Tech Meetup S1 E3 ‘Fintech Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘Fintech Day’ konseptli üçüncü buluşmasını 7 Kasım Salı akşamı gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak  AvivaSA Emeklilik ve Hayat’tan Dijital Guru Doruk Ertenan ve Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz’ü konuk ettik.

Doruk Ertenan ile Insurtech’te Fırsatları ve AvivaSA Dijital Garaj’ın hikayesini konuştuk. Bora Uludüz Fintech Ekosisteminin iş yapış şekillerinde neleri değiştirdiğinden bahsetti.

Doruk Ertenan’ın konuşmasından satır başları;

 • AvivaSa Emeklilik ve Hayat olarak neler yapıyoruz? Dijital çözüm üretiyoruz bununla beraber startuplarla iş birliği de yapıyoruz.
 • Dijital dönüşümün başladığı bir çağdayız. Şirketler dönüşüyor, markalar dönüşüyor buna paralel olarak tüketiciler de dönüşüyor. Biz de bu sürekli dönüşüme ayak uydurmak için elimizden geleni yapıyoruz.
 • Hayat sigortalarında durum finansaldır. Sizden sonra kalanlar için bir güvence oluşturur. Her şey kağıt üzerinden yürür. Bu bir boşluk doğurur. Insuretech’i de bu oluşturuyor. Hayat boyu sunabileceğiniz fırsatlarınızın olması gerekir.
 • Dijital Garaj nedir? Şirket bünyesinde dijitalleşmeden sorumlu bir Dijital Dönüşüm Ofisi, ortak bir çalışma alanıdır. Amacımız müşterilerimiz için çözüm üretmek. Müşteri ve kullanıcı deneyimlerinin mükemmelleştirilmesi.
 • Müşteriye hiçbir şey sormadan ihtiyaçlarını karşılayabilme ile ilgili bir teknoloji üzerine çalışılıyoruz. Bunun için gerekli tek şey data. Verilerin ve algoritmaların çok iyi olması gerekiyor.
 • Mobil Dünyaya girmek için çalışmalar yürütüyoruz. Müşterilerimizi  farklı gruplardan çağırdık ve siz olsanız nasıl yapardınız diye sorduk.
 • Bu noktada Startuplara bizim altımızda büyüme imkanı veriyoruz gerekli imkanlar ve network sağlanıyor.  İlk müşterileri biz de olabiliriz. Startupların sorunu ayakta kalabilmek. Ayakta kalabildiği zaman büyüyorlar ve bu bizim de işimize geliyor. Piyasada boşluk alanlara yatırımlar yapma avantajları var.

Bora Uludüz’ün konuşmasından satır başları;

 • Finansın ve teknolojinin merkezinde bankalar var.
 • Dijital anlamda önümüzdeki 3 yılda son 50 yıla oranla çok daha hızlı bir değişim olacak ve bankalar bunları yakalamak zorunda.
 • Mobil her şeyin merkezinde olduğu gibi şu an bankacılığın da merkezinde. 2014’te mobil bankacılık %15 iken üç sene içinde %60’a yükseldi.
 • Mesela; İhtiyaç kredisi Eylül 2016da %40 iken Eylül 2107de %70 e yükseldi. Çünkü ihtiyaç kredisi çekmek mobilden bile mümkün ve çok kolay.
 • Elektronik bankacılık, internet bankacılığı ve mobil bankacılığın ardından bizleri neler bekliyor? Bankacılıkta dijital bir çağa girmek üzereyiz. Bankacılık klasik anlamda bankacılıktan çıkıp genişleyecek.
 • Yapay zekanın bankacılıktaki kullanım alanları; müşteriyi daha iyi anlama ve analiz etme üzerine olacak. Müşteri ihtiyaçları daha da ön planda olacak.
 • Garanti Bankası da yeniliklere kayıtsız kalmıyor. startuplara yatırımlar yapıyor ve yeni çıkan teknolojileri takip ederek müşterilere daha pratik çözümler sunuyor.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız 21 Kasım Salı saat.19.00’da başlayacak. ‘AI & IoT Day’ buradan başlıklı etkinliğimize kaydolabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link