Türk Telekom’un Digiturk Hamlesi Dengeleri Değiştirecek 1

Türk Telekom tarafından KAP’a bildirilen açıklamada;

“Şirketimiz, Yönetim Kurulumuzun aldığı karar ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.’nin (Digiturk) %53 oranındaki hissesinin satın alınması için bağlayıcı olmayan teklif vermiştir.” denildi.

Çukurova Grubu’nun borçları sebebiyle TMSF tarafından el konulan şirketlerden biri olan Digiturk Türkiye’deki en büyük yayın platformu. Doğan Grubu’nun D-Smart’ı ile rekabet halinde olmasına rağmen, elinde bulundurduğu Süper Lig yayın hakları sebebiyle önemli bir pazar payını (%60’tan fazla) elinde bulunduran Digiturk, Çukurova Grubu’nun Turkcell ile birlikte parlak şirketlerinden biriydi.

Süper Lig yayın haklarına ödenen yüksek ücretler nedeniyle zorluklar yaşasa da Digiturk, İngiliz Providence şirketi ile yaptığı ortaklık anlaşması ile o günleri atlattı.  Şike süreci nedeniyle de sıkıntılı bir süreç yaşadığı gözlemlense de bu krizi de iyi bir şekilde yöneten şirket, Çukurova Grubu’nun fona olan borcu sebebiyle, TMSF tarafından kontrol altına alındı. Şirketin ortaklık yapısına bakıldığında ise Çukurova Holding’in yüzde 53, Providence Equity Partners fonunun ise yüzde 47 hissesi bulunuyor.

En son yapılan Süper Lig yayın hakları ihalesinde Türk Telekom ile girilen rekabet neticesinde, verilecek ücretin çok yüksek oranda artmasına rağmen ihaleyi kazanan Digiturk, bugün Türk Telekom tarafından satın alınma durumu ile karşı karşıya gelmiş bulunuyor. Dijital yayın platformları arasına Tivibu markası ile giriş yapan Türk Telekom ise bu satın alma gerçekleşirse, önemli bir güç kazanmış olacak. Hali hazırda zaten internet sağlayıcılar arasında neredeyse tekel olan Türk Telekom’un, bu satın almanın olumlu sonuçlanması halinde  medya platformları pazarında da büyük güç kazanacağı aşikar.

Çukurova Grubu’nun Turkcell sebebiyle Altimo ile girdiği davanın sonucunda ortaya çıkan 1.57 milyar dolarlık ödeme de, Digiturk’ün satışında önemli bir done. TMSF Çukurova Holding’e şirketin dolaylı ortaklık yapısı ve grubun şirketi daha yüksek bir fiyattan satabileceğini belirtmesi sebebiyle satış için süre vermişti. Altimo’ya ödenecek olan 1.57 milyar dolar sebebiyle, Çukurova Digiturk’ü elinden çıkarmak isteyecektir, ancak bunun düşük bir fiyata gerçekleşmesi beklenmiyor.

Bu önemli teklifi veren Türk Telekom’un ortaklık yapısına bakıldığında ise Oger Telekom ve Hazine Müsteşarlığı’nın hisselerinin yanında halka açık %15’lik bir kısım bulunuyor.

ortaklik_yapisi_tablo_tr

Türk Telekom her ne kadar ADSL ve FiberNet’te başarılı olsa da, özellikle ev telefonu ve Tivibu’da istenilen seviyede değil. Digiturk’ün şirkete katılması genişleyecek ürün paketleri anlamına gelebilir. Süper Lig yayın hakları ile birlikte pek çok uluslararası kanalın yayın hakkını elinde bulunduran Digiturk ile müşterilerine yeni kampanyalar sunabilecek duruma gelecek olan Türk Telekom, Tivibu markasının sahip olduğu IPTV alt yapısı ile Digiturk’ü birleştirip oldukça güçlü bir platform yaratma şansına da sahip.

Ayrıca BTK verilerine göre Türkiye Dijital Yayın Pazarı da oldukça dinamik bir durumda. 4 milyondan fazla abone bulunan pazarda, Digiturk %60’ın üzerinde bir paya sahip ve gelirlerde her yıl düzenli bir artış göze çarpıyor. Bu sebeple de yabancı yatırımcılar da Türkiye’ye gelmeyi düşünürken, Türk Telekom’un bu hamlesi tüm pazarı yeniden şekillendirecek gibi gözüküyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link