Türkiye Ar-Ge’den Korkuyor 0

Ar-Ge teşvikleri kullanımında Türkiye’de küçük şirketlerin birçoğu endişe içerisinde. Şirketler kabul edildikleri halde hibeyi alıp alamayacaklarından endişe eder durumdalar. Ayrıca bir kısım firmalar da projelerinin TÜBİTAK veya hakem olarak gelen öğretim görevlileri tarafından çalınacağını düşündüğünden bu teşviklere pek yanaşmıyor.

Büyük şirketler sahip oldukları hakların çok daha bilincinde. Bu konudaki genel ve en önemli kaygı Ar-Ge sürecini gerektiği gibi sonlandıramazlar ise kendilerine ödenen paranın geri istenip istenmeyeceği konusunda süregeliyor. Elbette bürokratik işlemler kaygısı da küçük şirketleri bu teşvikten uzaklaştıran diğer önemli etkenlerin başında bulunuyor.

5G Consulting Genel Müdürü Jülide Birol’a göre ; Türkiye’deki firmaların birçoğu Ar-Ge’nin gerektiği ve öneminin bilincinde. Ar-Ge konusunda en bilinçli olan sektörün bilişim olduğunu söyleyen Birol, gerekçe olarak ise bilişimin Ar-Ge harici süreçlerde de benzer sistematikleri kullanmasını gösterdi. Bir kez Ar-Ge projesini tamamlayan kurumlarda bu kültürün oturmaya başladığını belirten Birol, “Ar-Ge’yi içselleştirmiş firmalar zaten Ar-Ge merkezi, Teknokent gibi oluşumlara yöneliyor ve Ar-Ge bir yaşam biçimi haline getiriyor” bilgisini verdi.

Patentler de Ar-Ge sürecinde büyük önem taşıyor. Çünkü patenti alınmış olan bir ürünü tekrar üretmek, şirkete ağır mali yükler getirebiliyor. “Bizde yerleşik bir Ar-Ge kültürü olmadığı için patentin öneminin de farkında değiliz” diyen Birol, “Yurtdışında patentlere bakılıp, gelecek trendi takip ediliyor. Bizde ise Ar-Ge yapılıyor, sonra o ekip gittiği zaman Ar-Ge de bitiyor. Sonraki iki-üç yıl aynı hataları tekrarlayan şirket; mehter takımı gibi iki ileri, bir geri gidiyor” değerlendirmesini yapıyor.

arge

Kalifiye işçi, Ar-Ge’nin önüne geçiyor

 Ar-Ge’nin çoğu kez Ür-Ge ile karşılaştırıldığını söyleyen Birol, “Şirketler, Ar-Ge’nin uzun vadede bir getirisi olacağının farkında değil. Bizde yerleşmiş bir Ar-Ge kültürü olmadığı için özellikle mühendis alımı kimi zaman gereksiz olarak görülebiliyor. ‘Ben mühendis aldım işe ama vida sıkmayı bile bilmiyor. Benim ilkokul mezunu kalifiye işçim benim daha çok işime yarıyor’ gibi sözler duyuyoruz” dedi. Ticarileşemeyecek bir projeye destek verilmediğini belirten Birol, şirketin devamlılığını sağlamaya yönelik algının oturması gerektiğinin, hibe alma sürecinden önce gerçekleşmesi gerektiğini hatırlattı.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link