Tüketiciye Kral Olduğunu Hissettirebilmek 0

Tüketici Kraldır’ felsefesi son zamanlara damgasını vuran, ancak ulus olarak bir türlü içini dolduramadığımız bir durum. Herkes müşterinin kral olduğunu söylüyor ama pratiğe dökülmedikten sonra hiç bir anlam ifade etmiyor bu söylediklerimiz.

Bu yazıda ‘tüketici  kraldır’ diyen ancak bunu uygulamaya dökemeyen veya efektif olarak döktüğünü düşünmeyen kişi/kurumlar için, müşteri hizmetleri konusunda yapılması gereken, değer katan şeylerden bahsedeceğim.

  • ‘Hız’ herşeyden önemli

Müşterilerinize vereceğiniz cevabın niteliğinden bile önemlidir hızlı yanıt verebilmek. İnsanlar önemsendiğini, kendileri için uğraşıldığını çok daha kolay anlarlar bu sayede. İlla sorunu hemen çözmek zorunda değilsiniz ama müşterinize sorun üzerine çalışıldığını en kısa zamanda belirtmeniz gerekiyor. Hız konusu klişedir, her yerde söylenir ama bir o kadar da doğrudur.

  • Kişisel ifadeler değer yaratır

Bugünün tüketicisinin en çok istediği şeylerden biri markalar tarafından önemsenildiğini hissedebilmek.

Sosyal medyadan önce, şikayetinizi aldık kısa sürede çözeceğiz’ gibi hazır yanıtlar kullanılırdı. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte tüketiciler verilen yanıtların hepsinin aynı olduğunu görebilir hale geldi. ‘Tüketici kraldır’ diyen bir firmanın bu tür yanıtlar vermesi ve bu yanıtların tüm tüketiciler tarafından görünmesi açıklanabilir bir durum değil. Firmalar müşterilerine, onların değerli olduklarını hissettirmek istiyorsa bu tür bir iletişimden vazgeçip daha kişisel mesajlar vermek zorundalar. Belki bu iş için birkaç kişiye daha maaş vermek zorundalar ama iyi bir marka algısı yaratmak adına böyle bir ek gidere katlanılabilir.

  • Söylemeyin, gösterin

videosurucuwwwpclojicom

Müşterilerinize bazen uzun e-mail metinleri veya konuşmalarla sorunun çözümü hakkında bilgi vermek gerekiyor. Çoğu zaman da müşteriler bu tür içerikleri anlayamıyor ya da uygulayamıyor. İşte bu noktada bazı programlar (jing gibi) yardımıyla onlara sorunun çözümü hakkında videolar yollayabilirsiniz. Bu hem onları daha çok önemsediğinizi gösterir hem de verdiğiniz hizmetin kalitesini arttırır. Aynı zamanda süreden de tasarruf etmiş olursunuz.

  • Okumak iyidir

Üretici bir toplum olduğumuz söylenemez. Avrupa’nın en çok tüketen toplumlarından biri olduğumuzu da biliyoruz. Hal böyle olunca yabancı kaynakları incelememiz, gerekirse uyarlama yapabilmemiz gerekiyor. Müşteri hizmetleri gibi  esnek ve sürekli gelişen bir konuda  üst seviyelere çıkmak için tecrübe yetersiz kalabilir. Bu yüzden kişi ve firmaların dünyadaki diğer uygulamaları da mutlak suretle incelemesi gerekiyor.

‘Okumak’ demişken… Şurda müşteri hizmetleri ile ilgili 11 hikaye var. Tüketiciye kral olduğunu hissettirmek için güzel bir başlangıç olabilir.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link