Tesla’ya Sıkı Rakip: IKEA’dan Evlere Güneş Enerjisi Panelleri ve Bataryaları 0

Sürdürülebilir bir biçimde yaşamanın “lüks” olmaması gerektiğini düşünen ve insanlara daha iyi bir günlük yaşam sağlama mottusuna sahip İsveçli mobilya devi IKEA, Solarcentury ile işbirliği yaparak İngiltere’de ki mağazalarında güneş enerjisi panelleri ve batarya depolama paketleri satmaya başlayacak. Böylelikle elektrik faturalarından %70 tasarruf sağlanabileceğini iddia eden şirket, bu hamlesi ile geçtiğimiz dönemlerde Tesla’nın “Powerwall” ismi ile tanıttığı evler için güneş enerjisi panelleri ile sıkı bir rekabet yaşayacağa benziyor.

Aslında IKEA 2013 yılından bu yana güneş enerjisi çözümleri satıyor. Şimdi ise bu güneş panellerine ek olarak güneş enerjisini depolayabilmemize imkan sağlayacak batarya çözümlerini de satmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar istedikleri zaman bu enerjiyi kullanabilecek ve elektrik faturalarından tasarruf etmeye başlayacaklar.

Birleşik Krallığın IKEA tarafından test pazar olarak seçilmesinin en büyük nedeni devlet tarafından mali destek sağlanması iken ülkenin en büyük güneş enerjisi şirketi olan Solarcentury ile işbiliği yapan IKEA güneş panellerine 25, diğer donanımlara ve işçiliğe de 6 yıl garanti sağlıyor. Böylelikle muhtemel bir hata ya da bozulmada müşteriler IKEA güvencesinde bakım hizmetinden faydalanmış oluyor.

IKEA’nın sağladığı güneş enerjisi çözümü Tesla’nın Powerwall bataryaları ile oldukça benzer çalışıyor. Her ikisi de güneş ve rüzgar enerjisini depoluyor ancak IKEA nispeten daha az bir depolama kapasitesine sahip. IKEA güneş enerjisi bataryaları 14.5 saatlik aydınlatmaya eşdeğer 3.3 kilowatt-saatlik bir depolama çözümünü £ 3000’dan başlayan fiyatlarda sunarken, Tesla ise 14-kilowatt saatlik batarya çözümlerini £5,900’dan başlayan fiyatlarda sunuyor.

Ancak güneş enerjisi panelleri ve bataryalarının IKEA gibi bir perakende devinde satılması sürdürülebilir enerji tüketim opsiyonunu hem daha erişilebilir hem de ülkelere yayılan ağı sayesinde daha yayılabilir kılıyor. Böylelikle yakın gelecekte birçok ülke, IKEA alışverişlerinde mobilyaları ile beraber evinin çatısına bir güneş enerjisi paneli satın alabilir, bataryaları ile istediği zaman kullanmak üzere enerjiyi depolayarak hem faturalarından tasarruf sağlar, hem de yeşil ve yenilebilir bir enerji opsiyonunu tercih etmiş olur.

 

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

‘Nike By You’ Lab: Tasarlayın, 90 Dakikada Ayağınıza Giyin 0

Alışverişte zor karar verenlerden misiniz? Birçok seçenek arasında hala kendinize uygun bir çift ayakkabıyı bulamadınız mı? Neden mağaza gezerken saatlerce uğraşasınız ki? Spor denilince akla gelen ilk markalardan olan Nike, size kendi ayakkabılarınızı tasarlama imkanı veriyor.

Ee bunu birçok marka artık  kendi websitesi üzerinden sağlıyor diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak Nike, tasarım laboratuvarı “Nike by You” ile kendinize özel tasarladığınız ayakkabıyı 90 dakika içinde ayağınıza giyme imkanı sağlıyor.

Geleceğin alışveriş deneyimi, alışverişte kişiselleştirme gibi kavramlar hayatımızda sıklıkla var olmaya başlamışken gelin size geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak nasıl oluyormuş gösterelim.

New York’un Soho semtinde bulunan tasarım laboratuvarı, gelecekte tasarım ayakkabımeselesinin nasıl kökten değişime uğrayacağının işaretini bugünden veriyor.

Marka tarafından Nike Maker’s Experience ismi verilen bu olay, geleneksel ayakkabı üretimine dijital tasarım dokunuşu katmak olarak açıklanıyor.

Nike tarafından, Maker’s Experience için özel üretilen Nike Presto X ayakkabı üzerine bir kısmı Nike tarafından sağlanan ya da o anda karar verdiğiniz tasarımlar, sizin tercihleriniz doğrultusunda ayakkabı üzerine desen olarak işleniyor. Öyle ki hangi desenin nerede durabileceğine siz karar veriyorsunuz.

Değişimi gerçek zamanlı yakalayan Nike By You teknolojisi, müşterilere ayakkabının ayakta nasıl duracağını da gösteriyor. Tüm süreçler tamamlandığında ayakkabının üretimi bir saatten daha az bir sürede bitiriliyor.

Kendi sporcuları ile yaşadıkları tasarım deneyimini müşterileri ile de yaşamak isteyen Nike, kendi hikayelerini anlatan ayakkabıları seven sporcuların yaşadığı bu hissi, müşterilerine de yaşatmak istemiş. Bu nedenle bir çok farklı hikayeyi ayakkabılarında anlatmak için bu etkinliği planlamışlar.

Sizce de geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak bu değil mi?

 

 

Facebook’ta Özgeçmişiniz İle İş Bulma Özelliği Geliyor 0

Facebook 2 milyar kullanıcısına öyle özellikler sunuyor ki artık yeni gelen güncellemelerle beraber diğer uygulamaları pek kullanmayacağız gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden yemek siparişi verebilme özelliğini duymuştuk. Şimdi ise Facebook’ta, LinkedIn gibi özgeçmiş oluşturabileceksiniz ve iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

Bilindiği üzere Facebook’ta birçok iş arama/bulma bazlı sayfalar bulunuyor. İşte Facebook’un bu özelliği mesleki ve eğitimsel geçmişinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza ve oradan iş başvurusunda bulunmanıza olanak tanıyor. Ayrıca aldığınız eğitimleri, sertifikaları, kursları ve yetenekleri profilinizde kaydedip görüntüleyebileceksiniz.

ABD’deki bazı kullanıcılar yalnızca deneme sürümünü kullanabildiler. Türkiye’de ise şu an bu bilgileri profilimizde görmek mümkün olmayacak. Ancak LinkedIn’nın kullanım sıklığından dolayı Facebook’un bu uygulamasının büyük kitlelere ulaşma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Eğer beklenen ilgi görülürse bu uygulamanın yakında Türkiye’de de kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bir Facebook sözcüsü ilk olarak The Next Web’e yaptığı açıklamada bu özelliği duyurmuştu. “Facebook’ta her zaman yeni ürün ve hizmetler üretip test ediyoruz, şu anda insanların ve işletmelerin Facebook’ta iş bulmalarına yardımcı olacak özgeçmiş özelliğini test ediyoruz.”

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link