Dünyanın en çok sevilen yiyecek ürün gruplarından biridir dondurma. Dünya üzerinde 70 milyar $’dan fazla bir pazar büyüklüğüne sahip olan bu pazar, Türkiye için de son derece önemli bir durumda. Yaklaşık 2 milyar $’lık bir Pazar büyüklüğüne sahibiz.  Bundan dolayıdır ki  birçok marka Türkiye yatırımlarını  ve pazarlama faaliyetlerini arttırıyor.

Türkiye pazarında 2 büyük oyuncu var. Bunlar Unilever’in sahibi olduğu Algida ve Ülker grubunun sahibi olduğu Golf. Geçtiğimiz günlerde yolladığı basın bültenindeki verilere göre pazarın %77’sine sahip olan Algida, Çorlu fabrikasına ek olarak Konya’da 100 milyon doları aşan bir fabrika yatırımı yaptı ve liderliğini pekiştirdi.

Ülker grubu ise pazarda daha pasif bir rol üstleniyor. Bu durumu yadırgamamak lazım çünkü ürün gamının geniş olması nedeniyle birçok dünya çapındaki marka ile mücadele etmeye çalışıyor Ülker grubu. Hatırlarsınız Cola Turka’yı büyük bir kampanyayla pazara girdiren grup, kola pazarındaki payını %15’lere kadar çıkarttıktan sonra Coca Cola’nın agresif pazarlama stratejisine yanıt verememişti. Aynı durum dondurma pazarı için de geçerli şu anda.

Algida’nın açıkladığı verilere göre pazardaki diğer istatistikler ise şöyle sıralanıyor:

  • Algida, pazara girdiği yıl (1990) 0,3 litre olan yıllık kişi başı dondurma tüketimini, 2012 yılı sonu itibarıyla 14 katına çıkararak 4,1 litreye ulaştırdı.
  • 213 milyon litrelik pazarda tüketimin %55’i ev dışında, %45’i ise ev tipi ürünlerde gerçekleşti.
  • Geçen yıla oranla %13’lük bir büyüme yaşanan pazarda, son 3 yıllık istikrarlı büyümenin oranı %18,2 oldu.
  • Algida’nın   bugün Türkiye pazarında 90’ın üzerinde ürünü var.

Bir Cevap Yazın