Tüketicilerde marka deneyimi yaratmanın marka sadakatini artıran temel etkenlerden birisi olduğundan hep bahsettik. Marka deneyiminin temel bileşenlerinden birisi de tüketici için bir yaşam tarzı markası haline gelmek olduğu söylenebilir. Öyle ki bunun farkında olan İsviçre’nin en büyük saat markası Swatch saatelerin yanına rengarek gözlüklerle eşlik etmek istemiş olacak ki güneş gözlüğü sektörüne “The Eyes” ile havalı bir giriş yaptı.

Neşeli ve eğlenceli bir yaşam tarzı konumlandırması yapan Swatch , The Eyes koleksiyonu ile özellike tek bir güneş gözlüğüne bağlı kalmak istemeyen ancak bir çok güneş gözlüğüne sahip olmak isteyen kitleye tam da ihtiyacı olan şeyle yaklaşıyor: Güneş gözlüğünü her tarzı için kişiselleştirebileceği bir çok güneş gözlüğü ile!

2016 Bahar koleksiyonu ile çıkmaya hazırlanan güneş gözlüğü serisinin mottosu belli: “Her zaman daha fazla tarz isterim”

 

SwatchEyes632x456_swatch_rwd_teaser_retina

Güneş gözlüğü üretimi kısmında İtalyan firma Safilo ile işbirliği yapan Swatch The Eyes koleksiyonun üretim ve geliştirmesinden İtalyan firma sorumlu olurken uluslararaı seviyede Swatch The Eyes Swatch satış noktaları ile beraber Safilo’nun Amerika’da bulunan mağaza zincirli Solstice Butijlerde ve Kuzey Amerika bulunan mağazalarda satılacak, geri kalan ülkeler için Swatch Group distribütor kanalı ile güneş gözlüklerinin ülkelere ulaşımı sağlanacak.

Swatch Group başkanı Nick Hayet The Eyes hakkında : “Güneş gözlüğünde başarı hikayesini yeniden yaratmak için kategoriyi yeniden yorumladık. Saatten öte güneş gözlüğü müşterilerimizin mutlu olacağı kategorilerden çünkü eğlence, stil ve duygunun karışımından oluşuyor.” Derken Safilo’nun CEO’su Luisa Delgado ise ortaklığı şu sözlerle yorumladı:

“Portfolyomuzua ikonik bir marka ekledik varlığımızı geniş ve hızlı büyüyen bir tüketici segmentinde özgün bir değer önerisi sunarak Swatch’un akıllı , eğlenceli ve inovatif DNA’sını ekledik.”

Swatch saatlerinden sonra eğlenceli ve şık güneş gözlükleri ile tüketiciye fonksiyonel fayda olarak bir güneş gözlüğünde bir çok stili deneyebileceği tek bir güneş gözlüğünde 3 farklı çerçeve 30 farklı model ve 210 farklı kombinasyon biçimi sunuyor bununla beraber markanın değer önerisi olan inovasyon ve eğlenceyi de bir arada yaşatıyor.

Swatch ikonik bir saat markası, daha önce de 1990larda güneş gözlüğü piyasasında girmeye çalışmış ancak sonrasında vazgeçmişti. Ancak Safilo ile yaptığı bu ortaklık ve bir gözlük üzerinden tüketiciye daha fazla seçenek, stil ve eğlence vaadetmesi onu bu sefer başarıya taşıyacak gibi görünüyor.

Yakın zamanda ülkemizde de göreceğimize inanıyor, sizi markanın eğlenceli reklam filmi ile başbaşa bırakıyoruz.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın