Tarayıcı Savaşlarındaki Son Durum 0

Tarayıcı pazarı yıllardır rekabetin üst düzeyde olduğu ve dengelerin sürekli değiştiği bir pazar. Bu pazarda geçtğimiz yıllarda Microsoft’un tarayıcısı olan Internet Explorer’ın mutlak bir üstünlüğü bulunurken Mozilla, Chrome ve Safari’nin  pazara girmesiyle birlikte dengeler de bu tarayıcıların lehine değişmişti. Son yapılan araştırmalarda da pazar payının birçok tarayıcı tarafından paylaşıldığını görüyoruz.

internet_explorer2007 yılında %67’lik bir pazar payıyla bu alanın en önemli oyuncusu olan Internet Explorer‘ı %24.8 ile Firefox takip ediyordu. O günden bu güne tam 6 yıl geçti ve Explorer’ın pazar payı 2013 Ekim ayı itibarı ile %15.8’e kadar geriledi. Microsoft, Internet Explorer’ı tutundurmak için sürekli yeni sürümleri çıkartıp pazarlama aktiviteleri ile desteklese de 2013 başından beri tarayıcının %5 pazar payı kaybetmesine engel olamadı.

firefoxİşler  Mozilla tarafında da pek iyi gitmiyor. Şirketin Firefox tarayıcısı 2007 yılındaki %24.8’lik pazar payını koruyamadı ve Ekim 2013 itibariyle %16.6’ya geriledi. Bu gerilemedeki ana sebep 2009 Temmuz’unda yayına giren Chrome gibi görünse de, şirketin pazarlama faaliyetlerine yeterince önem vermemesi ve gelişmeleri yakından takip edememesi bu gerçeğin altında yatan en önemli iki sebep.

google_chrome_21Pazarın en güçlü oyuncusu olan Chrome için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Google’ın en başarılı hamlesi olan bütün özellikleri tek bir mail adresiyle toplamak fikri, bütün uygulamalara yaptığı gibi Chrome’un da popüleritesini arttırıyor. Öyle ki, Nisan 2010’da %8’lik bir pazar payına sahip olan Chrome, geçtiğimiz ay %30.8’lik bir pazar payına sahip oldu.

Google’ın yenilikçi çizgisinin devam edeceğini düşünürsek, Chrome’un pazar payının da hızlı bir ivme ile artacağını tahmin etmemiz çok da zor olmaz.

safari-icon_500x500Burada Safari için de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Apple’ın tarayıcısı olan Safari, geçtiğimiz yıl yaz aylarında %6.5’lik bir pazar payına sahipken, bügünlerde neredeyse Firefox’la aynı düzeye gelerek %13.1’lik bir pazar payına ulaştı. Apple’ın teknoloji sektöründeki yeri sağlamlaştıkça Safari’nin işi de kolaylaşacaktır.

Tarayıcıların son durumunu aşağıdan inceleyebilirsiniz. Sizce bu rekabette hangi tarayıcı önümüzdeki dönemlerde ön plana çıkar?

Screen shot 2013-11-08 at 12.18.15 AM

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link