Türkiye perakendede önemli mücadelelerden geçiyor. Kısa bir süre önce DiaSA’nın Şok Marketleri’ne satılmasının ardından bu sektördeki taşları yerinden oynatacak bir gelişme daha oldu. İngiliz Times gazetesinin haberine göre, Tesco’nun Türkiye’de tutunamayan Kipa satın almasından çekileceği iddia edildi.

Aslına bakılırsa bu iddia çok da sürpriz değil. Zire Dünya’nın en büyük 3. perakendecisi konumunda bulunan Tesco’nun Avrupa’da zarar ettiği ve sadece Türkiye’de toplamda 60 milyon pound‘luk bir zarara girdiği konuşuluyor. Türkiye’de toplamda 191 mağazası bulunan Tesco için 60 milyon pound tam bir hayal kırıklığı demek.

Geçtiğimiz haftalarda ilk yarı cirosunu açıklayan Tesco’nun satışları Avrupa’da %5, Asya’da ise %3.7 gerilemişti. Türkiye için ise daha vahim rakamlar ortaya çıktı. Piyasadaki BİM hakimiyetini bir türlü kıramayan şirketin Türkiye operasyonundaki satışları, geçtiğimiz yıla göre tam %12.8 geriledi. Bu durum da şirket için Türkiye’de  tehlike çanlarının çaldığının en önemli kanıtı. Tesco, Kipa’nın İzmir ve çevresindeki satışlarının ve performansının iyi olduğunu, ancak Doğu’da zorlandıklarını dile getirdi. Belli ki Tesco’nun konsepti Türk ve Avrupa’lı tüketicilerin ilgisini çekmeyi başaramamış.

Bu arada perakende sektörüne de kısaca değinecek olursak sektörün BİM egemenliğinde şekillendiğini söyleyebiliriz. Sektör büyüklüğünün 300 milyar dolar olduğu Türkiye’de 3.751 mağazası bulunan BİM’i, 2500‘ü aşkın mağazasıyla Şok ve 2000‘in üzerindeki mağaza sayısıyla A101 takip ediyor. Migros’un ise 919 mağazası mevcut.

lidl-lobster_1015494cYerel markalar arasındaki rekabet yabancı oyuncuların saf dışı kalmasına neden olsa da, pazar hala yabancı markalar tarafından dikkatle izleniyor. Özellikle Lidl’ın Bulgaristan’a kadar şubelerini genişletmesi ile Türkiye pazarına girmek için nabız yokladığı haberleri kulislerde konuşuluyor. Süpermarket tarafında da, Wal-Mart‘ın yıllardır Türkiye’ye gelişi ile ilgili dedikodular yine alevlenmiş durumda, özellikle Migros’un %80 hissesini BC Partners’tan alacağı konuşulan Wal-Mart, ekonomideki iyi gidişat,artan refah seviyesi ve pazarda her yıl gerçekleşen iki haneli büyüme oranları nedeniyle, 1994′ten bu yana ilgilendiği Türkiye pazarına bu yıl sonuna doğru giriş yapabileceği konuşuluyor. Wal-Mart genel olarak orta gelir grubuna hitap ediyor ve bu da discount segmentindeki oyuncuları oldukça zorlayacak global ve güçlü bir rakip anlamına gelecek.

Tesco’nun Türkiye pazarından çıkması neleri değiştirir bilemiyoruz ama rekabetin tam gaz devam edeceği aşikar.

Bir Cevap Yazın