Hemen her alanda başvuru merkezimiz haline dönüşmüş bir platform olan Google’ın  Türkiye için 7 aylık arama sonuçları yayımlandı. Buna göre, Türkiyenin en çok merak ettiği ve araştırdığı anahtar kelimelerin başında “Youtube”, “Facebook”, “radyo”, “dizi izle”, “Google”, “Kurtlar Vadisi”, “oyun”, “tv izle” ve “face” sözcükleri yer alıyor.

Yedi aylık süreçte en fazla yükselişe geçen kelimelerin ise; “Halk TV”, “Survivor”, “Spartacus”, “Cem Yılmaz”, “Karadayı”, “Müslüm Gürses”, “dizimag”, “e-okul”, “Google”, “hava durumu” olduğu görüldü.

Türkiye genelinde sağlık kategorisinde en çok aranan anahtar kelimeler; “SGK”, “Bursa”, “randevu”, “merhamet”, “Nil Erkoçlar”, “Rüzgar Erkoçlar” iken,

Sağlık kategorisinden sonra gelen “Seyahat” kategorisi ise; “THY”, “İstanbul”, “uçak”, “Pegasus”, “pepe”, “uçak bileti”, “Anadolu”, “Onur Air”, “Metro”, “Kamil Koç”, “Gezi Parkı” ve “Andorra” olmuş.

Özellikle gezi olaylarından sonra siyaset konusunda daha ince eleyip sık dokuyan vatandaşların, yaşadıkları bölgelerde kimlerin daha iyi hizmet vereceği konusunda araştırmalar yaptıkları istatistiklere yansımış. Av. Selami Öztürk, Mustafa Kara, İsmail Ünal, Mustafa Sarıgül en çok arananlar listesinde yer alırken, Alaattin Köseler ise arama istatistiklerinde yakaladığı yükseliş ile  göze çarpıyor.

 atoz-google-top-ranking-searches

Dünya genelinde en çok aranılan kelime grupları ve anahtar sözcüklerin başında ise; “Facebook”, “YouTube”, “Google”, “Hotmail”, “free”, “you”, “Yahoo”, “mail”, “Gmail”, “Fb” oldu. Dünyaca ünlü ve en hızlı yükselişe geçen gündem aramaları ise; “Instagram, “Ask.fm”, “olx”, “Outlook” ve“ask” sözcükleriyle gerçekleşmiş.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın