Türk Telekom’un Digiturk Hamlesi Dengeleri Değiştirecek

Türk Telekom tarafından KAP’a bildirilen açıklamada;

“Şirketimiz, Yönetim Kurulumuzun aldığı karar ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.’nin (Digiturk) %53 oranındaki hissesinin satın alınması için bağlayıcı olmayan teklif vermiştir.” denildi.

Çukurova Grubu’nun borçları sebebiyle TMSF tarafından el konulan şirketlerden biri olan Digiturk Türkiye’deki en büyük yayın platformu. Doğan Grubu’nun D-Smart’ı ile rekabet halinde olmasına rağmen, elinde bulundurduğu Süper Lig yayın hakları sebebiyle önemli bir pazar payını (%60’tan fazla) elinde bulunduran Digiturk, Çukurova Grubu’nun Turkcell ile birlikte parlak şirketlerinden biriydi.

Süper Lig yayın haklarına ödenen yüksek ücretler nedeniyle zorluklar yaşasa da Digiturk, İngiliz Providence şirketi ile yaptığı ortaklık anlaşması ile o günleri atlattı.  Şike süreci nedeniyle de sıkıntılı bir süreç yaşadığı gözlemlense de bu krizi de iyi bir şekilde yöneten şirket, Çukurova Grubu’nun fona olan borcu sebebiyle, TMSF tarafından kontrol altına alındı. Şirketin ortaklık yapısına bakıldığında ise Çukurova Holding’in yüzde 53, Providence Equity Partners fonunun ise yüzde 47 hissesi bulunuyor.

En son yapılan Süper Lig yayın hakları ihalesinde Türk Telekom ile girilen rekabet neticesinde, verilecek ücretin çok yüksek oranda artmasına rağmen ihaleyi kazanan Digiturk, bugün Türk Telekom tarafından satın alınma durumu ile karşı karşıya gelmiş bulunuyor. Dijital yayın platformları arasına Tivibu markası ile giriş yapan Türk Telekom ise bu satın alma gerçekleşirse, önemli bir güç kazanmış olacak. Hali hazırda zaten internet sağlayıcılar arasında neredeyse tekel olan Türk Telekom’un, bu satın almanın olumlu sonuçlanması halinde  medya platformları pazarında da büyük güç kazanacağı aşikar.

Çukurova Grubu’nun Turkcell sebebiyle Altimo ile girdiği davanın sonucunda ortaya çıkan 1.57 milyar dolarlık ödeme de, Digiturk’ün satışında önemli bir done. TMSF Çukurova Holding’e şirketin dolaylı ortaklık yapısı ve grubun şirketi daha yüksek bir fiyattan satabileceğini belirtmesi sebebiyle satış için süre vermişti. Altimo’ya ödenecek olan 1.57 milyar dolar sebebiyle, Çukurova Digiturk’ü elinden çıkarmak isteyecektir, ancak bunun düşük bir fiyata gerçekleşmesi beklenmiyor.

Bu önemli teklifi veren Türk Telekom’un ortaklık yapısına bakıldığında ise Oger Telekom ve Hazine Müsteşarlığı’nın hisselerinin yanında halka açık %15’lik bir kısım bulunuyor.

ortaklik_yapisi_tablo_tr

Türk Telekom her ne kadar ADSL ve FiberNet’te başarılı olsa da, özellikle ev telefonu ve Tivibu’da istenilen seviyede değil. Digiturk’ün şirkete katılması genişleyecek ürün paketleri anlamına gelebilir. Süper Lig yayın hakları ile birlikte pek çok uluslararası kanalın yayın hakkını elinde bulunduran Digiturk ile müşterilerine yeni kampanyalar sunabilecek duruma gelecek olan Türk Telekom, Tivibu markasının sahip olduğu IPTV alt yapısı ile Digiturk’ü birleştirip oldukça güçlü bir platform yaratma şansına da sahip.

Ayrıca BTK verilerine göre Türkiye Dijital Yayın Pazarı da oldukça dinamik bir durumda. 4 milyondan fazla abone bulunan pazarda, Digiturk %60’ın üzerinde bir paya sahip ve gelirlerde her yıl düzenli bir artış göze çarpıyor. Bu sebeple de yabancı yatırımcılar da Türkiye’ye gelmeyi düşünürken, Türk Telekom’un bu hamlesi tüm pazarı yeniden şekillendirecek gibi gözüküyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link