Türk Telekom’un Digiturk Hamlesi Dengeleri Değiştirecek

Türk Telekom tarafından KAP’a bildirilen açıklamada;

“Şirketimiz, Yönetim Kurulumuzun aldığı karar ile Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.’nin (Digiturk) %53 oranındaki hissesinin satın alınması için bağlayıcı olmayan teklif vermiştir.” denildi.

Çukurova Grubu’nun borçları sebebiyle TMSF tarafından el konulan şirketlerden biri olan Digiturk Türkiye’deki en büyük yayın platformu. Doğan Grubu’nun D-Smart’ı ile rekabet halinde olmasına rağmen, elinde bulundurduğu Süper Lig yayın hakları sebebiyle önemli bir pazar payını (%60’tan fazla) elinde bulunduran Digiturk, Çukurova Grubu’nun Turkcell ile birlikte parlak şirketlerinden biriydi.

Süper Lig yayın haklarına ödenen yüksek ücretler nedeniyle zorluklar yaşasa da Digiturk, İngiliz Providence şirketi ile yaptığı ortaklık anlaşması ile o günleri atlattı.  Şike süreci nedeniyle de sıkıntılı bir süreç yaşadığı gözlemlense de bu krizi de iyi bir şekilde yöneten şirket, Çukurova Grubu’nun fona olan borcu sebebiyle, TMSF tarafından kontrol altına alındı. Şirketin ortaklık yapısına bakıldığında ise Çukurova Holding’in yüzde 53, Providence Equity Partners fonunun ise yüzde 47 hissesi bulunuyor.

En son yapılan Süper Lig yayın hakları ihalesinde Türk Telekom ile girilen rekabet neticesinde, verilecek ücretin çok yüksek oranda artmasına rağmen ihaleyi kazanan Digiturk, bugün Türk Telekom tarafından satın alınma durumu ile karşı karşıya gelmiş bulunuyor. Dijital yayın platformları arasına Tivibu markası ile giriş yapan Türk Telekom ise bu satın alma gerçekleşirse, önemli bir güç kazanmış olacak. Hali hazırda zaten internet sağlayıcılar arasında neredeyse tekel olan Türk Telekom’un, bu satın almanın olumlu sonuçlanması halinde  medya platformları pazarında da büyük güç kazanacağı aşikar.

Çukurova Grubu’nun Turkcell sebebiyle Altimo ile girdiği davanın sonucunda ortaya çıkan 1.57 milyar dolarlık ödeme de, Digiturk’ün satışında önemli bir done. TMSF Çukurova Holding’e şirketin dolaylı ortaklık yapısı ve grubun şirketi daha yüksek bir fiyattan satabileceğini belirtmesi sebebiyle satış için süre vermişti. Altimo’ya ödenecek olan 1.57 milyar dolar sebebiyle, Çukurova Digiturk’ü elinden çıkarmak isteyecektir, ancak bunun düşük bir fiyata gerçekleşmesi beklenmiyor.

Bu önemli teklifi veren Türk Telekom’un ortaklık yapısına bakıldığında ise Oger Telekom ve Hazine Müsteşarlığı’nın hisselerinin yanında halka açık %15’lik bir kısım bulunuyor.

ortaklik_yapisi_tablo_tr

Türk Telekom her ne kadar ADSL ve FiberNet’te başarılı olsa da, özellikle ev telefonu ve Tivibu’da istenilen seviyede değil. Digiturk’ün şirkete katılması genişleyecek ürün paketleri anlamına gelebilir. Süper Lig yayın hakları ile birlikte pek çok uluslararası kanalın yayın hakkını elinde bulunduran Digiturk ile müşterilerine yeni kampanyalar sunabilecek duruma gelecek olan Türk Telekom, Tivibu markasının sahip olduğu IPTV alt yapısı ile Digiturk’ü birleştirip oldukça güçlü bir platform yaratma şansına da sahip.

Ayrıca BTK verilerine göre Türkiye Dijital Yayın Pazarı da oldukça dinamik bir durumda. 4 milyondan fazla abone bulunan pazarda, Digiturk %60’ın üzerinde bir paya sahip ve gelirlerde her yıl düzenli bir artış göze çarpıyor. Bu sebeple de yabancı yatırımcılar da Türkiye’ye gelmeyi düşünürken, Türk Telekom’un bu hamlesi tüm pazarı yeniden şekillendirecek gibi gözüküyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link