Türkiye Ar-Ge’den Korkuyor

Ar-Ge teşvikleri kullanımında Türkiye’de küçük şirketlerin birçoğu endişe içerisinde. Şirketler kabul edildikleri halde hibeyi alıp alamayacaklarından endişe eder durumdalar. Ayrıca bir kısım firmalar da projelerinin TÜBİTAK veya hakem olarak gelen öğretim görevlileri tarafından çalınacağını düşündüğünden bu teşviklere pek yanaşmıyor.

Büyük şirketler sahip oldukları hakların çok daha bilincinde. Bu konudaki genel ve en önemli kaygı Ar-Ge sürecini gerektiği gibi sonlandıramazlar ise kendilerine ödenen paranın geri istenip istenmeyeceği konusunda süregeliyor. Elbette bürokratik işlemler kaygısı da küçük şirketleri bu teşvikten uzaklaştıran diğer önemli etkenlerin başında bulunuyor.

5G Consulting Genel Müdürü Jülide Birol’a göre ; Türkiye’deki firmaların birçoğu Ar-Ge’nin gerektiği ve öneminin bilincinde. Ar-Ge konusunda en bilinçli olan sektörün bilişim olduğunu söyleyen Birol, gerekçe olarak ise bilişimin Ar-Ge harici süreçlerde de benzer sistematikleri kullanmasını gösterdi. Bir kez Ar-Ge projesini tamamlayan kurumlarda bu kültürün oturmaya başladığını belirten Birol, “Ar-Ge’yi içselleştirmiş firmalar zaten Ar-Ge merkezi, Teknokent gibi oluşumlara yöneliyor ve Ar-Ge bir yaşam biçimi haline getiriyor” bilgisini verdi.

Patentler de Ar-Ge sürecinde büyük önem taşıyor. Çünkü patenti alınmış olan bir ürünü tekrar üretmek, şirkete ağır mali yükler getirebiliyor. “Bizde yerleşik bir Ar-Ge kültürü olmadığı için patentin öneminin de farkında değiliz” diyen Birol, “Yurtdışında patentlere bakılıp, gelecek trendi takip ediliyor. Bizde ise Ar-Ge yapılıyor, sonra o ekip gittiği zaman Ar-Ge de bitiyor. Sonraki iki-üç yıl aynı hataları tekrarlayan şirket; mehter takımı gibi iki ileri, bir geri gidiyor” değerlendirmesini yapıyor.

arge

Kalifiye işçi, Ar-Ge’nin önüne geçiyor

 Ar-Ge’nin çoğu kez Ür-Ge ile karşılaştırıldığını söyleyen Birol, “Şirketler, Ar-Ge’nin uzun vadede bir getirisi olacağının farkında değil. Bizde yerleşmiş bir Ar-Ge kültürü olmadığı için özellikle mühendis alımı kimi zaman gereksiz olarak görülebiliyor. ‘Ben mühendis aldım işe ama vida sıkmayı bile bilmiyor. Benim ilkokul mezunu kalifiye işçim benim daha çok işime yarıyor’ gibi sözler duyuyoruz” dedi. Ticarileşemeyecek bir projeye destek verilmediğini belirten Birol, şirketin devamlılığını sağlamaya yönelik algının oturması gerektiğinin, hibe alma sürecinden önce gerçekleşmesi gerektiğini hatırlattı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link