Sürüş Keyfi Ne Zaman Başlar?

Bu iki kelimeyi duyduğunuzda eğer birazcık otomobillere ilgi duyuyorsanız BMW’den söz ettiğimi anlarsınız. Kullanıcılarına on yıllardır özgün tasarım ve Alman teknolojisinden ileri gelen sürüş keyfini sunan BMW, dünya otomobil pazarında konsepti en sağlam ve net olanlardan.

Markanın ülkemizde bahar aylarında yayınlanan Konsept 4 Serisi Coupé reklamı, beni radyo dinlerken yakaladı. İlk dinlediğim andan itibaren “Vay bee, süpermiş” dedim. Ben sadece radyo mecrası için hazırlanmış bir reklam sanıyordum fakat yurt dışından entegre bir kampanyanın yansımasıymış ve TV spotu da varmış aslında. Metin Türkçe’ye çevrilerek yayınlanmış ülkemizde.

http://denkgelirse.blogspot.com/2013/04/bmw-konsept-4-serisi-coupe-surus-keyfi.html#.UlgctmKsauJ

Reklam metni çok başarılı:

Sürüş Keyfi. Ne zaman başlar?

Motoru çalıştırdığında mı?

Gücü hissettiğinde mi?

Gaza dokunduğunda mı?

Kükremeyi duyduğun anda mı?

Kalp atışların hızlandığında mı?

Her şeyi geride bıraktığında mı?

Yoksa yolun tek sahibi olduğunda mı?

Hayır. Sürüş keyfi, onu gördüğün anda başlar.

İnsan dinlerken her yeni seçenekte “Evet, bu.” diyor. Sunulan her seçenek tek başına cevap olarak kabul edilebilecek seçenekler. Fakat sunulan her yeni seçenek kararımızı yeniden gözden geçirmemizi gerektiriyor ve bizi daha da fazla ikna ediyor. En sonda öne sürdükleri seçenek ise bütün seçenekleri içinde barındırdığı için bize en doğru seçenek olarak görünüyor.

Reklamın barındırdığı matematik çok iyi kurulmuş. İlgiyi ilk soruyla yakaladıktan sonra reklamın sonuna kadar taşıyabiliyor ve mesajı izleyicinin kucağına bırakıyor. Metin ve görsel etki kol kola verip aynı anda nüfus ediyor izleyicinin zihnine. Ben izledikten sonra içimde bir kıpırtı, bir heyecan hissettim hemen.

Başarılı bir entegre kampanya

Reklam hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım. BMW Konsept 4 Serisi Coupé otomobili için 2013’ün Şubat ayında Tv, basılı mecra ve internetten oluşan entegre bir reklam kampanyası yapmış. Kampanyayı Alman Servicplan, Hamburg ajansı hazırlamış.

Görsel efektin yaratığı etki

Reklam filmi için Hollywood yönetmenlerinden Samuel Bayer ile birlikte çalışılmış. Reklam filminin başından itibaren otomobil, vaad ettiği sürüş keyfini yansıtabilmek için son derece dinamik görüntüler oluşturulmuş. Yoğun görsel efektler kullanılmış. Fakat reklam filminin sonunda görüyoruz ki aslında otomobil sabit bir platform üzerinde öylece duruyor. Verilmek istenen mesajı etkileyici görsel efektler yardımıyla da ortaya koyuyor. Filmin en küçük detayı dahi özenle düşünülerek hazırlanmış. Görüntülerin metinle uyumu şahane…

mb

Motion Blur Farkı

mb2

Basılı mecrada ise yine benzer bir etki yaratmak amaçlanmış. İlanlarda motion blur efektleri yardımıyla otomobil hareket ediyormuş gibi gösterilmeye çalışılmış. İlanın fikri bir görsel efekte dayanıyor. Sürüş keyfi en iyi böyle anlatılırdı herhalde.

BMW Marka İletişimi Şefi Andreas Christoph HOFMANNBizim ürünümüz saf sürüş keyfi sözü veriyor fakat sunacağımız deneyim konusunda beklentiler ilk görüş anından itibaren başlar. Biz de bu kampanyada bu beklentiden yola çıktık.” diyor.

Otomobilin Özellikleri

BMW (Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.)), Konsept 4 Serisi Coupé, mevcut BMW 3 Serisi Coupé ve Cabrio modellerinin başarılarını sürdürmek ve BMW’nin orta sınıf sportif coupé segmentinde 4 jenerasyonunu temsil etmek üzere geliştirilmiş. BMW Konsept 4 Serisi Coupé ile BMW mühendisleri, artık kendi sınıfının beklentilerinin çok üstünde tasarım anlayışına sahip modelleri geliştirmeye çalışmışlar.

 mb3

mb4

Otomobilin tasarımında özellikle bazı karakteristik tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor.

Otomobilin aydınlatma elemanlarında çift-dairesel far tasarımında tamamı LED özellikli altıgen bir form kullanılmış. BMW’nin gelecek modelleri için de bir ipucu olan bu yeni far sistemi otomobilin konsept görüntüsünü en çok pekiştiren detaylardan biri olarak bakışları üzerine çekiyor.

mb5

Otomobilin 20″ boyutundaki jantları yakından incelendiğinde, bu çok kollu 3 boyutlu tasarımın ön tekerlerde hava girişlerine de sahip olduğu fark ediliyor. Ön fren balatalarının soğutulması için düşünülmüş bu zekice detay BMW mühendisleri tarafından motor sporlarından edinilmiş tecrübenin ürünü olsa gerek.

Tıpkı BMW 3 Serisi’nde olduğu gibi BMW Konsept 4 Serisi Coupé’de de otomobilin yan tarafında, tasarımın dinamikliğinin altını çizen çift katlı keskin bir iz, ön çamurluğun hemen gerisinden başlayıp kapı boyunca ilerliyor ve arka çamurluk hizasına gelindiğinde azalarak kayboluyor. BMW Konsept 4 Serisi Coupé’nin sabit durduğunda bile hızlı görünmesinin sırlarından birisinin de bu şık detay olduğu söyleniyor.

 mb6

Kaynakça

1.http://bmwturkiye-blog.com/index.php/bmw-konsept-4-serisi-coupe1/

2. http://www.bmwblog.com/2013/02/18/new-bmw-campaign-designed-for-driving-pleasure/

3.http://www.bmw.tv/web/com/video.do?page=1&videoID=27430&sortType=DISPLAY_DATE&showMyPlaylist=false

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Oreo, Sizi Bisküvi Avına Çağırıyor

Mobil oyunlaşmaya gösterilen ilgi arttıkça, ihtiyaç duyulan teknik altyapının edinilmesi kolaylaştıkça ve ortaya çıkan masraflar düştükçe, markalar kendi artırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerini geliştirmeye günümüzde daha eğilimli oluyor. Gerek özgün lezzeti gerekse de uyguladığı ilginç içerik pazarlaması taktikleriyle dünya çapında nam salmış bisküvi markası Oreo da bunun son örneği oldu. Marka bugünlerde, bisküvi avıyla kullanıcıları kendine bağlamayı hedefleyen Büyük Oreo Kurabiyesi Avı (The Great Oreo Cookie Quest) adlı mobil oyun uygulaması üzerine çalışıyor.

Söz konusu mobil oyunda marka, kullanıcıların dünyanın dört bir yanına gizlediği Oreo bisküvilerini bulmaları için bazı ipuçları veriyor. Nesne tanıma teknolojisini kullanan oyun zekası, doğru nesneleri tespit edebiliyor ve böylece saklanmış Oreo’ları buluyorsunuz. Günlük olarak verilen ipuçları, çeşitli sorularla kullanıcılara iletiliyor. Örneğin uygulama “Bileğinde ne var?” dediğinde, sizin bu soruyu o an bileğinize taktığınız kol saatini uygulamaya taratıp saklı Oreo’lardan birini bulmaya yormanız gerekiyor. Taratma sonucunda, akıllı telefonunuzun ekranında bir Oreo çıkarsa bu, gizli bisküvilerden birini avladığınız anlamına geliyor.

Maliyet azaldıkça ve teknik altyapıya erişim kolaylaştıkça, markalar kendi AR deneyimlerini oluşturmaya daha da sıcak bakar oldu.

Bulduğunuz her sanal Oreo, size verilen ipucunun zorluğuna göre puanlanıyor ve oluşturulan sıralamaya bakan kullanıcılar, av performanslarını Facebook ve Twitter’daki arkadaşlarıyla veya dünyanın geri kalanındaki kullanıcılarla kıyaslayabiliyor. Oyunu oynayanlar arasında gerçek Oreo bisküvilerini uygulamaya tanıtanlar ise Google’ın California’daki merkezinden tutun da Afrika’ya kadar uzanan farklı yerlere gezi kazanma şansını yakalıyor.

Gezilerden birinin Google binası olmasının nedeni ise oldukça basit ve doğal. Zira marka, bu proje için geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Google ile iş birliği yapmış. Hâliyle bu durum oyunda verilen ödüllere de yansımış. Hatta öyle ki ödüllerin Google ile ilişkisi California’daki merkezle de sınırlı değil. Bulunan sanal Oreo’ların kullanıcılara getirdiği ödüller rastgele seçiliyor olsa da birçoğu Google ile ilgili durumda. Kazanılan Google Play puanları ve Pixel marka akıllı telefonlar, bu noktaya ilişkin açık birer örnek sunuyor. En çok da oyunun Avrupa ve Güney Amerika pazarlarında Android robotu imajı eşliğinde pazarlanması, bunu kanıtlıyor.

