Tüketim toplumu, tüketim toplumu dedim durdum üç hafta boyunca [1] [2] [3] . Tüketim toplumunda tüketici olmak üzerine birçok yazılmışı ve söylenmişi bir arada sunmaya çalıştım. Peki tüketici olmak aslında kolay mı? Etrafta bunca etki, bunca olgu varken pek de kolay gibi gözükmüyor. Çok ilginç bir istatistiktir ki 1950’li yıllarda bir insanın bir yılda izlediği, maruz kaldığı reklama ve etkiye günümüzde bir günde maruz kalıyoruz. Bu yüzdendir ki kolay değildir bu devirde tüketici olmak.

Yazı dizisinin geçen üç haftası boyunca birçok etkenden bahsettik, otoriter ve otantik etkiler, modern ve post-modern kriterler, tüketim toplumuTüketici olmak zor bu devirde evet. O kadar çok etkinin altında kalmak da zor. Bu etkilerin bir arada büyük harmoni oluşturduğu bu dünyada aslında en çok öne çıkan etkiler otantik kriterler ve post-modern kriterler olarak gözümüzün önünde duruyor. Tüketici her zaman kendine söyleneni değil, kendi istediğini uygulatmayı başarıyor. Birçok marka aslında pazarlama stratejilerini oluştururken, tüketiciyi yönlendirecek kampanyalardan, reklamlardan ziyade onların nabzını tutan anketlerin, çalışmaların, araştırmaların sonuçlarını baz alan çalışmalara imza atıyor. Tüketici ne görmek istiyorsa onu vermeye çalışıyor bir yandan.

lays-firinda-reklami

En basit örneklerinden biri olarak FritoLay’in ürün portföyünde olan Lay’s’in en son lansmanı olan “Lay’s Fırından” gösterilebilir.

Aslında yağ oranı bir hayli yoğun olan cips olgusunda, müşterilerin isteği yönünde yağı azaltılmış olarak hazırlanan ve sunulan bir üründen bahsediyoruz.

Başka bir örnek ise Habertürk Gazetesi. Ayda bir olarak düzenlediği anketlerle gazetenin şeklini okuyucusuyla birlikte belirleyen bir örnek olarak gözümüzün önünde duruyor aslında. Kuşe kağıda basılmasının da bu anketlerden çıkan bir sonuç olması aslında tüketim toplumunda tüketicinin rolünün o kadar az olmadığını gösteriyor da denilebilir.

Bu dört hafta boyunca tüketim toplumundan, tüketim toplumundaki en önemli unsur tüketiciden ve tüketiciyi etkileyen tüm faktörlerden bahsettim. Tüketicinin rolünün aslında küçümsenmemesi gerektiğinden ancak küçümsenmeyecek bu rolü etkileyen etkilerin de aslında ne kadar çok olduğundan mümkün olan en güncel örnekler ve en sağlam akademik bilgilerle vermeye çalıştım. Pazarlama ile ilgili tüm birimlere aslında bilinçsiz de olsa yardımcı olan bu etkiler içinde dahi en güzel söylenebilecek şey tüketicinin kendini bulması denilebilir.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın