Tech Meetup S1 E5 ‘Mobile & Payments Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın Mobile & Payments Day konseptli beşinci buluşmasını dün akşam Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak BKM’den Serkan Yazıcıoğlu, Teb’den Deniz Devrim Cengiz’i konul ettik.

İlk konuşmacımız Serkan Yazıcıoğlu “Dijital Dönüşüm ve BKM Express” konu başlığı ile konuşmasını gerçekleştirdi. Kaçıranlar veya hatırlamak isteyenler için sunumdan satır başları şöyle oldu;

 • BKM olarak bizim hedefimiz nakitsiz bir toplum ve senelerdir bunun için çalışıyoruz, her geçen gün daha iyi yerlere gelmeye daha yeni teknolojileri kullanmaya çalışıyoruz. 2010’dan sonra dijitalleşme ekseninde BKM’nin yolunu yeniden çizdik.
 • Dünya dijital olarak dönüşüyor, bugün dünyanın %46’sının internet erişimi mevcut, %51’i mobil cihaz kullanıyor, %31’i ise sosyal medya kullanıyor. Hal böyleyken bireysel, toplumsal ve şirketler olarak dijital dönüşüm zorunlu oluyor.
 • Dijitalleşme her alanda yaygınlaşıyor örneğin Independent gazetesi baskı yapmayı tamamen durdurdu ve dijitale geçti, Baco Santander 450 şubesini kapattı.
 • Bugün dünyanın en değerli şirketlerine baktığımızda ilk beşinin teknoloji şirketi olduğunu görebilirsiniz, teknoloji her alana giriyor.
 • Online alışverişte mobilin yeri %40 civarında. Yani her 100 online alışverişin 40’ı cep telefonlarından yapılıyor bu büyük bir rakam. Bunun en önemli nedenlerinden biri telefon ekranlarının büyümesi ve telefonlarımızın 7/24 açık bir mağaza oluşu.
 • Dijital cüzdanlar bankaları geride bırakıyorlar. Ödemede nakitten karta, karttan da dijital çözümlere geçiş var. Biz dijital cüzdanın liderliğini yaptık.
 • İnsanların algısını önce her şeyin internetten yapılabileceğine çektik çünkü önce bunun oturması gerekiyordu. Çünkü nakitsiz bir toplum için çalışıyoruz. 5 yılda kartlı ödemelerin payı %80 arttı.
 • Dünyada BKM Express dışındaki hiçbir dijital cüzdan kart bilgisinin tamamını almadan işlem yapmıyor. 3 katmanlı güvenlik sistemimiz mevcut; 1.Kart numarasının tamamı paylaşılmıyor. 2.Statik şifre ve 3. Dinamik şifre.

İkinci konuşmacımız Deniz Devrim Cengiz “Finans Dünyasını Şekillendiren Yeni Trendler” konu başlığı ile konuşmasını yaptı. İşte Deniz Devrim Cengiz’in konuşmasından satır başları;

 • Tüketiciler artık denemeyi seviyor ve çok çabuk tüketiyor. Bu sebeple bilgiye ulaşmak kolaylaşıyor.
 • teknoloji konusunda zamanlama çok önemli. Teknolojiyi erken kullanırsanız çok etkisi olmuyor geç kalırsanız sonradan yakalayamıyorsunuz. Doğru zamanda denemek ve kolay entegre olmak gerekiyor.
 • Mobil devrim bundan 10 yıl önce başlamıştı diyebiliriz. 10 yılda geldiğimiz nokta ortada. Mobili kullananlar değil kullanmayanlar artık daha az. Peki bundan sonraki devrim ne olacak? Yeni mobil devrim yapay zeka olacak. Ve mobildeki 10 yıl yapay zekada 3-5 yıla inecek.
 • Bütün adımlarda yardım alarak işlemleri kendimizin gerçekleştirdiği, işlerimizin büyük ölçüde kolaylaştığı yöne doğru gidiyoruz.
 • Ülke olarak teknolojide çok iyiyiz. Her şeyi olabildiğince kullanıyoruz ancak bireysel olarak bunu yapabiliyoruz. Şirketlerin de bu düzeye geçmeleri gerekiyor.
 • Dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Dijitalleşme için her alanda dijitalin veriminden faydalanma, yardım alma diyebiliriz. Fakat dijital dönüşüm için iş modelinin değişmesi, hayat standartlarının değişmesi gibi çok daha büyük entegrasyon gereklidir.
 • Bugünkü teknolojiler olanı haber veriyor. Yeni gelecek teknolojiler olacakları tahmin edebilmeli ve olan düzeni kavrayabilmeli.
 • Son olarak müşteri neredeyse orada olmalıyız. Müşterinin yönlendirdiği, veri ve iç görü ile hareket ettiğimiz bir iş modeli bizi başarıya götürecektir.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Personel Neden Gider ?

