Tech Meetup S1 E2 ‘Chatbot Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘Chatbot Day’ konseptli ikinci buluşmasını 24 Ekim Salı akşamı gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimizde konuşmacı olarak Botudio Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Erhan Tamer yer aldı.

Ali Erhan Tamer ‘Bot Aklı’ başlıklı sunumunda teknoloji, inovasyon, chatbotların yetenekleri ve yapabilecekleri hakkında birçok konudan bahsetti.

İlk olarak Botudio’nun kurulum hikayesinden başlayan Tamer’in konuşmasından satır başları;

  • Chatbotların günümüz teknolojisi ile yapabilecekleri, yetenekleri, yaratıcılıkları ve hayatımızı insansızlaştırmaya dair yer alan çalışmalar.
  • Bir yapay zeka ile neler yapılabilir? Örneğin; Bankbot ile tüm bankacılık işlemlerinizi bir insana gerek duymadan yapabilirsiniz.
  • Botvolution; botların evrimleşmesi. 1950 yılında ilk kez üretilen yapay zeka Turing Test’ten günümüz teknolojisi (2017) AlphaGo‘ya kadar olan evrimleşme süreci.
  • Interface, Intelligence, Intergration diğer chatbotlara göre daha avantajlıdır. Örneğin; Intergration chatbotları Siri, Messenger, Whatsapp gibi mesajlaşma botlarıdır.
  • Dünyada 80 bine yakın bot mevcut. Mobil mesajlaşma uygulamalarının kullanım sayısı ise yaklaşık 42 milyon.
  • Yakın gelecekte üretilen robotlar insanların yapabildiği birçok mesleği yapabilecek düzeyde olacaklar. Yaratıcılığa dayanan meslekler ise şimdilik güvende…
  • Bir bot yapımının maliyeti App üretiminden %15 daha az olduğu için insanlar botları kullanmaya teşvik edilecek.
  • Hayata geçirilen en iyi yapay zekaya sahip botlar; American Express, Pepsi, MasterCard ve KLM gibi ünlü markalara yer ait.
  • Bundan 10 yıl sonra ise günlük yaşantımıza sanal asistan merkezli yapay zekalar ile devam edeceğiz.

Bir sonraki buluşmamız da ‘Fintech Day‘ konuşacağız. 7 Kasım Salı günü gerçekleşecek olan etkinliğimizde sizleri de aramızda görmek istemekteyiz. Tech Meetup ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilir, kaydınızı ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi - Pazarlamasyon.com İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Yardımıyla Her Müşteriye Nasıl Farklı Bir Deneyim Sunulabilir?

Müşterilere kişisel bir deneyim sunmak, markalara açısından her geçen gün daha büyük bir önem kazanıyor. Markalar bunu sağlamak için birçok araçtan yararlansalar da, son dönemde birçok alanda öne çıkan yapay zeka, kişiselleştirilmiş alışveriş deneyiminde de markaların yararlanması gereken en araçların başında geliyor. ABD merkezli medya şirketi PSFK de perakende sektöründe kişiselleştirme üzerine yaptığı araştırmada, müşterilerine kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için yapay zekadan yararlanan bazı markalara yer verdi.

eBay

E-ticaret şirketi eBay tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı chatbot, alışveriş yapan kullanıcılara önceki satın almalarına göre benzer ürünler öneriyor. Facebook Messenger aracılığıyla erişilebilen ShopBot isimli chatbot, satın alma işlemlerini basitleştirmek için müşterilerin tercih ettikleri markaları ve kıyafet bedenlerini de takip ediyor.

Levi’s

ABD’li giyim markası Levi’s, bir doğal dil işleme chatbot’u kullanarak online müşterilerine kot pantolon önerilerinde bulunuyor. Markanın internet sitesinde yer alan ve Facebook Messenger aracılığıyla erişilebilen “Sanal Stilist” isimli bu özellik, uygun önerileri belirlemek için alışveriş yapan kullanıcıların tercih ettikleri uyumlar ve vücut türleri hakkında sorular soruyor.

West Elm

Mobilya ve ev dekorasyonu ürünleri perakendecisi olan West Elm’in kullandığı yapay zeka aracı, kullanıcıların kişisel estetiğine bağlı olarak mobilya önerilerinde bulunmak için müşterilerin Pinterest profillerini tarıyor. “West Elm Pinterest Stil Bulucu” isimli yapay zeka tabanlı bu araç, bir kullanıcının kendisinin ya da başka birisinin Pinterest resim panosundan bir stil duygusu elde etmek için sinir ağlarını kullanıyor ve yaklaşık olarak 10 saniye içerisinde mobilya, halı, perde, ayna ve diğer eşyaları içeren bir liste sunuyor.

Sonuç olarak kişiselleştirme, markalar için müşterilerle sağlam ilişkiler oluşturma açısından büyük bir önem arz ediyor. Genellikle bir şirketin müşteri sayısı arttıkça müşterilerine kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma ihtimali de o kadar azalır. Ancak yapay zeka, ne kadar büyük bir kitleye hizmet veriyor olursa olsun, markalara her müşteri için farklı bir deneyim sunma imkanı veriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link