Tarayıcı pazarı yıllardır rekabetin üst düzeyde olduğu ve dengelerin sürekli değiştiği bir pazar. Bu pazarda geçtğimiz yıllarda Microsoft’un tarayıcısı olan Internet Explorer’ın mutlak bir üstünlüğü bulunurken Mozilla, Chrome ve Safari’nin  pazara girmesiyle birlikte dengeler de bu tarayıcıların lehine değişmişti. Son yapılan araştırmalarda da pazar payının birçok tarayıcı tarafından paylaşıldığını görüyoruz.

internet_explorer2007 yılında %67’lik bir pazar payıyla bu alanın en önemli oyuncusu olan Internet Explorer‘ı %24.8 ile Firefox takip ediyordu. O günden bu güne tam 6 yıl geçti ve Explorer’ın pazar payı 2013 Ekim ayı itibarı ile %15.8’e kadar geriledi. Microsoft, Internet Explorer’ı tutundurmak için sürekli yeni sürümleri çıkartıp pazarlama aktiviteleri ile desteklese de 2013 başından beri tarayıcının %5 pazar payı kaybetmesine engel olamadı.

firefoxİşler  Mozilla tarafında da pek iyi gitmiyor. Şirketin Firefox tarayıcısı 2007 yılındaki %24.8’lik pazar payını koruyamadı ve Ekim 2013 itibariyle %16.6’ya geriledi. Bu gerilemedeki ana sebep 2009 Temmuz’unda yayına giren Chrome gibi görünse de, şirketin pazarlama faaliyetlerine yeterince önem vermemesi ve gelişmeleri yakından takip edememesi bu gerçeğin altında yatan en önemli iki sebep.

google_chrome_21Pazarın en güçlü oyuncusu olan Chrome için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Google’ın en başarılı hamlesi olan bütün özellikleri tek bir mail adresiyle toplamak fikri, bütün uygulamalara yaptığı gibi Chrome’un da popüleritesini arttırıyor. Öyle ki, Nisan 2010’da %8’lik bir pazar payına sahip olan Chrome, geçtiğimiz ay %30.8’lik bir pazar payına sahip oldu.

Google’ın yenilikçi çizgisinin devam edeceğini düşünürsek, Chrome’un pazar payının da hızlı bir ivme ile artacağını tahmin etmemiz çok da zor olmaz.

safari-icon_500x500Burada Safari için de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Apple’ın tarayıcısı olan Safari, geçtiğimiz yıl yaz aylarında %6.5’lik bir pazar payına sahipken, bügünlerde neredeyse Firefox’la aynı düzeye gelerek %13.1’lik bir pazar payına ulaştı. Apple’ın teknoloji sektöründeki yeri sağlamlaştıkça Safari’nin işi de kolaylaşacaktır.

Tarayıcıların son durumunu aşağıdan inceleyebilirsiniz. Sizce bu rekabette hangi tarayıcı önümüzdeki dönemlerde ön plana çıkar?

Screen shot 2013-11-08 at 12.18.15 AM

Bir Cevap Yazın