Yeni açılan bir kuruluşta çalışmak, MBA yapmak gibidir.

Bir kuruluşun açılış öncesinde, açılışında ve açılış sonrasında içinde bulunabilmek gerçekten oldukça öğretici. Büyümesini görmek, bu büyümenin içinde bulunmak güzel yanı. Ancak, tüm insan kaynağını kaybetmeye ve işin başında kilit eleman, bu adam çok iş yapacak, en önemli personelimiz olarak tanımlanan çalışanların sadece bir dişliden ibaret görülmeye başlanmasına tanık olmak ise acı verici.

Sektörel hastalıklar vardır, kariyerim sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda ilerlediği için en iyi bildiğim sektör de burası. Temel sorun ise, nitelikli iş gücüne ulaşmak ve çalışanın devamlılığını sağlamak, insan kaynakları diliyle “turnover’ları düşük tutmak”

Kurumsal firmalarda işe alım süreçleri tam bir karmaşadır, defalarca görüşme yaparsınız, tecrübelerinizi anlatırsınız, yabancı diliniz test edilir, bazı kurumlar mantık testleri dahi yaparlar. Bunlar doğru kişiyi işe almak için yapılması gereken işlerdir. Ancak işin bir de personel tarafından bakmaya çalışalım, hayatınız boyunca asla bitmeyen, tekrarlayan işler vardır, bunlardan biri de “kendini kanıtlamaktır” yani eşimize, ailemize, sevgilimize, yöneticilerimize hatta astlarımıza kendimizi tekrar tekrar kanıtlamak zorundayız ve personel defalarca kendini anlatmak durumunda kalacak, tüm yetkinliklerini sergilemeye gayret edecektir, bunun sonucunda ise mutlu sona ulaşma niyetindedir. Peki, iş başı yaptıktan sonra neler oluyor ? Sanırım, burada bir sınır getirmeliyim özellikle ucundan kıyısından yaratıcı bir iş yapmaları beklenen, bütünleşik pazarlama olarak adlandırdığımız başlığın altında yer alan departmanların  -satış, kurumsal iletişim, crm, hakla ilişkiler vs.- çalışanları, oyun alanlarının ne kadar da dar olduğu, gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Üstler ve diğer departmanların ilgililerinden şöyle cevaplar duymak oldukça muhtemeldir;

 • Bu yılki bütçede buna yer yok, maalesef.
 • O konuyu kaliteyle konuşmak lazım.
 • Burası, o tür çalışmalara pek uygun değil.
 • Biz çok konuştuk bunları ama üst yönetim sıcak bakmıyor.
 • Regülasyonlar elverişsiz.

Bu cümleler uzar gider. Özellikle belirttiğimiz uzmanlık alanlarında bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılır, bu da personelin neden terk ettiği sorusunun cevaplarından biridir. İşin daha kötü yanı ise, müşterilerin de bu durumlardan haberdar olmasıdır. Şu soruyla bilmiyorum kaç kere karşılaştım “Mustafa bey o kurumda devam mı ?” Bazen inanarak bazen inanmayarak şöyle cevaplar veririm;

 • Biz hep buradayız hah hah ha
 • Tabii, biz topraktan girdik izzet bey :)

Tabii, personelin kurumu terk etmesinin onlarca nedeni olabilir;

Personel Nasıl Sadık Kalır?

Bu yazıya başladım, çünkü yeni mezun olarak işe aldığımız, bir yıl boyunca yetiştirdiğimiz bir arkadaşımızı, tam bir yılın sonunda rakiplerimizden birine teslim etmek durumunda kalmıştık. Meselenin sadece para olduğunu düşünmüyorum, mesele personelin değer görmediğini ve resmin bir parçası olarak hissetmediğinden kaynaklanmaktadır. Mesele bireysel değil, bu arkadaşın yerine farklı bir yeni mezun aldık, ancak bu durum beni oldukça sinirlendirdi. Ne yani, eğitip eğitip ayrılmalarını mı seyredeceğiz.

İlk çalıştığım kurumu evim gibi düşünürdüm, hala da çok farklı görmüyorum. Eğer çalışkan, istekli, kendini kanıtlama arzusu olan bir eleman yakalarsanız, işletme olarak kendinizi şanslı addetmelisiniz. Ancak tüm bu özellikler tecrübe eksikliğiyle birleştiğinde, ortaya beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Personel, kendi alanının dışında veya üstünün yetki alanına girerek, iş yapma gayretine girebilir ve bu genelde pek hoş karşılanmaz. Bir işi başarmaktan daha mühimi o işi doğru yoldan tamamlamış olmaktır.

Şu da bir gerçektir ki, bir kurum sadece profesyonel ilişkilerle yönetilmez. Tüm yapılarda olduğu gibi, bireysel ilişkiler yapılacak tüm işleri etkileyecektir.

Sorduğumuz sorunun yanıtı vermeye gayret edelim. Personel nasıl sadık kalır? Önce doğru elemanları işe almakla başlamak gerektiği kesin. Ardından ise, onları oyunun bir parçası yapmak ve işlerinin karşılığını vermektedir. Samumed kurucusu Osman Kibar, Türk-Amerikan İş Konseyinde ki konuşmasında, iki kültüründe etkisinde büyüdüğünü ve Türk kültüründe “Brotherhood” “Kötü Gün Dostu” olarak tanımladığı kavramın kendisini en çok etkileyen özellik olduğunu belirtmiştir. Eğer şirketinize doğru personeli alıp, onları yapının bir parçası yapabilirseniz, kültürel yapımızdan dolayı sadece maddi avantajlardan dolayı sizi terk edip gitmeyeceklerdir.

Yöneticiler genelde bu durumun farkındadırlar ve size bu kurumun bir parçası olduğunuzu yılbaşı balosunda yada, bayram kutlamalarında tekrar tekrar söylerler. Ancak Fransız yazar Marcel Proust’un dediği gibi; Önemli olan söylenenler değil, davranışlardır.

How Google Works harika bir işletme ve insan kaynakları kitabı. Bir iki alıntı yaparak kapatalım;

 • General Patton şöyle demiş; “Herkes aynı şekilde düşünüyorsa, düşünmeyen biri var demektir.”
 • Adaya geçmişini sorduğunuzda, özgeçmişinde yazan okulunu, çalıştığı diğer yerleri ve deneyimlerini değil, tüm bunlardan neler öğrendiğini sorun.
 • Neden işe almayla sadece İK ilgilensin. Muhtemelen herkes harika birini tanıyordur, o harika kişiyi işe almak da herkesin görevi olmaz mı ? Bu bir döngü halini alır ve öyle devam eder.
 • Larry Page, bir yöneticinin geliştirmesi gerek en önemli özelliğin, işe alım olduğunu yazmış.

Personel nasıl sadık kalır, sorusunu sorarken, ayrıca şunu da düşünmemiz gerekmektedir; Peki kurum personeline sadık kalacak mı ? Starbucks Başkanı Howard Schultz şöyle demiş; Babamın hiçbir zaman çalışma şansı bulamadığı bir şirket kurmaya çalışıyorum. Babamın hiçbir patronuna sadakati yoktu, çünkü işverenleri işçilerine sadakat göstermemişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link