Tüketiciler bir ürünü seçerken aslında salt o ürünü değil  yeni bağlar kuracağı diğer insanlarla olan diyaloglarını hazırlayacak zemini de seçerler. Deterjan reyonunda deterjanlara bakan  bir kadın kendisiyle aynı eylemde bulunan başka bir kadın ile deterjan markalarının hangisinden memnun kaldığı yada kalmadığı  üzerine ayaküstü bir sohbet edebilir. Tüketiciler ürünü alırken aslında onları o ürünü almaya teşvik eden düşünceleri  da satın alıyor.

kvoll

Markalar ile kişiliklerin eşleşmesinde gerçekleşen iki noktanın ilki  sahip olunan  karakter özelliklerinin üründe aranmasıdır. Adidas spor ayakkabısını tercih eden bir tüketici rahatlık ve konfora verdiği önemi vurgularken,  Kvoll marka ayakkabı giyen diğer birey şıklığa ve gösterişe verdiği önemi anlatır. Bu bağlamda tüketilen ürünler ve bir marka ile kurulan bağ  kim olduğunu anlamaya yarayan günlük benlik bakımını yapan DNA’lardır. İnsanların kendilerinden bir şeyler kattığı eşyaların barındığı evdeki  her bir oda,  bireye ait kişisel özelliklerin yansıdığı aynalardır. Bir ev hanımının mutfakta keki çırpmaya yarayan blenderını  elinden almaya kalkışırsanız çok ciddi bir tepki ile karşı karşıya kalırsınız. Ondan sadece blenderı çekip almazsınız aynı zamanda okuldan dönen çocukları ile  masa etrafında  otururken yaşadığı o mutlu anları da alırsınız. Tüketim kültürünü oluşturan dört ana unsur kişi, ürün, yaşam tarzı ve çevre ayrılmaz bir bütündür.

adidas

Diğer nokta ise kullanıldıktan sonra tüketicinin keyfinin kaçmasına neden olan markalara duyulan güçlü hislerdir. İnsanlar bu markalar söz konusu olduğunda olumsuz tepkilerini hemen ortaya koymaktan kaçınmazlar. Eğer  firmalar fırsatı değerlendirebilirse bu durum onlar için pozitif bir seyir izleyebilir.

Ürünlerin de kendi eksenlerinde tamamlayıcılar gereksinimleri vardır. Hamburgerin yanında içilen kola ürün itibariyle farklı olmasına rağmen hamburgerin yanına getirilen çay kadar soğuk bir etki yaratmaz. Ürün kümeleri ve onları var eden tüketicilerin,  bulundukları küme içerisinde hangi alanı kapladıklarına dikkat edilmelidir. Dünyanın küresel bir köye dönüştüğü günümüzde insanların almak istedikleri ürüne erişmeleri artık oldukça kolaylaşmıştır.

Bir Cevap Yazın