Sürdürülebilir bir biçimde yaşamanın “lüks” olmaması gerektiğini düşünen ve insanlara daha iyi bir günlük yaşam sağlama mottusuna sahip İsveçli mobilya devi IKEA, Solarcentury ile işbirliği yaparak İngiltere’de ki mağazalarında güneş enerjisi panelleri ve batarya depolama paketleri satmaya başlayacak. Böylelikle elektrik faturalarından %70 tasarruf sağlanabileceğini iddia eden şirket, bu hamlesi ile geçtiğimiz dönemlerde Tesla’nın “Powerwall” ismi ile tanıttığı evler için güneş enerjisi panelleri ile sıkı bir rekabet yaşayacağa benziyor.

Aslında IKEA 2013 yılından bu yana güneş enerjisi çözümleri satıyor. Şimdi ise bu güneş panellerine ek olarak güneş enerjisini depolayabilmemize imkan sağlayacak batarya çözümlerini de satmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar istedikleri zaman bu enerjiyi kullanabilecek ve elektrik faturalarından tasarruf etmeye başlayacaklar.

Birleşik Krallığın IKEA tarafından test pazar olarak seçilmesinin en büyük nedeni devlet tarafından mali destek sağlanması iken ülkenin en büyük güneş enerjisi şirketi olan Solarcentury ile işbiliği yapan IKEA güneş panellerine 25, diğer donanımlara ve işçiliğe de 6 yıl garanti sağlıyor. Böylelikle muhtemel bir hata ya da bozulmada müşteriler IKEA güvencesinde bakım hizmetinden faydalanmış oluyor.

IKEA’nın sağladığı güneş enerjisi çözümü Tesla’nın Powerwall bataryaları ile oldukça benzer çalışıyor. Her ikisi de güneş ve rüzgar enerjisini depoluyor ancak IKEA nispeten daha az bir depolama kapasitesine sahip. IKEA güneş enerjisi bataryaları 14.5 saatlik aydınlatmaya eşdeğer 3.3 kilowatt-saatlik bir depolama çözümünü £ 3000’dan başlayan fiyatlarda sunarken, Tesla ise 14-kilowatt saatlik batarya çözümlerini £5,900’dan başlayan fiyatlarda sunuyor.

Ancak güneş enerjisi panelleri ve bataryalarının IKEA gibi bir perakende devinde satılması sürdürülebilir enerji tüketim opsiyonunu hem daha erişilebilir hem de ülkelere yayılan ağı sayesinde daha yayılabilir kılıyor. Böylelikle yakın gelecekte birçok ülke, IKEA alışverişlerinde mobilyaları ile beraber evinin çatısına bir güneş enerjisi paneli satın alabilir, bataryaları ile istediği zaman kullanmak üzere enerjiyi depolayarak hem faturalarından tasarruf sağlar, hem de yeşil ve yenilebilir bir enerji opsiyonunu tercih etmiş olur.

 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın