Tech Meetup S1 E5 ‘Mobile & Payments Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın Mobile & Payments Day konseptli beşinci buluşmasını dün akşam Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak BKM’den Serkan Yazıcıoğlu, Teb’den Deniz Devrim Cengiz’i konul ettik.

İlk konuşmacımız Serkan Yazıcıoğlu “Dijital Dönüşüm ve BKM Express” konu başlığı ile konuşmasını gerçekleştirdi. Kaçıranlar veya hatırlamak isteyenler için sunumdan satır başları şöyle oldu;

 • BKM olarak bizim hedefimiz nakitsiz bir toplum ve senelerdir bunun için çalışıyoruz, her geçen gün daha iyi yerlere gelmeye daha yeni teknolojileri kullanmaya çalışıyoruz. 2010’dan sonra dijitalleşme ekseninde BKM’nin yolunu yeniden çizdik.
 • Dünya dijital olarak dönüşüyor, bugün dünyanın %46’sının internet erişimi mevcut, %51’i mobil cihaz kullanıyor, %31’i ise sosyal medya kullanıyor. Hal böyleyken bireysel, toplumsal ve şirketler olarak dijital dönüşüm zorunlu oluyor.
 • Dijitalleşme her alanda yaygınlaşıyor örneğin Independent gazetesi baskı yapmayı tamamen durdurdu ve dijitale geçti, Baco Santander 450 şubesini kapattı.
 • Bugün dünyanın en değerli şirketlerine baktığımızda ilk beşinin teknoloji şirketi olduğunu görebilirsiniz, teknoloji her alana giriyor.
 • Online alışverişte mobilin yeri %40 civarında. Yani her 100 online alışverişin 40’ı cep telefonlarından yapılıyor bu büyük bir rakam. Bunun en önemli nedenlerinden biri telefon ekranlarının büyümesi ve telefonlarımızın 7/24 açık bir mağaza oluşu.
 • Dijital cüzdanlar bankaları geride bırakıyorlar. Ödemede nakitten karta, karttan da dijital çözümlere geçiş var. Biz dijital cüzdanın liderliğini yaptık.
 • İnsanların algısını önce her şeyin internetten yapılabileceğine çektik çünkü önce bunun oturması gerekiyordu. Çünkü nakitsiz bir toplum için çalışıyoruz. 5 yılda kartlı ödemelerin payı %80 arttı.
 • Dünyada BKM Express dışındaki hiçbir dijital cüzdan kart bilgisinin tamamını almadan işlem yapmıyor. 3 katmanlı güvenlik sistemimiz mevcut; 1.Kart numarasının tamamı paylaşılmıyor. 2.Statik şifre ve 3. Dinamik şifre.

İkinci konuşmacımız Deniz Devrim Cengiz “Finans Dünyasını Şekillendiren Yeni Trendler” konu başlığı ile konuşmasını yaptı. İşte Deniz Devrim Cengiz’in konuşmasından satır başları;

 • Tüketiciler artık denemeyi seviyor ve çok çabuk tüketiyor. Bu sebeple bilgiye ulaşmak kolaylaşıyor.
 • teknoloji konusunda zamanlama çok önemli. Teknolojiyi erken kullanırsanız çok etkisi olmuyor geç kalırsanız sonradan yakalayamıyorsunuz. Doğru zamanda denemek ve kolay entegre olmak gerekiyor.
 • Mobil devrim bundan 10 yıl önce başlamıştı diyebiliriz. 10 yılda geldiğimiz nokta ortada. Mobili kullananlar değil kullanmayanlar artık daha az. Peki bundan sonraki devrim ne olacak? Yeni mobil devrim yapay zeka olacak. Ve mobildeki 10 yıl yapay zekada 3-5 yıla inecek.
 • Bütün adımlarda yardım alarak işlemleri kendimizin gerçekleştirdiği, işlerimizin büyük ölçüde kolaylaştığı yöne doğru gidiyoruz.
 • Ülke olarak teknolojide çok iyiyiz. Her şeyi olabildiğince kullanıyoruz ancak bireysel olarak bunu yapabiliyoruz. Şirketlerin de bu düzeye geçmeleri gerekiyor.
 • Dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Dijitalleşme için her alanda dijitalin veriminden faydalanma, yardım alma diyebiliriz. Fakat dijital dönüşüm için iş modelinin değişmesi, hayat standartlarının değişmesi gibi çok daha büyük entegrasyon gereklidir.
 • Bugünkü teknolojiler olanı haber veriyor. Yeni gelecek teknolojiler olacakları tahmin edebilmeli ve olan düzeni kavrayabilmeli.
 • Son olarak müşteri neredeyse orada olmalıyız. Müşterinin yönlendirdiği, veri ve iç görü ile hareket ettiğimiz bir iş modeli bizi başarıya götürecektir.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Lucky Strike Satışlarını Arttırmak İçin Kadınlara Yapılan Yeşil Propagandası

