Ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan sonra hepimizin aklına gelen şeylerden biri de; bu olayların uzun vadede ülke ekonomisinde nasıl bir etki yaratacağı oldu. Özellikle hizmet sektörünün önemli bir kolu olan turizm endüstrisinin bu anlamda en büyük zararı görecek kısım olduğunu düşünmeye başladık.

13 Mart’ta yaşanan Ankara patlamasından sonra Turkcell’in facebook hesabından böyle bir paylaşım yaptığını gözlemledim.

efg

Aslına bakarsanız bu paylaşım olaylar karşısında bireysel olarak söz sahibi olamasak bile, dünya çapında yapacakları çalışmalar ile farkındalık yaratabilecek küresel Türk markalarımızın olduğunu hatırlattı.

Geçtiğimiz sene kasım ayında Brüksel için terör alarmı verildikten sonra Brüksel turizmi oldukça etkilenmişti. Bu etkiyi azaltmak için “Call Brusselsadlı bir kampanya düzenlendi. Kampanya kapsamında üç telefon kabini Brüksel’in merkezi yerlerine yerleştirilerek yabancı turistlerden gelen telefonların Brüksel haklı tarafından cevaplanmasına olanak verdi. Yerli halk turistlerin Brüksel hakkındaki sorularına ve endişelerine cevap vererek ülkeleri hakkındaki algıyı değiştirmeye çalıştılar.

İkinci örnek ise Oslo halkını New York’a uçmaya teşvik etmek için Norwegian Airlines’ın hazırladığı ‘Next Stop New York’ kampanyası. Aslında kampanya temelinde iki bölge arası uçuşu artırmaya yönelik fakat Norwegian Airlines New York’a ait değerleri oldukça güzel bir şekilde yansıtmış ve açıkçası markaya katkı sağladığı kadar ülke turizmine de pay veren bir kampanya olduğunu düşündüm.

Yine benzer şekilde British Airways’in Moskova’da bir alışveriş merkezinde yaptığı “VisitBritain” kampanyası

Yaşanan olayların Türkiye turizmine etkisini biraz da olsa azaltacak ve değiştirecek kampanyalar yapılmasına bu sene ihtiyacımız olduğunu düşünenlerdenim ve bu anlamda benzer çalışmalar ile Turkcell, Türk Hava Yolları, Türk Telekom’u taşın altına elini koyabilecek markalar olarak görüyorum.

Bir Cevap Yazın