Taksi Çağırma Uygulama Sayısı Artıyor. Kazanan Kim Olacak? 0

Daha önce dünyada birçok şehirde gördüğümüz  taksi çağırma uygulamalarına İstanbul’un da ihtiyacı vardı. Trafiğin de çoğu zaman çığırından çıktığını düşünürsek taksi çağırma uygulamalarının kısa bir süre içerisinde bir zorunluluğa dönüşeceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Nazım Salur
Nazım Salur – BiTaksi Kurucusu

Hal böyle olunca bu niş pazara ilk olarak Bitaksi isimli uygulama girdi ( Mart 2013 ) ve dördüncü ayında Aslanoba Capital’den tam 2 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Tabii yatırımdan sonra pazarlama faaliyetleri arttı ve neredeyse tüm mecralarda bu uygulama ile karşılaşır olduk. Bugünlerde ise Bitaksi’nin değerlemesi 10 milyon doları geçmiş durumda.

Uygulamanın başarı rakamları da geçtiğimiz ay kurucu Nazım Salur tarafından açıklandı. BiTaksi uygulamasının indirilme sayısının 250 bini geçtiğini ve indirenlerin yarısına yakınının düzenli olarak kullanmayı devam ettiğini aktaran Salur, haftalık olarak %30 büyüdüklerini ve uygulamanın İstanbul’da günlük olarak 700.000 kez kullanıldığını aktardı.

Gelelim pazarın ve İstanbul’un durumuna… İstanbul’da 50.000’in üzerinde taksi şoförü olduğunu düşündüğümüzde bu niş pazarın önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 3-4 kat daha fazla büyüyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ek olarak diğer büyük iller olan Ankara ve İzmir’in de yüksek bir potansiyelinin olması, taksi çağırma uygulama şirketlerinin hızla artacağı anlamına geliyor.

taxibulÖyle ki geçtiğimiz günlerde TaxiBul isimli uygulama “En çabuk, en kolay” sloganıyla Türkiye pazarına giren ikinci taksi çağırma uygulaması olarak hayatına başladı. TaxiBul’un rekabetteki en önemli avantajı ise Taksicilerden -şimdilik- herhangi bir ücret ya da komisyon talep etmemesi. “Şimdilik” dedim çünkü BiTaksi uygulaması da ilk çıktığı dönemde taksicilerden  herhangi bir ücret talep etmiyordu. 

TaxiBul’un pazara girişiyle birlikte BiTaksi’nin oyun alanının darlaşacağı kesin. Ancak dengelerin nasıl değişeceğini söyleyebilmek için henüz çok erken. Önümüzdeki günlerde başka şirketlerin de bu pazara girme niyetlerinin olduğu da sektörde konuşuluyor. Bakalım dengeler nasıl değişecek.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link