Türk Hava Yolları Türk Futboluna Değil, Kedi Ligi’ne Sponsor Olsun!

Dün hoş olmayan bir maç izledik ve toplum olarak yine üzüntü içerisinde yatağımıza yatıp uykuya daldık. Ancak bu maçı izlerken herkesten daha çok üzülen birileri var bildiğim: Türk Hava Yolları ekibi.

B_21035_GS-THY1_B

Hatırlarsınız kısa bir süre önce Galatasaray’dan “Şampiyonlar Ligi’nde Forma Sponsorumuz Türk Hava Yolları” şeklinde bir açıklama gelmişti. Bu da THY için Galatasaray ne kadar başarılı olursa,  marka bilinirliklerini o kadar çok yükseltecekleri anlamına geliyordu. Bundandır ki THY ekibinin maçı seyrederken kahrolduğunu düşünüyorum.

Sahi, bir marka yöneticisi için, logosunu taşıyan takımın her maçta ezilmesi kahrolmalık bir durum değil midir?

Asıl bahsetmek istediğim konu ise Galatasaray Teknik Direktörü Prandelli’nin maç sonu açıklamaları. Kendisinin genius açıklamalarından alıntı yapma gereği duyduğum 2 cümle var;

  1. Galatasaray olarak hedefimiz 4. yıldızı takmak.
  2. Olcan, Fenerbahçe maçında sahanın en iyilerinden biriydi, bir sakatlığı vardı. Kendisine ‘bana Pazar’a lazımsın’ dedim.”

????????Bu iki ayrıntı bize Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nden en baştan beri umudunu kesmiş olduğunu gösteriyor. Tam da bu noktada aklıma geçtiğimiz günlerde yazmış olduğum “Türk Futboluna Sponsor Olmak mı? Kalsın, Teşekkür Ederim!” yazısı geldi. O yazıda Türk futboluna sponsor olmanın markalara hiçbir şey kazandırmayacağını, hatta kaybettireceğini söylemiştim. Dün ise bu durum Prandelli’nin açıklamalarıyla realiteye döküldü.

Şimdi düşünüyorum da acaba dün gece THY yetkilileri başlarını yastığa koyduklarında Galatasaray ile sponsorluk anlaşması sonrasında uçup giden milyonlar için neler düşünmüşlerdir? ya da Galatasaray yetkilileri THY’yi Şampiyonlar Ligi için forma sponsorluğunda “enayi” yerine koyarken de demişler midir acaba “bizim için 4. yıldız daha önemli diye?”

Cat-footballKim bilir… Belki de demişlerdir; ama içlerinden dedikleri kesin!

Uzun lafın kısası Galatasaray’ın 6 maçlık Şampiyonlar Ligi macerasında kaybeden Galatasaray’la birlikte THY olacak. O yüzden de Türk futboluna yatırım yapma niyetinde olan markalarımıza diyorum ki; Türk futbolu yerine ‘Kedi Ligi’ kurun ve ona sponsor olun; insanlar kedi videosu izlemeye bayılır. En azından siz de insanların küfrettikleri, lanet okudukları bir keşmekeşte sıkışmak yerine insanları güldüren bir organizasyonda gözükürsünüz. Marka bilinirliğiniz küfürlerle, şike skandalları ile değil; gülümsemelerle artar.

Karar sizin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link