Günümüzün standart haline gelmiş modern pazarlama yaklaşımı, hedeflenen kitlenin bilinçdışı arzularına hitap etmek; kitleleri sunulan ürün ya da hizmeti istediğine ve hatta buna ihtiyaç duyduğuna inandırmak üzerine kuruludur. Ancak 1920’lere dek, tüketici için gerçekten var olmayan bir isteği veya ihtiyacı yaratmak diye bir konsept söz konusu değildi. İşte pazarlama alanına, seri üretim mallarını tüketicinin bilinçdışı arzularıyla ilişkilendiren bu manipülatif yaklaşımı sokan kişi; “Halkla İlişkilerin Babası”, Edward Bernays’tır. Bernays’ın psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un özbeöz yeğeni olması da tesadüf olmasa gerek.

Edward Bernays (1891-1995)

1922’de New York’ta ilk halkla ilişkiler dersini veren, 1923 yılında Cyristallizing Public Opinion adlı kitabıyla da ilk halkla ilişkiler kitabını yazan Bernays’ın en bilindik çalışmalarından biri kadınları sigara içmeye ikna etmesidir. Kadınların sigara içmesinin uygunsuz görüldüğü bir dönemde, bir grup kadının ellerine sigara vererek yaptırdığı yürüyüş halkla ilişkiler dünyasında efsane olmuş bir eylemdir. Bu eylemle birlikte sigara ateşi “özgürlük meşalesi” olarak anılmaya başlamış, kadınlara sigara satışı artmıştır.

Sayısız başarılı halkla ilişkiler kampanyasının arkasındaki isim olan Bernays’ın en ünlü işlerinden bir diğeri de Lucky Strike için yürüttüğü yeşil kampanyasıdır. American Tobacco’nun en önemli markası olan Lucky Strike’ın satışları iyi gitmemektedir. Şirketin sahibi George W. Hill, yaptırdığı bir anketin sonucunda kadınların Lucky Strike’ı tercih etmediklerini, bunun sebebininse sigara paketlerinin rengi olan yeşilin kadınların kıyafetleriyle uygun olmaması olduğunu fark eder. Evet, Lucky Strike şirketi, elinde milyonlarca paket sigarayı bir renk yüzünden satamamaktadır.

George Hill, bu sorunu çözebilmesi için Bernays’la görüşür ve  paketlerin renginin değiştirmelerinin mümkün olmadığını en başından belirtir. Bernays şu cevabı verir : “Paketin rengini değiştiremiyorsak, biz de moda olan rengi değiştiririz.”

Böylece “yeşil kampanyası” ortaya çıkar. Kampanyanın esas amacı kadınların yeşil giymesini sağlamaktır. Bernays öncelikle yeşil rengi üzerine bir araştırma yapar ve Language of Color isimli kitapta yeşilin; umut, zafer ve bolluk anlamına gelen pozitif bir renk olduğunu görür. Sıradaki adımı, New York sosyetesinden fikir öncüsü olabilecek kadınlara yeşil rengini giydirmektir. Onlar yeşil giyinirlerse, diğer kadınlar da yeşil giyinecektir. Moda editörleri ikinci hedefidir, yeşil rengiyle ilgili teşvik edici hikayeler yazacaklardır. Bernays, 1934’te Waldorf Astoria’da yüksek sosyetenin katılacağı çok özel bir balonun düzenlenmesine önayak olur. Balonun tema rengi yeşil olacaktır; katılımcıların yeşil elbise giyme zorunluluğu vardır. Vogue, Harper’s Bazaar gibi önde gelen dergilerin bu etkinliğe gösterdiği ilgi sonucu, Barney’s hedefine ulaşır ve o yıl yeşil, gerçekten de moda renk haline gelir. Ve sonuç olarak bu durum kadınların sigara satın alırkenki tercihlerini etkiler ve yeşil renkli Lucky Strike paketlerinin satışında beklenen artış yakalanır.

İstediği sonuçları başarıyla elde edebilen, ilk kez Bernays tarafından kullanılan bu propaganda teknikleri günümüz reklam kampanyalarında hala kullanılıyor. Acaba hangilerine kanıyoruz, hangilerinin farkındayız?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link