Tesla’ya Sıkı Rakip: IKEA’dan Evlere Güneş Enerjisi Panelleri ve Bataryaları

Sürdürülebilir bir biçimde yaşamanın “lüks” olmaması gerektiğini düşünen ve insanlara daha iyi bir günlük yaşam sağlama mottusuna sahip İsveçli mobilya devi IKEA, Solarcentury ile işbirliği yaparak İngiltere’de ki mağazalarında güneş enerjisi panelleri ve batarya depolama paketleri satmaya başlayacak. Böylelikle elektrik faturalarından %70 tasarruf sağlanabileceğini iddia eden şirket, bu hamlesi ile geçtiğimiz dönemlerde Tesla’nın “Powerwall” ismi ile tanıttığı evler için güneş enerjisi panelleri ile sıkı bir rekabet yaşayacağa benziyor.

Aslında IKEA 2013 yılından bu yana güneş enerjisi çözümleri satıyor. Şimdi ise bu güneş panellerine ek olarak güneş enerjisini depolayabilmemize imkan sağlayacak batarya çözümlerini de satmaya başlayacak. Böylece kullanıcılar istedikleri zaman bu enerjiyi kullanabilecek ve elektrik faturalarından tasarruf etmeye başlayacaklar.

Birleşik Krallığın IKEA tarafından test pazar olarak seçilmesinin en büyük nedeni devlet tarafından mali destek sağlanması iken ülkenin en büyük güneş enerjisi şirketi olan Solarcentury ile işbiliği yapan IKEA güneş panellerine 25, diğer donanımlara ve işçiliğe de 6 yıl garanti sağlıyor. Böylelikle muhtemel bir hata ya da bozulmada müşteriler IKEA güvencesinde bakım hizmetinden faydalanmış oluyor.

IKEA’nın sağladığı güneş enerjisi çözümü Tesla’nın Powerwall bataryaları ile oldukça benzer çalışıyor. Her ikisi de güneş ve rüzgar enerjisini depoluyor ancak IKEA nispeten daha az bir depolama kapasitesine sahip. IKEA güneş enerjisi bataryaları 14.5 saatlik aydınlatmaya eşdeğer 3.3 kilowatt-saatlik bir depolama çözümünü £ 3000’dan başlayan fiyatlarda sunarken, Tesla ise 14-kilowatt saatlik batarya çözümlerini £5,900’dan başlayan fiyatlarda sunuyor.

Ancak güneş enerjisi panelleri ve bataryalarının IKEA gibi bir perakende devinde satılması sürdürülebilir enerji tüketim opsiyonunu hem daha erişilebilir hem de ülkelere yayılan ağı sayesinde daha yayılabilir kılıyor. Böylelikle yakın gelecekte birçok ülke, IKEA alışverişlerinde mobilyaları ile beraber evinin çatısına bir güneş enerjisi paneli satın alabilir, bataryaları ile istediği zaman kullanmak üzere enerjiyi depolayarak hem faturalarından tasarruf sağlar, hem de yeşil ve yenilebilir bir enerji opsiyonunu tercih etmiş olur.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link