Yeni Haliyle Swarm, Yapılan Check-in’lere Özel İndirimler Sunacak 0

Foursquare, kullanıcılarının check-in yapmaları için ortaya çıkardığı uygulaması olan Swarm’ı tekrar canlandırmak adına işe koyuldu. Swarm’ın Perks adı verilen yeni özelliğini geçtiğimiz günlerde kullanıcıları ile tanıştıran Foursquare, bu özellik ile artık kullanıcılarına yaptıkları check-inler karşılığında bazı restoran ve özel işletmelerde kişiye özel indirim imkanı sunacak.

Aslında bu konseptin Foursquare’in ana uygulama ile check-in uygulamasını ayırmadan önceki halinde de yer alıyordu ancak Foursquare uzmanları Perks uygulaması ile kullanıcıların daha fazla check-in yapmalarını tetiklemek ve kullanıcıların restoran ve diğer işletmelerde kullanacakları indirimler ve başka türlü fırsatları da sağlamak niyetindeler.

https-%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F108541%2Fperks_1

Foursquare’in üründen sorumlu başkan yardımcısı J Crowley : “ Bir yere gidip, orada check-in yaparak bedava bir içecek içebilecek olmak ne kadar güzel bir deneyim, bizim bu uygulamayı getirmekteki amacımız aslında kullanıcılarımız ile aramızda eskiden beri var olan enerjiyi tekrar elde edebilmek.” diyerek yeni uygulamanın ne amaçla ortaya çıkarıldığını bir nevi özetlerken; indirimler, yapılan check-in sayısına göre verilen bazı ünvanların yeterli olmadığı Swarm’ı canlandırmak için mantıklı bir yol gibi görünüyor.

Perk aslında gayet basit bir mantıkla işleyen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor, Bir mekanda check-in yaptığınızda Perks, size o mekanda olan fırsatı bildirim göndererek haberdar olmanızı sağlıyor ve siz de uygulamanın gelen kutusuna gelen mesaj sayesinde ödediğiniz miktarı geri iade alabiliyorsunuz. Swarm kullancıların daha önceki deneyimlerinde yaşadıkları karışıklıklardan ders almış olacak ki, kasalarda kullanılabilecek bir barkod ile bu karışıklıklar da  engellenmeye çalışılmış.

Foursquare bunun yanında yeni bir özellik daha getirerek kullanıcılarını check-in yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor ismi ise ‘Challanges’.  Perks’in aksine, burada kullanıcıların bazı hediyeler alması için check-inler yapmasını istiyor, mesela bir bedava dondurma kazanmak için aynı dükkana, aynı hafta içinde 2 kez gidip check-in yapmak gibi.

Perks ve Challengens uygulamaları aslında eskiden orijinal Foursquare’de bulunan özellikleri tekrar günümüze Swarm uygulaması aracılığı ile taşıyor, aynı zamanda şirket geçen sene kullancılarının talepleri üzerine rozet ve mayor özelliklerini de geri getirmişti. Birçok yoruma göre Foursquare check-in için yeni bir uygulama çıkarması nedeniyle başarısını daha fazla sürdüremeyecekti, gerçek olan şu ki şirketin uzun dönemli bir başarı çıtasına sahip olabilmesi adına check-inler oldukça önem arz ediyor.

Crowley ise bu konuda “ Check-inler bizim kendi ekosistemimiz içinde yaptığımız her şeyi çok büyük oranda etkiliyor ve aslında bizim işimizin de kaynağını oluşturuyor.” Diyerek check-inlerin Foursquare için yaşamsal olan önemini ifade ediyor. Ancak var olan uygulamayı iki farklı uygulamaya bölerek Swarm’ı yaratan Foursquare’in zaten eski versiyonunda yer alan indirim gibi özelliklerini Swarm’a yeni bir fırsatmış gibi getirmesi aslında şirketin var olan fikirleri yeniden sunmaktan ziyade yeni fikirlere ihtiyaç duyduklarının kanıtı gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?

h/t Mashable

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link