Tarihin En Başarılı 8 Marka Sloganı

Markanın kendilerini ifade ederken kullandıkları  en önemli araçların başında gelen sloganlar, zaman zaman da sadece  markaya ait olmaktan çıkıp insanların  kullandığı söz öbekleri haline dönüşüyor. Bazen sloganın yaratıcılığı bazen akılda kalıcı olması bazen de içerisinde komik unsurlar bulunması nedeniyle günlük hayatta birçok kez markaların sloganlarını duyabiliyoruz.

Peki şu ana kadar yapılmış ve dünya çapında ses getirmiş sloganlar hangileri? Pazarlamasyon olarak en başarılı 8 sloganı araştırdık;


Just Do It! – Nike – 1988

Nike’ın reklam ajansı Wieden and Kennedy ve bir grup Nike çalışanı tarafından 1988 yılında geliştirilen slogan ve slogan etrafında şekillenen promosyonlar sayesinde, Nike’ın %18 olan spor ayakkabısındaki pazar payı %43’e ulaştı. Zamanın Reebok & Nike rekabetinde Nike’ın dominasyonunu sağlayan bu slogan artık Nike ile özleşleşti ve hala Nike’ın en önemli kozlarından biri.


Because I’m worth it – L’oreal – 1973

70’lerdeki sosyal evrim ve feminizm sonucunda L’oreal tarafından oluşturulan ‘Çünkü ben buna değerim‘ sloganı aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala kullanılıyor.

O dönemin koşullarını anlamak için küçük bir not; L’oreal’ın rekabet ettiği markalar, reklamlarında dahi erkek sesi kullanıyordu. Düşünün, erkek sesiyle kadınlara yönelik ürünler satıyorsunuz! L’oreal, reklamında kadın sesi kullanan ilk marka özelliğini taşıyor.


 Connecting People – Nokia- 1992

Finli cep telefonu üreticisinin ilk olarak 1992 yılında düzenlemiş olduğu reklam kampanyasında duymuş olduğumuz Connecting People sloganı, yıllarca Nokia’yı cep telefonu sektöründe lider koltuğunda oturttu. O zamandan bu güne tam 21 yıl geçse de cep telefonu dendiğinde birçoğumuzun aklına  Nokia’nın sloganı ve ses tonu geliyor.


Refreshes the parts other beers cannot reach – Heineken – 1973

Carlsberg’in 1973’teki ‘Probably the best beer in the world‘ sloganı ile aynı dönemde yaratılan ve 2005 yılına kadar kullanılan slogan dünya çapında bir başarı yakaladı ve Heineken’in rekabet gücünü arttırdı.


Open happiness – Coca Cola – 2009

Coca-Cola-open-happiness1

Coca Cola’nın yıllardır gerçekleştirmek için çaba sarfettiği ‘insanları mutlu etme’ temasının ilk filizlerinden olan Mutluluğa Kapak Aç, 2009 yılında McCann Erickson tarafından yaratıldı. O günden bu güne geçen süre zarfında bu sloganın bilinçaltına yerleşmesi için binlerce pazarlama faaliyetinde bulunan Coca Cola, “mutluluk” kelimesi ile kendini özdeşleştirmeyi başardı.


Think Different! – Apple – 1997

Bu listede Apple’ın ‘Think Different’ sloganına yer vermemek büyük bir hata olurdu. Sloganın yarattığı başarıyı anlatmaya gerek yok sanırım. Sloganın kullanıldığı reklam filmi hala akıllarda taze bir yer kaplıyor.


Think Small – Volkswagen – 1959

1959 yılında  Helmut Krone tarafından yaratılan ‘Think Small’ kampanyası, Volkswagen’ın Beetle (Vosvos) modeli için tanımlanabilecek en iyi slogandı. Marka bu slogan-ürün uyumu sayesinde milyonlarca kişiyi Vosvos sevdalısı yaptı. Bu model günümüzde bile birçok insan için ‘bir otomobilden fazlası’nı anlatıyor.


Beanz Meanz Heinz – Heinz- 1967

1967’de üretilen ve 30 yıl kullanılan bu slogan, birçok otoriteye göre Dünya’da en çok tekrarlanan ve akılda kalan slogan olma özelliği taşıyor. Slogan,  özellikle Birleşik Krallık’ta bir efsane olarak nitelendiriliyor. 60’larda iletişim, tek kanallı olduğundan insanların bilinçaltına adeta kazınmış bir slogandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Regram Özelliğini Yalanladı

  • Geçtiğimiz günlerde sizlerle Instagram’ın iki yeni özelliğini duyurmuştuk. 
  • Fakat Instagram bu özelliğinden birinin üzerinde çalışmadığını açıkladı. 
  • İlgili yazı: Instagram İki Yeni Özelliğini Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Instagram’ın iki yeni özellik getireceğini duyurmuştuk. Twitter’da Retweet (yeniden paylaşım) yaparak istediğimiz eski bir görseli veya yeni bir gönderiyi profilimizde paylaşabiliyoruz. Retweet adı verilen bu işleme benzer olarak Instagram’ın da “Regram” (Yeniden Paylaşım) ismi altında bu özelliği kullanıcılarına sunacağı iddiası uzun bir süredir ortada dolaşıyordu.

The Verge’e göre sosyal medya ağı, başka hesapların fotoğraflarını olduğu gibi paylaşmayı mümkün kılacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Haberin çıktığı haftada Instagram bu konuda yorum yapmaktan kaçınırken, dev sosyal medya ağının geliştirici ekibi sessizliğini bozdu ve  haberin kaynağı olan The Verge ile TechCrunch‘a konuşarak bu özelliğin Instagram’a gelmeyeceğini açıkladı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Subway’den McDonald’s’a Göndermeli Reklam Filmi

Fast food restoranları arasındaki atışmalara sık sık tanık oluyoruz. Özellikle Burger King McDonald’s’a sataşmadan adeta duramıyor. Bu kez McDonald’s’a sataşan Subway oldu. Ünlü sandviç zinciri Subway yeni filminde, McDonald’s’ın maskotu “Ronald McDonald” olduğu çok belli olan sırtı dönük paylaçoya Subway’in yeni ürünü Chipotle Cheesesteak” ikram etti. 

Art arda iki tane reklam filmi yayınlayan Subway, reklam filmlerinin ilkinde havuzun içindeki McDonald’s maskotuna sipariş ettiği sandviç servis edilirken görüyoruz. Reklam filminde herkesin Burger’a biraz ara vermesi gerektiği mesajı veriliyor. Subway tüketicilere “Değişik bir şeyler deneyin” diyor. Filmin sonuna doğru tüketicilerin Subway sandviçlerinin malzemelerini kendileri seçebilmesine de gönderme yapan ve kampanyanın yeni sloganı olan “Ne istiyorsan onu yap” sloganını görüyoruz.

İkinci reklam filminde ise yine McDonald’s’ın maskotu Ronald McDonald‘ı tatilde hamakta kitap okurken ve bu esnada Subway içeceğini yudumlarken görüyoruz. Yine aynı jingle ile birlikte ikinci reklam filmi de sonlanıyor.

Reklamlara gelen tepkiler ise Subway’in aleyhine.

Siz ne düşünüyorsunuz, reklamları ve stratejiyi beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?