Yeni Haliyle Swarm, Yapılan Check-in’lere Özel İndirimler Sunacak

Foursquare, kullanıcılarının check-in yapmaları için ortaya çıkardığı uygulaması olan Swarm’ı tekrar canlandırmak adına işe koyuldu. Swarm’ın Perks adı verilen yeni özelliğini geçtiğimiz günlerde kullanıcıları ile tanıştıran Foursquare, bu özellik ile artık kullanıcılarına yaptıkları check-inler karşılığında bazı restoran ve özel işletmelerde kişiye özel indirim imkanı sunacak.

Aslında bu konseptin Foursquare’in ana uygulama ile check-in uygulamasını ayırmadan önceki halinde de yer alıyordu ancak Foursquare uzmanları Perks uygulaması ile kullanıcıların daha fazla check-in yapmalarını tetiklemek ve kullanıcıların restoran ve diğer işletmelerde kullanacakları indirimler ve başka türlü fırsatları da sağlamak niyetindeler.

https-%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F108541%2Fperks_1

Foursquare’in üründen sorumlu başkan yardımcısı J Crowley : “ Bir yere gidip, orada check-in yaparak bedava bir içecek içebilecek olmak ne kadar güzel bir deneyim, bizim bu uygulamayı getirmekteki amacımız aslında kullanıcılarımız ile aramızda eskiden beri var olan enerjiyi tekrar elde edebilmek.” diyerek yeni uygulamanın ne amaçla ortaya çıkarıldığını bir nevi özetlerken; indirimler, yapılan check-in sayısına göre verilen bazı ünvanların yeterli olmadığı Swarm’ı canlandırmak için mantıklı bir yol gibi görünüyor.

Perk aslında gayet basit bir mantıkla işleyen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor, Bir mekanda check-in yaptığınızda Perks, size o mekanda olan fırsatı bildirim göndererek haberdar olmanızı sağlıyor ve siz de uygulamanın gelen kutusuna gelen mesaj sayesinde ödediğiniz miktarı geri iade alabiliyorsunuz. Swarm kullancıların daha önceki deneyimlerinde yaşadıkları karışıklıklardan ders almış olacak ki, kasalarda kullanılabilecek bir barkod ile bu karışıklıklar da  engellenmeye çalışılmış.

Foursquare bunun yanında yeni bir özellik daha getirerek kullanıcılarını check-in yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor ismi ise ‘Challanges’.  Perks’in aksine, burada kullanıcıların bazı hediyeler alması için check-inler yapmasını istiyor, mesela bir bedava dondurma kazanmak için aynı dükkana, aynı hafta içinde 2 kez gidip check-in yapmak gibi.

Perks ve Challengens uygulamaları aslında eskiden orijinal Foursquare’de bulunan özellikleri tekrar günümüze Swarm uygulaması aracılığı ile taşıyor, aynı zamanda şirket geçen sene kullancılarının talepleri üzerine rozet ve mayor özelliklerini de geri getirmişti. Birçok yoruma göre Foursquare check-in için yeni bir uygulama çıkarması nedeniyle başarısını daha fazla sürdüremeyecekti, gerçek olan şu ki şirketin uzun dönemli bir başarı çıtasına sahip olabilmesi adına check-inler oldukça önem arz ediyor.

Crowley ise bu konuda “ Check-inler bizim kendi ekosistemimiz içinde yaptığımız her şeyi çok büyük oranda etkiliyor ve aslında bizim işimizin de kaynağını oluşturuyor.” Diyerek check-inlerin Foursquare için yaşamsal olan önemini ifade ediyor. Ancak var olan uygulamayı iki farklı uygulamaya bölerek Swarm’ı yaratan Foursquare’in zaten eski versiyonunda yer alan indirim gibi özelliklerini Swarm’a yeni bir fırsatmış gibi getirmesi aslında şirketin var olan fikirleri yeniden sunmaktan ziyade yeni fikirlere ihtiyaç duyduklarının kanıtı gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?

h/t Mashable

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014’te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi’nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu’nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Kahvaltının En Önemli Öğün Olduğunu Pazarlamacılar mı Uydurdu? [Video]

Yıllardır babalarımız, annelerimiz, dedelerimiz bize “kahvaltının en önemli öğün” olduğunu söyledi durdu. Peki, bunun bilimsel bir temeli var mı ya da bu algı nasıl ortaya çıktı? Bu hafta, kahvaltı yapma algısı ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Gelin hep beraber kahvaltı yapmanın kilo vermeyle, sağlık sorunlarıyla ya da düşük performansla bir ilgisinin olup olmadığını video haberimizde görelim.

Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz. Keyifli seyirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yılların İkonu ‘Converse’ İhtişamlı Geçmişini Kurtarabilecek Mi?

Hayat iniş çıkışlarla dolu, bizler nasıl dibe vuruyorsak markalar da vurabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerin arzu nesnesi haline gelen onlarca marka  bugün arzın çeşitliliği, trendlerin hızla değişimi, kötü yönetim ya da basit bir reklam kampanyası yüzünden bile ihtişamlı günlerini geride bırakabiliyor. Bu yazı dizisinde hep beraber kötü talihle yüzleşen markaların hikayelerine bakacağız.

Hazırsanız Converse ile başlıyoruz.

Herşey Marquis Mills Converse’in 1908 yılında Malden Massachusetts’de Converse Rubber Shoe Company’i kurması ile başladı.  İlk iki yılında kendini idame ettirecek kadar sipariş alan şirket bir adım daha öteye giderek kültürel bir ikon haline gelen basketbol ayakkabılarını üretmeye başladı.

 

Chuck Taylor

1971’de ilk basketbol ayakkabısı The All Star’ı üreten Converse, hafif ve ön kısmı destekli bu ayakkabının tanıtımı için ünlü basketbol oyuncusu Charles Hollis Taylor bizim bildiğimiz adıyla Chuck Taylor ile anlaştı. Böylelikle 1921’de Converse’in ilk basketbol ayakkabısı The All Star Chuck Taylor ismine kavuştu.

Rüzgarın markadan yana olduğu bu dönemde özellikle 1936 Olimpiyatlarında basketbolda Amerika Kanada’ya karşı algısının da faydası ile markanın benimsenmesi hem de NBA’in kurulması ile ligin en popüler ayakkabısı haline gelen Converse piyasada Nike, Adidas, Puma gibi markalarla amansız bir rekabetin içindeydi.

1950’lerde adeta dönem gençlerinin üniforması haline gelen, eskidikçe güzelleşen bu ayakkabı James Dean gibi bir ikonun ayağında basketbol ekseninden popüler kültür eksenine doğru yol almaya başladı. 1957’de ise Converse tek başına “sneaker” piyasanın %80’ini elinde tutuyordu.

The One Star

1970’lerde Converse The One Star ismini verdiği sağ tarafında tek yıldız bulunan ve bir anda markanın diğer en iyi satan model, haline gelecek süet ayakkabısını tanıttı.  Bu ayakkabı kısa kesimli basketbol performans ayakkabısı olarak sahneye çıksa da sörf ve kaykaycıların fazlaca tercih ettiği bir ayakkabı haline geldi.

 1980 ve 1990’lar Grunge Etkisi

Converse’in kritik dönemlerinden bir diğeri 1984’te resmen Los Angeles Olimpiyatları’na sponsor olması ile başladı.  1980’lerin ortasında Converse Nirvana’dan Kurt Cobain, Pearl Jam’den Eddie Vedder gibi ünlü rock yıldızlarının tercihi haline gelerek daha geniş bir kitleye yayıldı. Şirket daha sonra 1997’de 550 milyon çift Converse sattığını duyuracaktı.

2001’de şirket için durumlar kötü gitmeye başladı. Hızla para kaybeden ve borçları artan şirketi 2003’de rakibi Nike satın alarak bir ikonun yok olmasını kısmen engelledi ve The Chuck Taylor II’yi tanıttı.

Günümüzde ise özellikle sneaker kültürünün neredeyse tüm dünyada trend olması, smart-casual giyinme biçimin günümüz gençliği tarafından da benimsenmesi ile spor ayakkabılar daha günlük yaşamda kullanılabilir bir hal almaya ve ofislere bile adım atmaya başladı. Converse rüzgarının nispeten daha yavaş estiği bu dönemlerde devir, Converse’in ürün bakımından rakibi sayılabilecek, daha çok kaykaycıların tercih ettiği bir bez ayakkabı markası olan Vans, piyasada birçok markada bulabileceğimiz “beyaz sneaker” lara kaldı gibi.

Bugün ayağında Converse ile dolaşan kişi sayısı gözle görülür derece azalırken, ikon markanın yeniden ayağa kalkacağı günleri sabırsızlıkla beklediğimizi de ekliyoruz.

 

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link