Sürdürülebilir moda, tüm dünyada moda olmasını temenni ettiğimiz bir şey. Sürdürülebilir moda bilincini kazanmak, kar etmekten çok içinde yaşadığımız çevreye saygı duymakla alakalı.

Çevreye zarar vermeden hatta çevreyi önemseyen bir şekilde tekstil ürünlerinin üretilebileceğini düşündünüz mü hiç?  Peki ya insanların gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için istihdamını önemseyip, bunu dert edinip bir çözüm bulmaya çalışacağını? Thread International ve Timberland birlikteliği yukarıda bahsettiğimiz sorunlara itinayla çözüm bulmuşlar.

Timberland’in ortaklığı ile beraber Thread International, gelişen dünyada çevresel açıdan sürdürülebilir tekstil ve istihdam yaratmak amacıyla yola çıktı.

Küresel perakende zinciri Timberland, Thread ile bir ortaklık kurarak, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan işçileri işe almak ve çevresel açıdan sürdürülebilir tekstil yaratmak amacıyla plastik şişelerden üretilen ayakkabı ve çantaları piyasaya sürmek için bir şirket kurmuş.

Thread bu ayakkabı ve çantaların üretiminde kullanılacak olan malzemeleri Honduras ve Haiti’den temin ediyor. Elbette ki şirketin asıl amacı gelişmekte olan ülkelerde yaşayan binlerce insana süreç içinde sayı daha da artacak bir biçimde istihdam yaratabilmek.

Bahsettiğimiz sonradan sürdürülebilir amaçlara sahip bir fabrika değil. Tam da hem istihdam hem de sürdürebilirliği en başından beri hedefleyen bir fabrika.

Timberland ile oluşturulan ortaklık sayesinde Timberland müşterileri satın aldıkları ürünlerin kimler tarafından üretildiğini bilebiliyor. Timberland bu girişimi ile tüm müşterilerine aslında bir ayakkabının ya da çantanın arkasında büyüyen ve gelişen bu oluşumun farkında olarak alışverişlerini yapma fırsatı sunuyor.

Thread’ın CEO’su Ian Rosenberger yapılan bu güzel çalışma hakkında ise; “Net ve şeffaf bir biçimde birlikte çalışırsak eğer aslında geri dönüşüm ile üretilmiş malzemelerin kullanıldığı ayakkabı ve çantaların ötesine bakarak arkasındaki amacın tüketiciler tarafından da önemsenmesi sağlanabilir “ diyerek görüşlerini ifade ediyor ve aslında bu amacın önemini ve tüketicilerin bu amacı ne şekilde destekleyebileceğini açıkça belirtmiş.

Gelişmekte olan ülkelerde bu fabrika girişimi ile istihdam yaratmakla beraber doğada çözünmesi çok zor olan maddeleri yeniden kullanarak farkındalığımızı artırmaya çalışan Timblerland’i tebrik ediyoruz.

h/t psfk

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın