Sürüş Keyfi Ne Zaman Başlar?

Bu iki kelimeyi duyduğunuzda eğer birazcık otomobillere ilgi duyuyorsanız BMW’den söz ettiğimi anlarsınız. Kullanıcılarına on yıllardır özgün tasarım ve Alman teknolojisinden ileri gelen sürüş keyfini sunan BMW, dünya otomobil pazarında konsepti en sağlam ve net olanlardan.

Markanın ülkemizde bahar aylarında yayınlanan Konsept 4 Serisi Coupé reklamı, beni radyo dinlerken yakaladı. İlk dinlediğim andan itibaren “Vay bee, süpermiş” dedim. Ben sadece radyo mecrası için hazırlanmış bir reklam sanıyordum fakat yurt dışından entegre bir kampanyanın yansımasıymış ve TV spotu da varmış aslında. Metin Türkçe’ye çevrilerek yayınlanmış ülkemizde.

http://denkgelirse.blogspot.com/2013/04/bmw-konsept-4-serisi-coupe-surus-keyfi.html#.UlgctmKsauJ

Reklam metni çok başarılı:

Sürüş Keyfi. Ne zaman başlar?

Motoru çalıştırdığında mı?

Gücü hissettiğinde mi?

Gaza dokunduğunda mı?

Kükremeyi duyduğun anda mı?

Kalp atışların hızlandığında mı?

Her şeyi geride bıraktığında mı?

Yoksa yolun tek sahibi olduğunda mı?

Hayır. Sürüş keyfi, onu gördüğün anda başlar.

İnsan dinlerken her yeni seçenekte “Evet, bu.” diyor. Sunulan her seçenek tek başına cevap olarak kabul edilebilecek seçenekler. Fakat sunulan her yeni seçenek kararımızı yeniden gözden geçirmemizi gerektiriyor ve bizi daha da fazla ikna ediyor. En sonda öne sürdükleri seçenek ise bütün seçenekleri içinde barındırdığı için bize en doğru seçenek olarak görünüyor.

Reklamın barındırdığı matematik çok iyi kurulmuş. İlgiyi ilk soruyla yakaladıktan sonra reklamın sonuna kadar taşıyabiliyor ve mesajı izleyicinin kucağına bırakıyor. Metin ve görsel etki kol kola verip aynı anda nüfus ediyor izleyicinin zihnine. Ben izledikten sonra içimde bir kıpırtı, bir heyecan hissettim hemen.

Başarılı bir entegre kampanya

Reklam hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım. BMW Konsept 4 Serisi Coupé otomobili için 2013’ün Şubat ayında Tv, basılı mecra ve internetten oluşan entegre bir reklam kampanyası yapmış. Kampanyayı Alman Servicplan, Hamburg ajansı hazırlamış.

Görsel efektin yaratığı etki

Reklam filmi için Hollywood yönetmenlerinden Samuel Bayer ile birlikte çalışılmış. Reklam filminin başından itibaren otomobil, vaad ettiği sürüş keyfini yansıtabilmek için son derece dinamik görüntüler oluşturulmuş. Yoğun görsel efektler kullanılmış. Fakat reklam filminin sonunda görüyoruz ki aslında otomobil sabit bir platform üzerinde öylece duruyor. Verilmek istenen mesajı etkileyici görsel efektler yardımıyla da ortaya koyuyor. Filmin en küçük detayı dahi özenle düşünülerek hazırlanmış. Görüntülerin metinle uyumu şahane…

mb

Motion Blur Farkı

mb2

Basılı mecrada ise yine benzer bir etki yaratmak amaçlanmış. İlanlarda motion blur efektleri yardımıyla otomobil hareket ediyormuş gibi gösterilmeye çalışılmış. İlanın fikri bir görsel efekte dayanıyor. Sürüş keyfi en iyi böyle anlatılırdı herhalde.

BMW Marka İletişimi Şefi Andreas Christoph HOFMANNBizim ürünümüz saf sürüş keyfi sözü veriyor fakat sunacağımız deneyim konusunda beklentiler ilk görüş anından itibaren başlar. Biz de bu kampanyada bu beklentiden yola çıktık.” diyor.

Otomobilin Özellikleri

BMW (Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.)), Konsept 4 Serisi Coupé, mevcut BMW 3 Serisi Coupé ve Cabrio modellerinin başarılarını sürdürmek ve BMW’nin orta sınıf sportif coupé segmentinde 4 jenerasyonunu temsil etmek üzere geliştirilmiş. BMW Konsept 4 Serisi Coupé ile BMW mühendisleri, artık kendi sınıfının beklentilerinin çok üstünde tasarım anlayışına sahip modelleri geliştirmeye çalışmışlar.

 mb3

mb4

Otomobilin tasarımında özellikle bazı karakteristik tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor.

Otomobilin aydınlatma elemanlarında çift-dairesel far tasarımında tamamı LED özellikli altıgen bir form kullanılmış. BMW’nin gelecek modelleri için de bir ipucu olan bu yeni far sistemi otomobilin konsept görüntüsünü en çok pekiştiren detaylardan biri olarak bakışları üzerine çekiyor.

mb5

Otomobilin 20″ boyutundaki jantları yakından incelendiğinde, bu çok kollu 3 boyutlu tasarımın ön tekerlerde hava girişlerine de sahip olduğu fark ediliyor. Ön fren balatalarının soğutulması için düşünülmüş bu zekice detay BMW mühendisleri tarafından motor sporlarından edinilmiş tecrübenin ürünü olsa gerek.

Tıpkı BMW 3 Serisi’nde olduğu gibi BMW Konsept 4 Serisi Coupé’de de otomobilin yan tarafında, tasarımın dinamikliğinin altını çizen çift katlı keskin bir iz, ön çamurluğun hemen gerisinden başlayıp kapı boyunca ilerliyor ve arka çamurluk hizasına gelindiğinde azalarak kayboluyor. BMW Konsept 4 Serisi Coupé’nin sabit durduğunda bile hızlı görünmesinin sırlarından birisinin de bu şık detay olduğu söyleniyor.

 mb6

Kaynakça

1.http://bmwturkiye-blog.com/index.php/bmw-konsept-4-serisi-coupe1/

2. http://www.bmwblog.com/2013/02/18/new-bmw-campaign-designed-for-driving-pleasure/

3.http://www.bmw.tv/web/com/video.do?page=1&videoID=27430&sortType=DISPLAY_DATE&showMyPlaylist=false

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Black Friday Çılgınlığının Ardındaki Psikolojik Gerçekler

Bu Cuma, bir mağazanın kapısında izdiham yaratan öfkeli ve sabırsız bir Black Friday güruhuna katılmayı düşünür müsünüz?

Aranızda bu durumu garipseyenler olsa da adeta perakendecilerin bayramı olan Black Friday çılgınlığından, en azından zihinsel olarak kaçabilmenizin imkanı yok. Türkçe’ye “Kara Cuma” olarak çevirdiğimiz Black Friday, şükran gününün ertesi günü gerçekleştirilen ve insanların alışveriş yapmak için sabırsızlıkla bekleyip çoğu zaman mağazalarda yığınlar oluşturduğu bir indirim günüUluslararası Perakende Federasyonu’nun raporuna göre, yalnızca 2008 yılı dışında (Mortgage Krizi) son 15 yıl içinde gerçekleşen Black Friday harcamaları, her geçen yıl katlanarak devam etmiş. Bu yıl da yaklaşık %4 büyüme ile $682 milyar harcama gerçekleşmesi öngörülüyor.

Peki, sıradan insanları mağazaları talan edecek kadar gözü dönmüş yığınlara çeviren bu indirim çılgınlığının arkasında yatan, sosyolojik ve psikolojik motiveler neler?

Etiketler Aslında “Can Acıtıyor”

 Chicago’daki DePaul Üniversitesi İşletme departmanında profesör olan tüketici davranışları uzmanı James Mourey’e göre; “İnsanlar alışveriş yaptıklarında ve güzel bir fırsat yakaladıklarında psikolojik olarak doyuma ulaşıyorlar”. Çünkü sevdiğiniz bir şeyi gördüğünüz zaman beyninizin ödül merkezi harekete geçiyor. Öte yandan, aynı araştırmada fahiş fiyatların da beynin acı merkezi insulayı aktive ettiği gözleniyor. Yani; indirim etiketlerine yönelmenizin nedeni tamamen, beyninizin sizin acı çekmenize razı olmaması! Aslında çok basit, merakla beklediğiniz 4K TV’yi ya da uzun zamandır beğendiğiniz çantayı, indirimli etiketlerde gördüğünüz zaman beyninizin ödül merkezini aktive ederek, acı çekmemesi için kasaya ya da sepete yöneliyorsunuz.

Sınırlı Zaman ve Arz Fikri Aciliyet Hissi Yaratıyor

Ekonomik kıtlık ilkesine göre; fırsatlar sınırlı oldukça daha cazip hale gelirler. İndirimleri belli zaman sınırları içerisinde gerçekleştirmek, insan psikolojisinde daha çok arzu edilmelerine yol açıyor. Reklamlarda sıklıkla kullanılan, “stoklarla sınırlıdır” ya da “belli tarihler arasındadır” ibarelerinin amacı tamamen tüketicilerin zihnini satın alma alarmı haline dönüştürmek. İşin garip tarafı, yapılan araştırmalarda tüketicilerin indirimler dolayısıyla manipüle edildiklerinin farkında oldukları, buna rağmen FOMO etkisiyle bu güruha katıldıkları görülüyor.

Özel Bir Fırsatı Yakalamak Üstün ya da Onaylanmış Hissettiriyor

Kabul edelim neredeyse hepimiz, sınırlı satışı olan ya da herhangi bir özel koleksiyona ait ürün için sıraya girdiğimizde ya da online sitesinin başında dakika sayarak, fırsat yakaladığımızda “İşte ben kaptım, sen kapamadın!” diye içimizden geçiriyoruz. Black Friday çılgınlığının ardında da bu rekabet duygusunu tetikleyen herkesin, iyi bir fırsat yakalamak için adeta avına odaklanmış şekilde beklemesi yatıyor. Aslında olay tamamen “Eğer herkes bunun peşindeyse, bu kesinlikle peşinden koşulacak bir şeydir!” mantığındaki sosyal kanıt teorisine dayanıyor. Binlerce yıllık evrim sürecinden geçerken temel dürtülerimizi, tamamen törpülediğimizi düşünmüyordunuz herhalde?

Fırsata İlişkin Ön Tanıtımlar- İştahı Artırıyor

Markalar Black Friday gelmeden birkaç hafta öncesinde, tüketicilerin zihninde indirim hakkında beklenti oluşturuyor. Örneğin; hedef kitleye gönderilen e-postalarla indirim haberi veriliyor ancak fırsat hakkında net bilgiye erişmeleri erteleniyor. Pazarlamacıların en çok kullandıkları bu taktiğin ardında, “o an fırsatın ne olduğunu söylersek, dışarıdaki binlerce indirim haberinden hiçbir farkımız kalmaz” argümanı yatıyor. Aslında daha küçük perakendecilerin, Black Friday fırsatlarını daha önce yaymalarının nedeni de büyük işletmelerin arasında kaybolmadan öncelikli olarak zihinlerde sıyrılmak.

