Amazon internet sitesinin sahibi Jeff Bezos, ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’u satın alıyor. Washington Post Şirketi, gazetenin  Bezos’a satışı için kesin karara vardı. Bezos, şirketin gazete ve ilgili yayınları için 250 milyon dolar nakit para ödeyecek. Tüm süreç gizli yürüldüğünden gazetenin el değiştirdiği haberi, çalışanlar dahil herkes için sürpriz oldu.

The Washington Post, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, D.C.’nin en büyük ve en eski gazetesi olarak yayın hayatına devam etmekteydi. Özellikle de Watergate skandalı sırasında ülkede  ün kazanmış ve başarısını arttırarak devam etmişti.

Washington Post Earnings

Washington Post şirketinin CEO’su Donald Graham basılı medya ekonomisinin geldiği durumun satış kararına en büyük  neden olduğunu savundu.  Acaba yayınları Türkiye sınırları içerisinde olsa ,medya sektörünün durumunu bir de bu yönden değerlendirseler, kararları ne yönde olurdu açıkcası merak uyandırmıyor değil.

 Böylece Washington Post’un kağıt baskısının yanı sıra şirket bünyesindeki birçok yayın da beraberinde satılmış oldu. Washington Post şirketine ait popüler Slate inertnet sitesi ile Foreign Policy dergileri ise satış kapsamı dışında tutuldu.

Gazetenin eski sahipleri Graham ailesi ve Bezos’un, satıştan sonra gazetenin işleyişi ve yönetim kadrosunu değiştirmeden devam edeceği yönünde de anlaşmaya varıldığını ekledi.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın