Tesla’ya Sıkı Rakip: IKEA’dan Evlere Güneş Enerjisi Panelleri ve Bataryaları

Sürdürülebilir bir biçimde yaşamanın “lüks” olmaması gerektiğini düşünen ve insanlara daha iyi bir günlük yaşam sağlama mottusuna sahip İsveçli mobilya devi IKEA, Solarcentury ile işbirliği yaparak İngiltere’de ki mağazalarında güneş enerjisi panelleri ve batarya depolama paketleri satmaya başlayacak. Böylelikle elektrik faturalarından %70 tasarruf sağlanabileceğini iddia eden şirket, bu hamlesi ile geçtiğimiz dönemlerde Tesla’nın “Powerwall” ismi ile tanıttığı evler için güneş enerjisi panelleri ile sıkı bir rekabet yaşayacağa benziyor.

Aslında IKEA 2013 yılından bu yana güneş enerjisi çözümleri satıyor. Şimdi ise bu güneş panellerine ek olarak güneş enerjisini depolayabilmemize imkan sağlayacak batarya çözümlerini de satmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar istedikleri zaman bu enerjiyi kullanabilecek ve elektrik faturalarından tasarruf etmeye başlayacaklar.

Birleşik Krallığın IKEA tarafından test pazar olarak seçilmesinin en büyük nedeni devlet tarafından mali destek sağlanması iken ülkenin en büyük güneş enerjisi şirketi olan Solarcentury ile işbiliği yapan IKEA güneş panellerine 25, diğer donanımlara ve işçiliğe de 6 yıl garanti sağlıyor. Böylelikle muhtemel bir hata ya da bozulmada müşteriler IKEA güvencesinde bakım hizmetinden faydalanmış oluyor.

IKEA’nın sağladığı güneş enerjisi çözümü Tesla’nın Powerwall bataryaları ile oldukça benzer çalışıyor. Her ikisi de güneş ve rüzgar enerjisini depoluyor ancak IKEA nispeten daha az bir depolama kapasitesine sahip. IKEA güneş enerjisi bataryaları 14.5 saatlik aydınlatmaya eşdeğer 3.3 kilowatt-saatlik bir depolama çözümünü £ 3000’dan başlayan fiyatlarda sunarken, Tesla ise 14-kilowatt saatlik batarya çözümlerini £5,900’dan başlayan fiyatlarda sunuyor.

Ancak güneş enerjisi panelleri ve bataryalarının IKEA gibi bir perakende devinde satılması sürdürülebilir enerji tüketim opsiyonunu hem daha erişilebilir hem de ülkelere yayılan ağı sayesinde daha yayılabilir kılıyor. Böylelikle yakın gelecekte birçok ülke, IKEA alışverişlerinde mobilyaları ile beraber evinin çatısına bir güneş enerjisi paneli satın alabilir, bataryaları ile istediği zaman kullanmak üzere enerjiyi depolayarak hem faturalarından tasarruf sağlar, hem de yeşil ve yenilebilir bir enerji opsiyonunu tercih etmiş olur.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Yaratıcı ve dikkat çekici reklamlar ortaya çıkarmak, pek de kolay bir iş değildir. Ancak bazı markalar var ki, neredeyse reklamlarının tamamı hem yaratıcı hem de dikkat çekicidir. Bu markaların başında da hiç şüphesiz İsveçli mobilya üreticisi IKEA gelir. Yaptığı birçok reklamla ses getirmeyi başaran IKEA’nın dikkat çeken bazı reklam kampanyalarını Bright Side isimli internet sitesi derlemiş, biz de bu reklam kampanyalarından bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Sevgililer Gününe Özel Bedava Bebek Karyolası

2013 yılının Sevgililer Günü’nde, IKEA Avustralya, çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere bedava bebek karyolası alma fırsatı sundu. Bunun için Sevgililer Günü’nde bir kupon dağıtan markanın ücretsiz bebek karyolasını vermek içinse tek şartı vardı: bebeğin 14 Kasım 2013 tarihinde doğmuş olması, yani Sevgililer Günü’nden dokuz ay sonra.

Aynı Zamanda Bir Gebelik Testi Olan Dergi Reklamı

IKEA, İsveç’te yayımladığı bir dergi reklamında aynı zamanda gebelik testine de yer verdi. Gebelik testini yapıp sonucu pozitif çıkanlara ise reklamı yapılan bebek karyolasında yaklaşık olarak %50 indirim fırsatı sunuldu. Daha fazla ayrıntı için bu kampanya ile ilgili olarak paylaştığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şerit Metreli Katalog

IKEA, daha önce kataloguna monte edilmiş bir şekilde bir şerit metre verdi. Bu hamle, satışların bir önceki yıla kıyasla %13,5 oranında artmasını sağladı. Öyle ki, satışlar planlanan satış hedefinin neredeyse %11 üstündeydi.

Apple Ürünlerini Tiye Alan 2015 Katalogu Reklamı

IKEA Singapur, 2014 yılında, 2015 katalogunu tanıtan bir reklam yayımladı. Ancak bu reklam bir parodiden ibaretti. Esprili bir şekilde hazırlanan ve kataloga “BookBook” isminin verildiği reklamda, açık bir şekide Apple ürünleri tiye alınıyordu. Reklam viral haline geldi ve bu zamana kadar YouTube’da 18 milyondan fazla görüntülenme elde etti.

Game Of Thrones Hayranlarına Yönelik Tuvalet Reklamı

İsveçli şirket, Game of Thrones hayranlarının dikkatini klozetlere çekmek için şahane bir yöntem bulmuş. Artık bu da klozet satışlarının artmasını sağlamıyorsa, ne sağlar bilemiyorum.

Çekmece Görünümü Verilen Balkonlar

Açık hava reklamı demek, sadece reklam panolarında yer alan sıradan reklamlar demek değildir. Reklamcılığın her alanında olduğu gibi, bu alanda da yaratıcı reklamlar ön plana çıkıyor. Aynı balkonlara çekmece görünümünün verildiği bu IKEA reklamı gibi…

Paris Metrosundaki IKEA Koltukları

Paris’te yaşayanların IKEA mağazalarına gitmelerine gerek kalmadan IKEA rahatlığını yaşayabilmeleri için Paris’teki bu metroya IKEA markalı koltuklar yerleştirildi.

Japonya’daki Dekore Edilmiş IKEA Treni

IKEA, Japonya’daki mağazasının tanıtımını yapmak için bir trenin tamamını kendine has bir şekilde dekore etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hyundai, Tesla’ya Meydan Okuyor: “Senin Sıran, Elon.”

Elektrikli araç denince akla ilk gelen firma Tesla olsa da, diğer bütün büyük otomotiv şirketleri de elektrikli araçlar konusunda ciddi hamleler yapmaya başladılar. Şu sıralar piyasaya sürülen her yeni elektrikli araç, doğal olarak Tesla’nın araçlarıyla karşılaştırılıyor. Zira şu anda piyasadaki en dikkat çeken elektrikli araçlar Tesla’nın araçları. Ancak pek az marka, doğrudan Tesla’ya meydan okumaya cesaret edebiliyor. Bu az sayıdaki markalardan biri de Hyundai oldu.

Electrek isimli internet sitesinin yaptığı habere göre, Güney Kore merkezli otomotiv şirketi Hyundai, geçtiğimiz hafta SUV sınıfındaki yeni elektrikli aracı Hyundai Kona Electric’i duyurmuştu. İlerleyen aylarda üretimine başlanacak olan araç için Hyundai şimdiden reklam yapmaya başladı.

Hyundai Kona Electric

Güney Koreli otomotiv markası, Hyundai Kona Electric isimli aracının tanıtımı için Avrupa’nın bazı yerlerinde billboard reklamları yayımladı. Bu billboard reklamlarında, aracın görüntülerinin yanında “Senin sıran, Elon.” ifadesine yer verilmesi dikkat çekti. Ancak markanın, Tesla ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesi için öncelikle bu aracını piyasaya sürmesi ve kendini kanıtlaması gerekiyor.

Yine de Hyundai’nin paylaştığı bilgilere göre, aracın teknik özellikleri hiç de yabana atılır cinsten değil. Hyundai’nin belirttiğine göre, saatte 167 km maksimum hıza sahip olan aracın tek seferde katedebildiği mesafe ise 470 km. Buna karşılık Tesla’nın SUV aracı Tesla Model X ise tek seferde 475 km yol katedebiliyor.

Bu arada Electrek’in belirttiğine göre, Hyundai’nin doğrudan rakibini hedef alan böyle bir reklam yapmasının sebebi, Tesla’nın yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen Tesla Model Y isimli yeni SUV aracı olabilir. Ki reklamda kullanılan “Senin sıran, Elon.” ifadesi, büyük ihtimalle Tesla’nın çıkartacağı yeni SUV araca işaret ediyor.

Hyundai’nin yeni elektrikli aracı Hyundai Kona Electric için resmi YouTube kanalından paylaştığı tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link