Tesla şirketi, dün araçlarından satın almayı düşünenler için harika olabilecek bir duyuru yaptı. Yapılan duyuruya göre şirket, sattığı araçlarla birlikte ömür boyu sigorta ve bakım hizmeti sunmayı da planlıyor. Tabii bu hizmetler, aracı ilk satın alan kişiye sunulacak. Aslına bakılırsa, şirket zaten kalıpların dışına çıkan bu fikri Asya pazarında hayata geçirdi. Asya’da şirketin araçları, aracın standart masraflarının karşılandığı bir paket haline müşterilere sunuluyor. Şirketin planı ise bu hizmeti dünya çapındaki bütün Tesla müşterilerine sunmak.

Bununla birlikte şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk, araçların sigortalarının şirket tarafından karşılanacak olmasının, sigorta şirketlerini tamamen devreden çıkarmaya yönelik bir girişim olmadığını ifade etti. Şirket, sigorta işi için sigorta şirketleriyle anlaşmayı planlıyor. Ancak Elon Musk, sigorta şirketlerinin aracın riskiyle orantılı bir teklif sunmamaları halinde, sigorta işini şirket bünyesinde halledeceklerini ifade etti. Elon Musk, yine de araçların riskleriyle orantılı teklifler sunacak sigorta partnerleri bulacaklarına inanıyor.

Tesla Model X

Tesla’nın araçlarının sigortalarını karşılama gibi bir işe kalkışmasının nedeni, araçlarının güvenlik konusundaki başarısı. Tesla’nın araçları, bu zamana kadar birtakım kazalara karışsalar da genel anlamda kazaları önceden tahmin etme ve önleme konusunda oldukça başarılılar. Hatta geçtiğimiz aylarda Hollanda’da otomatik pilot modunda gitmekte olan Tesla marka bir araç, önünde gerçekleşecek olan kazayı saniyeler öncesinde tahmin ederek yavaşlamış ve kazaya karışmaktan kurtulmuştu. Bu olayın yayınlanan videosu ise büyük ses getirmişti.

Tesla, bu planını dünya çapında hayata geçirdiği takdirde otomotiv sektöründe tam anlamıyla bir devrim yaratacak ve rakiplerine karşı üstünlük sağlayacaktır. Tabii, böyle bir durumda diğer otomotiv şirketlerinin de benzer bir hizmeti hayata geçirmesi de mümkün. Özellikle potansiyel Tesla müşterileri, bu habere oldukça sevinse de şirketin bu planını ne zaman hayata geçireğine dair henüz bir bilgi yok.

Bir Cevap Yazın