Tüketiciye Kral Olduğunu Hissettirebilmek

Tüketici Kraldır’ felsefesi son zamanlara damgasını vuran, ancak ulus olarak bir türlü içini dolduramadığımız bir durum. Herkes müşterinin kral olduğunu söylüyor ama pratiğe dökülmedikten sonra hiç bir anlam ifade etmiyor bu söylediklerimiz.

Bu yazıda ‘tüketici  kraldır’ diyen ancak bunu uygulamaya dökemeyen veya efektif olarak döktüğünü düşünmeyen kişi/kurumlar için, müşteri hizmetleri konusunda yapılması gereken, değer katan şeylerden bahsedeceğim.

  • ‘Hız’ herşeyden önemli

Müşterilerinize vereceğiniz cevabın niteliğinden bile önemlidir hızlı yanıt verebilmek. İnsanlar önemsendiğini, kendileri için uğraşıldığını çok daha kolay anlarlar bu sayede. İlla sorunu hemen çözmek zorunda değilsiniz ama müşterinize sorun üzerine çalışıldığını en kısa zamanda belirtmeniz gerekiyor. Hız konusu klişedir, her yerde söylenir ama bir o kadar da doğrudur.

  • Kişisel ifadeler değer yaratır

Bugünün tüketicisinin en çok istediği şeylerden biri markalar tarafından önemsenildiğini hissedebilmek.

Sosyal medyadan önce, şikayetinizi aldık kısa sürede çözeceğiz’ gibi hazır yanıtlar kullanılırdı. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte tüketiciler verilen yanıtların hepsinin aynı olduğunu görebilir hale geldi. ‘Tüketici kraldır’ diyen bir firmanın bu tür yanıtlar vermesi ve bu yanıtların tüm tüketiciler tarafından görünmesi açıklanabilir bir durum değil. Firmalar müşterilerine, onların değerli olduklarını hissettirmek istiyorsa bu tür bir iletişimden vazgeçip daha kişisel mesajlar vermek zorundalar. Belki bu iş için birkaç kişiye daha maaş vermek zorundalar ama iyi bir marka algısı yaratmak adına böyle bir ek gidere katlanılabilir.

  • Söylemeyin, gösterin

videosurucuwwwpclojicom

Müşterilerinize bazen uzun e-mail metinleri veya konuşmalarla sorunun çözümü hakkında bilgi vermek gerekiyor. Çoğu zaman da müşteriler bu tür içerikleri anlayamıyor ya da uygulayamıyor. İşte bu noktada bazı programlar (jing gibi) yardımıyla onlara sorunun çözümü hakkında videolar yollayabilirsiniz. Bu hem onları daha çok önemsediğinizi gösterir hem de verdiğiniz hizmetin kalitesini arttırır. Aynı zamanda süreden de tasarruf etmiş olursunuz.

  • Okumak iyidir

Üretici bir toplum olduğumuz söylenemez. Avrupa’nın en çok tüketen toplumlarından biri olduğumuzu da biliyoruz. Hal böyle olunca yabancı kaynakları incelememiz, gerekirse uyarlama yapabilmemiz gerekiyor. Müşteri hizmetleri gibi  esnek ve sürekli gelişen bir konuda  üst seviyelere çıkmak için tecrübe yetersiz kalabilir. Bu yüzden kişi ve firmaların dünyadaki diğer uygulamaları da mutlak suretle incelemesi gerekiyor.

‘Okumak’ demişken… Şurda müşteri hizmetleri ile ilgili 11 hikaye var. Tüketiciye kral olduğunu hissettirmek için güzel bir başlangıç olabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link