Oreo için hazırlanan oyunun mantığı, Pokemon Go’ya oldukça benziyor.

Oyun mantık olarak esasen Pokemon Go’ya benziyor. 2016’da ortaya çıkan bir artırılmış gerçeklik oyunu olan Pokemon Go, pek çok ülkede popüler olmuş ve insanlar kalabalıklar hâlinde, ellerinde akıllı telefonlarıyla sokaklarda pokemon arar olmuştu. Hatta çılgınlık hâline gelen bu durum, sayısız hayati riske davetiye çıkarmıştı. Anlaşılan o ki Oreo da bu potansiyeli görmüş ve bu yolda bir çalışmayla tüketicilerin karşısına çıkmak istemiş. Markanın Pokemon Go’ya özendiğini saklamadığını da söylemeliyiz. Çünkü oyunda yakalanan Oreo’ların saklandığı yere Cookiedex adını vermiş, yani tıpkı Pokemon’lara karşı tutulunca onların hakkında ayrıntılı bilgi veren Pokedex’ler gibi. Kaldı ki Oreo yetkilileri de oyunun Pokemon Go tecrübesinden ve insanların ona verdiği tepkiden çıktığını söylüyor.

Küresel ölçekli medya ajansı Carat ile sanal ve artırılmış gerçeklik üzerine çalışan Gravity Jack gibi iki önemli kuruluşun desteğini alarak projeyi hayata geçiren The Martin Agency’nin çalışmaları tamamlaması 6 ay almış. Geçen ayın sonunda Birleşik Krallık’taki IOS ve Android tabanlı cihazların kullanımına açılan oyun, burada göstereceği performansa göre Güney Amerika, Avrupa, Rusya ve belki ABD’de kullanıcılara ulaşacak. Ajans, Oreo damgası taşıyan mobil oyunun tanıtımı amacıyla biri televizyon, üçü ise sosyal medya platformlarında yayınlanmak üzere toplam dört video hazırladı.

Büyük Oreo Kurabiyesi Avı marka için her ne kadar sosyal yanı da olan ilk artırılmış gerçeklik oyunu olsa da markanın, nesne tanıma teknolojisinden ilk kez yararlanmadığını da belirtmeliyiz. Zira Oreo, tam bir yıl önce yine Google ile birlikte çalışarak Oreo Bandırma Yarışı () isminde bir projeye imza atmıştı. Bu projede tüketiciler Oreo bisküvilerini uygulamaya taratmış ve süte bandırmadan önce Oreo’ları Google Earth yardımıyla sanal olarak stratosfere fırlatmıştı.

Konuya dair görüşlerini paylaşan Oreo Marka Pazarlama Direktörü Justin Parnell ise insanların diğer cihazlara göre mobil cihazlarda daha çok zaman geçirdiğini ve bu cihazları eğlence amacıyla giderek daha fazla kullandığını söyleyip projenin çıkış amacını açıkladı.

Oreo
Oreo, nesne tanıma teknolojisinden ilk kez Oreo Dunk Challenge adlı çalışmasında yararlanmıştı.

Sizi bilmem ama zaten Pokemon Go gibi bunun yapılmış bir örneği varken ve ilk olmanın avantajıyla bütün ilgiyi toplayıp pastanın çoğunu almışken, Oreo’nun böyle bir çalışmayla çıkagelmesini pek mantıklı bulmuyorum. Böyle olması, elbette bundan sonra artırılmış gerçeklik temelinde mobil oyun oluşturulamayacağı anlamına gelmiyor. Fakat madem marka ille de artırılmış gerçeklik odaklı bir proje yapacaktı, bu daha farklı bir şey olabilirdi ya da en azından Pokemon Go mantığına yeni ama göze çarpacak bir şeyler ekleyebilirdi.

Oreo, kültürel kodları kullanmaktaki ustalığı ve bunu yaratıcı içeriğe dönüştürmedeki becerisiyle biliniyor.

Sosyal ağlardaki özgün içerikleriyle, gerçek zamanlı pazarlamadaki başarılarıyla ve kültürel kodları müthiş bir şekilde kullanmasıyla gönlümüze giren markanın, böyle bir yola tenezzül etmesini açıkçası doğru bulmuyorum. Kaldı ki Pokemon Go rüzgârının da ilk dönemindeki gibi esmediği de bir gerçek. Markanın evdeki hesabının çarşıya ne kadar uyacağını ise şimdilik bilmiyoruz, bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link