Daha önce dünyada birçok şehirde gördüğümüz  taksi çağırma uygulamalarına İstanbul’un da ihtiyacı vardı. Trafiğin de çoğu zaman çığırından çıktığını düşünürsek taksi çağırma uygulamalarının kısa bir süre içerisinde bir zorunluluğa dönüşeceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Nazım Salur
Nazım Salur – BiTaksi Kurucusu

Hal böyle olunca bu niş pazara ilk olarak Bitaksi isimli uygulama girdi ( Mart 2013 ) ve dördüncü ayında Aslanoba Capital’den tam 2 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Tabii yatırımdan sonra pazarlama faaliyetleri arttı ve neredeyse tüm mecralarda bu uygulama ile karşılaşır olduk. Bugünlerde ise Bitaksi’nin değerlemesi 10 milyon doları geçmiş durumda.

Uygulamanın başarı rakamları da geçtiğimiz ay kurucu Nazım Salur tarafından açıklandı. BiTaksi uygulamasının indirilme sayısının 250 bini geçtiğini ve indirenlerin yarısına yakınının düzenli olarak kullanmayı devam ettiğini aktaran Salur, haftalık olarak %30 büyüdüklerini ve uygulamanın İstanbul’da günlük olarak 700.000 kez kullanıldığını aktardı.

Gelelim pazarın ve İstanbul’un durumuna… İstanbul’da 50.000’in üzerinde taksi şoförü olduğunu düşündüğümüzde bu niş pazarın önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 3-4 kat daha fazla büyüyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ek olarak diğer büyük iller olan Ankara ve İzmir’in de yüksek bir potansiyelinin olması, taksi çağırma uygulama şirketlerinin hızla artacağı anlamına geliyor.

taxibulÖyle ki geçtiğimiz günlerde TaxiBul isimli uygulama “En çabuk, en kolay” sloganıyla Türkiye pazarına giren ikinci taksi çağırma uygulaması olarak hayatına başladı. TaxiBul’un rekabetteki en önemli avantajı ise Taksicilerden -şimdilik- herhangi bir ücret ya da komisyon talep etmemesi. “Şimdilik” dedim çünkü BiTaksi uygulaması da ilk çıktığı dönemde taksicilerden  herhangi bir ücret talep etmiyordu. 

TaxiBul’un pazara girişiyle birlikte BiTaksi’nin oyun alanının darlaşacağı kesin. Ancak dengelerin nasıl değişeceğini söyleyebilmek için henüz çok erken. Önümüzdeki günlerde başka şirketlerin de bu pazara girme niyetlerinin olduğu da sektörde konuşuluyor. Bakalım dengeler nasıl değişecek.

Bir Cevap Yazın