Kalabalıklardan Hoşlanmayanlar İçin Online Alışveriş

Sevdiğiniz ürünü satın almak için mücadele etmeniz gereken bu ateşli ortamlardan ve kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız online alışveriş, imdadınıza yetişiyor. İlla, kaos ortamında öfkeli bir güruha katılmanıza gerek yok. İnternet sayesinde Perşembe akşamı ya da Cuma günü, elinizde kahvenizle konforunuzdan ödün vermeden Black Friday fırsatlarını kovalamanız mümkün.

Fırsatı Önceden Planlamak Agresifleştiriyor

Televizyonlarda ya da İnternet videolarında gördüğümüz birbirini ezen izdiham yığınlarının ardında, fırsat için önceden büyük beklentiler yaratmak yer alıyor olabilir. Profesör Mourey’e göre; “Çok istenilen o ürünü satın almak, beyinde görev bilinci yaratıyor. Kortizol ve stres seviyesi yükselen bireyler, amaçlarına ulaşmak için yollarına çıkan her şeye karşı daha hassas ve duyarlı hale geliyorlar”. Yani aslında dışarıdan bakıldığında, bu denli gözü dönmüş görünen kalabalığın ardında ve aklında tamamen görevini tamamlamak yer alıyor!

Dünyada her geçen gün artan tüketim çılgınlığının en büyük dominatörlerinden Black Friday, “ya sev ya terk et” şeklinde tüketicileri ikiye ayırıyor. Bir kısım uzun kasa kuyruklarında beyninin ödül merkezini uyarmakla meşgulken diğerleri onların bu denli gözünün dönmesine anlam vermeye çalışıyorlar.

İndirimlerden önceki tüm bu bildirim gürültülerinin arasında, markaların zihinlerimizde yarattığı daha güzel, daha mutlu, daha eğlenceli, daha popüler vs. tüm “daha” algılarından arınarak, gerçekten durup bir dakika düşünün. Gerçekten mutluluğunuz, beş yıl sonra satın aldığınızı bile hatırlamayacağınız bir eşya kadar ucuz mu?

Şimdi bu Cuma için, karar sizin!

 

 

 

 

 

 

Geri Dönüşümlü Ambalaja Farklı Bir Yaklaşım; Heineken Bira Şişeleri

Bira yapımcısı Alfred Heineken tarafından planlanmış ve Hollandalı mimar John Habraken tarafından tasarlanmış bira şişesinden tuğlalar geri dönüşümlü ambalajın ilk örneklerinden.

Alfred Heineken 60’lı yılların başında Karayipler’e gittiğinde, adada gördüğü çöp miktarının fazlalığına şaşırır ve bunları bir şekilde yeniden kullanmanın mümkün olduğunu düşünür. Bu çöp atıklarının önemli bir kısmını da kendi şirketi Heineken’in atıkları oluşturmaktadır.

Bölgede aynı zamanda konut problemi de bulunmaktadır ve Alfred Heineken bu iki probleme tek bir çözüm bulabilmek için mimar John Habraken ile temasa geçer. Bu temas mükemmel bir geri dönüşüm ve mimari yaratıcılık örneğine vesile olur.

 

Habraken, yapı birimi olarak kullanılabilecek bir bira şişesi tasarlar. Tasarım Heineken’in klasik şişelerine benzemeyen birbiri içine geçebilen WOBO isminde ve tuğlaya benzer bir şişedir

1964 yılında şirket, Leerdam’daki fabrikasında WOBO’dan, 35cl ve 50cl olmak üzere 100.000 adet üretir. Ayrıca Heineken, kendi bahçesinde de WOBO’yu kullanarak bir barınak inşa eder. Ancak şişeleri bir araya getirdiğinde oluşan boşlukları kapatmakta zorlanır.

 

10 yıl sonra İngiliz profesör ve mimarlık eleştirmeni Martin Pawley, ”Garbage Housing” isimli bir kitap yazar ve kapağında da bu eve yer verir. Geri dönüşümün ilk ve güzel örneklerinden biridir. Şu anda Heineken’in müzesinde şişenin örnekleri bulunuyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday