Markalar açısından logonun büyük önem taşıdığı aşikar. Hele ki günümüzde, herhangi büyük bir marka logo seçerken bu logonun insanlarda oluşturacağı psikolojik etkileri de hesaba katarak logosunu belirliyor. Uzun yıllardır dünya çapında faaliyet gösteren markaların logoları da insanların zihninde yer etmek gibi bir avantaja sahiptir. McDonald’s ve Nike’ı bu markaların arasında gösterebiliriz.

Bazı firmalar da bu avantajdan biraz olsun pay alabilmek adına, logolarını bilindik markaların logolarına benzetme girişiminde bulunabiliyorlar. Tabii, bu aslında yasal açıdan mümkün değil. Ancak bugüne dek, logoların kıyaslanması konusunda ilgili tescil organları büyük bir sıkıntı yaşıyordu ve kıyaslanma doğru bir şekilde yapılamıyordu.

Günümüzde markaların logo için yaptıkları başvurular için Avrupa, ABD’de ve Avustralya’da farklı yöntemler kullanılıyor. Başvurusu yapılan logonun başka markalara ait logolara benzeyip benzemediğini belirlemek için Avrupa’da simgesel bir sınıflandırma yöntemi olan Viyana kodları, ABD’de tasarım kodları, Avustralya’da ise anahtar kelimeler kullanılıyor. Örneğin, Avustralya’da anahtar kelime tabanlı bir sistem olduğu için Starbucks’ın logosu veritabanında büyük ihtimalle ”denizkızı” kelimesi ile kayıtlıdır. Ancak bir logo için kelime tabanlı bir kıyaslama kesinlikle doğru değil. Tabii, Avrupa’da ve ABD’de kullanılan yöntemlerin de çok sağlıklı olduğu söylemek mümkün değil.

Avustralya merkezli TrademarkVision adındaki şirketin geliştirdiği sistem ise, yakın gelecekte bu sorunun büyük ölçüde üstesinden gelebilir. TrademarkVision, makine öğrenimini kullanarak markalara ait logoları tespit edebilen ve benzer logoları birbiriyle karşılaştırabilen bir sistem geliştirmiş. Aynı zamanda bu sistem, markaların logo belirleme aşamasında, kendi logolarına benzeyen kayıtlı bir logo olup olmadığını öğrenmek için de kullanılabiliyor.

TrademarkVision, geliştirdiği bu sistemin kullanım hakkı için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakkı Ofisi (EUIPO) ve Fikri Mülkiyet Avustralya ile anlaşmalar imzaladı. Şirket, sistemi üç boyutlu çizimleri de tanımlayabilecek şekilde geliştirmeyi planladıklarını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın