Turizm Sektörü için Bu Sene Yapmaya İhtiyaç Duyacağımız 3 Başarılı Pazarlama Örneği 0

Ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan sonra hepimizin aklına gelen şeylerden biri de; bu olayların uzun vadede ülke ekonomisinde nasıl bir etki yaratacağı oldu. Özellikle hizmet sektörünün önemli bir kolu olan turizm endüstrisinin bu anlamda en büyük zararı görecek kısım olduğunu düşünmeye başladık.

13 Mart’ta yaşanan Ankara patlamasından sonra Turkcell’in facebook hesabından böyle bir paylaşım yaptığını gözlemledim.

efg

Aslına bakarsanız bu paylaşım olaylar karşısında bireysel olarak söz sahibi olamasak bile, dünya çapında yapacakları çalışmalar ile farkındalık yaratabilecek küresel Türk markalarımızın olduğunu hatırlattı.

Geçtiğimiz sene kasım ayında Brüksel için terör alarmı verildikten sonra Brüksel turizmi oldukça etkilenmişti. Bu etkiyi azaltmak için “Call Brusselsadlı bir kampanya düzenlendi. Kampanya kapsamında üç telefon kabini Brüksel’in merkezi yerlerine yerleştirilerek yabancı turistlerden gelen telefonların Brüksel haklı tarafından cevaplanmasına olanak verdi. Yerli halk turistlerin Brüksel hakkındaki sorularına ve endişelerine cevap vererek ülkeleri hakkındaki algıyı değiştirmeye çalıştılar.

İkinci örnek ise Oslo halkını New York’a uçmaya teşvik etmek için Norwegian Airlines’ın hazırladığı ‘Next Stop New York’ kampanyası. Aslında kampanya temelinde iki bölge arası uçuşu artırmaya yönelik fakat Norwegian Airlines New York’a ait değerleri oldukça güzel bir şekilde yansıtmış ve açıkçası markaya katkı sağladığı kadar ülke turizmine de pay veren bir kampanya olduğunu düşündüm.

Yine benzer şekilde British Airways’in Moskova’da bir alışveriş merkezinde yaptığı “VisitBritain” kampanyası

Yaşanan olayların Türkiye turizmine etkisini biraz da olsa azaltacak ve değiştirecek kampanyalar yapılmasına bu sene ihtiyacımız olduğunu düşünenlerdenim ve bu anlamda benzer çalışmalar ile Turkcell, Türk Hava Yolları, Türk Telekom’u taşın altına elini koyabilecek markalar olarak görüyorum.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link