Tech Meetup S1 E1 ‘Digital Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın, Digital Day konseptli ilk buluşmasını 10 Ekim Salı akşamı gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimizde ilk olarak  “FMCG’de E-com ile Kazanmak” başlıklı sunumuyla P&G Türkiye E-Ticaret & SBD Takım Lideri Cansu Büyükışık Sever yer aldı. Ardından Episode 1’ın ikinci oturumunda, “Şirketler nasıl dönüşür? GE nasıl 125 yıllık bir startup haline geldi?” konusuyla General Elektrik Türkiye İnovasyon Direktörü Ussal Şahbaz sunumunu gerçekleştirdi.

İlk oturumda Cansu Büyükışık Sever’in konuşmasından satır başları;

 • Gelişen teknoloji ile birlikte dijital dönüşüm hızla ilerliyor, e-ticarete artan ilgi rekabeti ve piyasayı kızıştırıyor.
 • Y jenerasyonunun ön plana çıkması ile birlikte trendlerin değişti ve buna bağlı olarak beraber sosyal medya kullanımında büyük bir artış yaşanıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Y kuşağı sosyal medya pazarlamasında hedef kitle halinde rol alıyor ve kararlar onların üzerinden alınıyor.
 • Buna paralel olarak Türkiye’nin %21’lik bir kısmı internet üzerinden alışveriş yapıyor.
 • Tüketici alışverişinin sosyal medyaya etkisi oldukça büyük önem taşıyor ve global oranları oldukça etkiliyor.
 • Tüketiciler hala offline alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Örneğin; offline tüketiciler özellikle bebek bezi gibi hacmi büyük ve önemli ihtiyaçları kendi araçlarıyla büyük market zincirlerinden almayı tercih ederken; online tüketiciler özellikle yeni jenerasyon ebeveynler bu tarz ürünleri e-ticaret sitelerinden sipariş vermeyi tercih ediyor. Ancak her iki kitle için de fiyat avantajı her şeyden önce geliyor.

Ussal Şahbaz’ın sunumundan notlar;

 • Predix, makineden buluta bağlantıda,  bulut servisleri ve uygulamalarının (mobil uygulamaları) veri altyapısının önemi.
 • Chatbotların son 10-15 yılda hayatımızdaki yerleri giderek artıyor ve her gün e-ticarette pazarlama stratejileri başarısını destekleyecek yeni teknolojiler geliştiriliyor.
 • E-ticaret süreçlerini bu teknolojilere entegre etmek rekabette farklılaşmayı sağladığı gibi müşteri memnuniyetini de farklı açılardan etkilemesini sağlıyor. Örneğin Amazon için Chatbotlar hem müşteri için zaman tasarrufu ve memnuniyet sağlıyor hem de sürecin daha hızlı akmasına yol açıyor.
 • Tüketici internetinden sanayi interneti adı altında: İnsan dijital krizi ve makine dijital krizinin tarihi ve verileri.
 • Bir şirket dijital dönüşüme nasıl adapte olabilir? GE’nin 125 yıllık startup olmasın da %1’in gücü.
 • Bununla beraber şirketlerin dijital dönüşüme adapte olmaları büyük bir önem taşıyor ve dijital dönüşüm tamamlandıkça şirketlerin dijital kaynakları artacağı için daha fazla hareket kabiliyeti oluşuyor.

Tech Meetup’ın amacı doğrultusunda ilerlediğimiz etkinlikte bol bol teknoloji, inovasyon ve dijital dönüşüme değinildi. Bir sonraki buluşmamız da ‘Chatbot Day‘ konseptiyle ‘Bot Aklı‘nı konuşacağız. 24 Ekim Salı günü gerçekleşecek olan etkinliğimizde sizleri de görmek isteriz. Ayrıntılara buradan ulaşabilir, kaydınızı yaptırabilirsiniz. Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım Yüksek Lisans Öğrencisi - Pazarlamasyon.com İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Trendyol’dan Tinder’da Gençleri Buluşturan Kampanya 0

Son dönemlerin öne çıkan başarılı çöpçatanlık uygulaması Tinder özellikle yurtdışında markaların var olmaya çalıştığı bir mecra haline gelmiş durumda. Özellikle gençlerin kullandığı bu platformda onlara yönelik iletişim yapan markalar, hedef kitlesine de direkt olarak ulaşabiliyor.

Tinder daha önce birçok farklı amaç için kullanıldı. Stajyer bulmak için bu platformu kullananlardan tutun, doğal hayatı korumaya hatta ABD başkanlığında anket platformu görevi gördüğü bile oldu.

Tinder’ı Türkiye’de kullanan marka ise pek görmemiştik. Türkiye’deki algıdan kaynaklı olarak platforma mesafeli yaklaşan markalar için güzel bir örnek geçtiğimiz günlerde Trendyol’dan geldi. Platform üzerinde kampanyasına başlayan Trendyol, kullanıcılarına site üzerinde kullanılmak üzere bir indirim kodu tanımlıyor ve gençlerin alışverişlerinde onlara yardımcı oluyor.

Kampanya Türkiye’de ilklerden olmasından dolayı diğer markaların bu platforma girmesi için cesaret verici bir adım olabilir. Gelecekte hangi markaların bu platforma yatırım yapacağını bekleyip göreceğiz.

Starbucks’ın Deniz Kızına Yeniden Hayat Veren Tasarımlarla Tanışın 0

Her gün satın aldığımız ürünlerin logolarına daha yakından bakmak hiç aklınıza geldi mi? Üretici firmalar, zihinlere yerleşen bir karakter ve şekille kendi markalarını tüketicilerin zihinlerine yerleştiriyor. Bizler ise logoyu gördüğümüzde o ürünü rahatlık ve güvenlikle satın alabiliyoruz. Markaların logoları, sembolleri tüketiciler üzerinde bir nevi ürünün ne derece kaliteli olduğunu gösteriyor. Onlarca kahve çeşiti ve rahat bir çalışma ortamının sunulduğu Starbucks’ın logosunun anlamı da bir o kadar ilginç. Starbucks, yeşil bayan simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Siren’ler, mitolojide denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca firma ilk logosunda kadın göğüslerini sansürlemezken, son logolarında göğüslerin önüne saç geliyor.

Neredeyse her gün alışveriş yaptığımız markaların amblemleri bize ne kadar tek düze görünse de, yaratmayı seven, farklı perspektiften bakabilen sanatçılar için pek de öyle görünmüyor. Öyle ki burada da Starbucks’ın efsanevi amblemi olan deniz kızını birbirinden yaratıcı şekilde kahve bardaklarına aktarmış sanatçının eserleri bulunuyor.

İşte deniz kızının bardak üzerinde ki gizemli yaşamı

Artist Reveals The Mysterious Hidden Life Of Starbucks' Mermaid

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link