Türk Hava Yolları’nın Sihirli Kokusu 0

Koku insanlar için son derece önemli bir iletişim aracıdır. Çoğumuz bunun farkında değilizdir. Bunun en önemli sebebi, kokunun bilinç altımıza yerleşmesidir. Gördüğümüz veya duyduğumuz objeleri, nesneleri beynimizde tam olarak canlandırabiliriz ama koku, gözle görülüp, elle tutulmadığı için durum biraz daha farklıdır. Ancak o kokuyu duyduğumuzda beynimiz buna karşılık verir. Rüyalarımızda bile görür, işitiriz ama kokuyu asla algılayamayız. Kokuyu hatırlamak için o kokuyu almak gerekir. Örneğin, kalabalığın içinde yürürken eski sevgilinizin kullanmış olduğu parfümü alır almaz birçok görüntü beyninizde canlanıverir. Duyulan koku az da olsa zihninizde bazı anıları canlandırır. Beyinde yer etmiş kokular unutulmaz, o kokuyu andıran bir kokuyu duysanız dahi hemen çağrışım yapar. Kokunun bu etkisini, bir çok kişi basit olarak kendi işinde bilinçli yada bilinçsiz olarak kullanmaktadır. Bir kebapçının kasıtlı olarak ocağa kuyruk yağı atması gibi veya bir kestanecinin közünü sokakta yellenmesi gibi… Bunlarını hepsi müşteri çekmek amaçlı, etrafa saçılmış kodlardır. Ve insanın ilgisini çekmeye, beynine mesaj göndermeye yönelik çokta başarılı bir stratejidir. Kuramsal olarak bu stratejinin adı (scent marketing) yani kokusal pazarlama olarak geçiyor. Kokusal pazarlama, insanların duygularına hitap ettiği gibi satışta da başarısını kanıtlamıştır. Kokuların, müşteri sadakatini, memnuniyetini ve marka bağlılığını da olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Son yıllarda popüler olan bu pazarlama stratejisi, global bir marka olma yolunda ilerleyen Türk Hava Yolları tarafından da uygulanmaya başlanmıştır.

Türk Hava Yolları 1.5 senelik araştırma sonrasında TK1933 adlı bir marka kokusu ortaya çıkardı. Kokunun adı olan TK1933, Türk Hava Yollar’nın uçuşa başladığı ilk yıl olan 1933’ten alınmıştır. Bu kokuyu markanın kurumsal kokusu olarak tanıtan Türk Hava Yolları, kokuyu tüm özel yolcu salonlarında, bilet satış ofislerinde, uçak içinde ve diğer kurumsal ürünlerinde kullanacaktır. Hedef kitleye uygun araştırmalar sonucu elde edilen kokunun, müşteriler tarafından da benimseneceği tahmin ediliyor. TK1933’ün asıl amacı ise yolcuların azda olsa duyularını okşayıp, kaygılarını azaltarak, mutlu anlarının çağrışım yapmasını sağlamaktır. Ayrıca Türk Hava Yolları’nın hedeflediği bir başka amaç ise huzurlu ve keyifli bir hizmet etkisi bırakarak, güvenini perçinlemektir.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link