Türk Hava Yolları, bir ilke daha imza atarak tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan ilk yerli uçak koltuğu Turkish Seats Industries (TSI) üretmeye başladı. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Assan Hanil ortaklığında 5 milyon dolarlık bir yatırım ile kurulan Turkish Seats Industries (TSI), bu üretimle dünya sivil havacılık pazarına önemli bir adım atmış oldu.

2011 yılının Eylül ayında İzmit’te kurulan tesislerde tohumları atılan bu proje, bugün meyvelerini vermeye başladı. Turkish Seats Industries (TSI), uçak koltuklarının otomasyonunu, yazılımını ve tüm tasarım aşamamalarını ülkemizde gerçekleştirdi. Şimdilik %70 düzeyinde yerlilik oranı ile üretilen uçak koltukları, kısa bir süre içeresinde %100 çıkarılacak. Uçak içeresinde ki Business Class koltuklarının fiyatları bir lüks araç fiyatında olduğunu düşünürsek (120-130 bin Euro), Türk Hava Yolları’nın bundan çok kazançlı çıkacağı kesin. Türk Hava Yolları böylelikle hem kendisine üretmiş olacak, hem de almış olduğu uluslararası üretim sertifikası ile ürettiği tüm uçak koltuklarını dünyaya pazarlama fırsatını yakalamış olacak.

Turkish Seats Industries (TSI), yerli koltukların teslim töreninde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Uçak koltuğu üretimi, yerli uçak üretimi için ilk adımı oldu” şeklinde konuşarak, yerli uçak üretimine dikkat çekti. Türk Hava Yolların Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu ise ”Turkish Seats Industries (TSI’nın) temel vizyonu; uçak yolcu koltuğu sektöründe konfor, estetik, güvenlik ve lojistik konularında en iyi çözümleri sunmak” diyerek TSI’nın vizyonuna vurguda bulundu. Son olarak Türk Hava Yolları, uçak koltuğu üretimi haricinde dünyanın en hafif (Galley) uçak mutfaklarını üreterek işi sertifikasyon aşamasına kadar getirdi. Yerli Galley’ler Boeing 737-800 tipi uçakta test edildi. Testten başarılı olarak geçen yerli Galley’lerin lansmanının ise yakın bir tarihte yapılacağı konuşuluyor.

Bir Cevap Yazın