü lider durumda. 2011 yılındaki 54.999 şikayet ile karşılaştırıldığında yaşanan bu büyük artış önem arz ediyor. Bankacılık sektöründe şikayetlerin yoğunlaştığı problem ise komisyon ve dosya masrafları. Resmi kurumlarda bu konularda başvuru yapan tüketicilerin kazandıkları pek çok dava mevcut hatta bazılarını ana haberlerde de görüyoruz, ve bunların emsal olarak değerlendirilecek olması aslında pek çok tüketicinin hakkını araması halinde lehine sonuçlanacak kararlarla karşılaşması muhtemel gözüküyor.

Bankacılık sektörünün başı çektiği şikayetlerde Türkiye genelinde her alanda en çok sorun yaşanan bölge Marmara. En az şikâyet ise Doğu Anadolu Bölgesi’nden geliyor. Sosyal medyanın yanı sıra şikâyet sitelerine bildirilen rahatsızlıklar bu sayıya dahil değil. En fazla şikayetin gerçekleştiği şehir Ankara olurken en az şikayet eden il ise Ardahan oldu. Bakanlık verilerine göre İstanbul’da toplam 63 bin 819, Ankara’da 64 bin 131, Bursa’da 28 bin 422, İzmir’de ise 21 bin 213 kişi çeşitli şikayetlerle resmi kurumlara başvurmuş. En az şikayetin gerçekleştiği iller ise Şanlıurfa, Kilis, Şırnak ve Ardahan.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link