Dün hoş olmayan bir maç izledik ve toplum olarak yine üzüntü içerisinde yatağımıza yatıp uykuya daldık. Ancak bu maçı izlerken herkesten daha çok üzülen birileri var bildiğim: Türk Hava Yolları ekibi.

B_21035_GS-THY1_B

Hatırlarsınız kısa bir süre önce Galatasaray’dan “Şampiyonlar Ligi’nde Forma Sponsorumuz Türk Hava Yolları” şeklinde bir açıklama gelmişti. Bu da THY için Galatasaray ne kadar başarılı olursa,  marka bilinirliklerini o kadar çok yükseltecekleri anlamına geliyordu. Bundandır ki THY ekibinin maçı seyrederken kahrolduğunu düşünüyorum.

Sahi, bir marka yöneticisi için, logosunu taşıyan takımın her maçta ezilmesi kahrolmalık bir durum değil midir?

Asıl bahsetmek istediğim konu ise Galatasaray Teknik Direktörü Prandelli’nin maç sonu açıklamaları. Kendisinin genius açıklamalarından alıntı yapma gereği duyduğum 2 cümle var;

  1. Galatasaray olarak hedefimiz 4. yıldızı takmak.
  2. Olcan, Fenerbahçe maçında sahanın en iyilerinden biriydi, bir sakatlığı vardı. Kendisine ‘bana Pazar’a lazımsın’ dedim.”

????????Bu iki ayrıntı bize Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nden en baştan beri umudunu kesmiş olduğunu gösteriyor. Tam da bu noktada aklıma geçtiğimiz günlerde yazmış olduğum “Türk Futboluna Sponsor Olmak mı? Kalsın, Teşekkür Ederim!” yazısı geldi. O yazıda Türk futboluna sponsor olmanın markalara hiçbir şey kazandırmayacağını, hatta kaybettireceğini söylemiştim. Dün ise bu durum Prandelli’nin açıklamalarıyla realiteye döküldü.

Şimdi düşünüyorum da acaba dün gece THY yetkilileri başlarını yastığa koyduklarında Galatasaray ile sponsorluk anlaşması sonrasında uçup giden milyonlar için neler düşünmüşlerdir? ya da Galatasaray yetkilileri THY’yi Şampiyonlar Ligi için forma sponsorluğunda “enayi” yerine koyarken de demişler midir acaba “bizim için 4. yıldız daha önemli diye?”

Cat-footballKim bilir… Belki de demişlerdir; ama içlerinden dedikleri kesin!

Uzun lafın kısası Galatasaray’ın 6 maçlık Şampiyonlar Ligi macerasında kaybeden Galatasaray’la birlikte THY olacak. O yüzden de Türk futboluna yatırım yapma niyetinde olan markalarımıza diyorum ki; Türk futbolu yerine ‘Kedi Ligi’ kurun ve ona sponsor olun; insanlar kedi videosu izlemeye bayılır. En azından siz de insanların küfrettikleri, lanet okudukları bir keşmekeşte sıkışmak yerine insanları güldüren bir organizasyonda gözükürsünüz. Marka bilinirliğiniz küfürlerle, şike skandalları ile değil; gülümsemelerle artar.

Karar sizin.

Bir Cevap Yazın