Sürüş Keyfi Ne Zaman Başlar? 0

Bu iki kelimeyi duyduğunuzda eğer birazcık otomobillere ilgi duyuyorsanız BMW’den söz ettiğimi anlarsınız. Kullanıcılarına on yıllardır özgün tasarım ve Alman teknolojisinden ileri gelen sürüş keyfini sunan BMW, dünya otomobil pazarında konsepti en sağlam ve net olanlardan.

Markanın ülkemizde bahar aylarında yayınlanan Konsept 4 Serisi Coupé reklamı, beni radyo dinlerken yakaladı. İlk dinlediğim andan itibaren “Vay bee, süpermiş” dedim. Ben sadece radyo mecrası için hazırlanmış bir reklam sanıyordum fakat yurt dışından entegre bir kampanyanın yansımasıymış ve TV spotu da varmış aslında. Metin Türkçe’ye çevrilerek yayınlanmış ülkemizde.

http://denkgelirse.blogspot.com/2013/04/bmw-konsept-4-serisi-coupe-surus-keyfi.html#.UlgctmKsauJ

Reklam metni çok başarılı:

Sürüş Keyfi. Ne zaman başlar?

Motoru çalıştırdığında mı?

Gücü hissettiğinde mi?

Gaza dokunduğunda mı?

Kükremeyi duyduğun anda mı?

Kalp atışların hızlandığında mı?

Her şeyi geride bıraktığında mı?

Yoksa yolun tek sahibi olduğunda mı?

Hayır. Sürüş keyfi, onu gördüğün anda başlar.

İnsan dinlerken her yeni seçenekte “Evet, bu.” diyor. Sunulan her seçenek tek başına cevap olarak kabul edilebilecek seçenekler. Fakat sunulan her yeni seçenek kararımızı yeniden gözden geçirmemizi gerektiriyor ve bizi daha da fazla ikna ediyor. En sonda öne sürdükleri seçenek ise bütün seçenekleri içinde barındırdığı için bize en doğru seçenek olarak görünüyor.

Reklamın barındırdığı matematik çok iyi kurulmuş. İlgiyi ilk soruyla yakaladıktan sonra reklamın sonuna kadar taşıyabiliyor ve mesajı izleyicinin kucağına bırakıyor. Metin ve görsel etki kol kola verip aynı anda nüfus ediyor izleyicinin zihnine. Ben izledikten sonra içimde bir kıpırtı, bir heyecan hissettim hemen.

Başarılı bir entegre kampanya

Reklam hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım. BMW Konsept 4 Serisi Coupé otomobili için 2013’ün Şubat ayında Tv, basılı mecra ve internetten oluşan entegre bir reklam kampanyası yapmış. Kampanyayı Alman Servicplan, Hamburg ajansı hazırlamış.

Görsel efektin yaratığı etki

Reklam filmi için Hollywood yönetmenlerinden Samuel Bayer ile birlikte çalışılmış. Reklam filminin başından itibaren otomobil, vaad ettiği sürüş keyfini yansıtabilmek için son derece dinamik görüntüler oluşturulmuş. Yoğun görsel efektler kullanılmış. Fakat reklam filminin sonunda görüyoruz ki aslında otomobil sabit bir platform üzerinde öylece duruyor. Verilmek istenen mesajı etkileyici görsel efektler yardımıyla da ortaya koyuyor. Filmin en küçük detayı dahi özenle düşünülerek hazırlanmış. Görüntülerin metinle uyumu şahane…

mb

Motion Blur Farkı

mb2

Basılı mecrada ise yine benzer bir etki yaratmak amaçlanmış. İlanlarda motion blur efektleri yardımıyla otomobil hareket ediyormuş gibi gösterilmeye çalışılmış. İlanın fikri bir görsel efekte dayanıyor. Sürüş keyfi en iyi böyle anlatılırdı herhalde.

BMW Marka İletişimi Şefi Andreas Christoph HOFMANNBizim ürünümüz saf sürüş keyfi sözü veriyor fakat sunacağımız deneyim konusunda beklentiler ilk görüş anından itibaren başlar. Biz de bu kampanyada bu beklentiden yola çıktık.” diyor.

Otomobilin Özellikleri

BMW (Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.)), Konsept 4 Serisi Coupé, mevcut BMW 3 Serisi Coupé ve Cabrio modellerinin başarılarını sürdürmek ve BMW’nin orta sınıf sportif coupé segmentinde 4 jenerasyonunu temsil etmek üzere geliştirilmiş. BMW Konsept 4 Serisi Coupé ile BMW mühendisleri, artık kendi sınıfının beklentilerinin çok üstünde tasarım anlayışına sahip modelleri geliştirmeye çalışmışlar.

 mb3

mb4

Otomobilin tasarımında özellikle bazı karakteristik tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor.

Otomobilin aydınlatma elemanlarında çift-dairesel far tasarımında tamamı LED özellikli altıgen bir form kullanılmış. BMW’nin gelecek modelleri için de bir ipucu olan bu yeni far sistemi otomobilin konsept görüntüsünü en çok pekiştiren detaylardan biri olarak bakışları üzerine çekiyor.

mb5

Otomobilin 20″ boyutundaki jantları yakından incelendiğinde, bu çok kollu 3 boyutlu tasarımın ön tekerlerde hava girişlerine de sahip olduğu fark ediliyor. Ön fren balatalarının soğutulması için düşünülmüş bu zekice detay BMW mühendisleri tarafından motor sporlarından edinilmiş tecrübenin ürünü olsa gerek.

Tıpkı BMW 3 Serisi’nde olduğu gibi BMW Konsept 4 Serisi Coupé’de de otomobilin yan tarafında, tasarımın dinamikliğinin altını çizen çift katlı keskin bir iz, ön çamurluğun hemen gerisinden başlayıp kapı boyunca ilerliyor ve arka çamurluk hizasına gelindiğinde azalarak kayboluyor. BMW Konsept 4 Serisi Coupé’nin sabit durduğunda bile hızlı görünmesinin sırlarından birisinin de bu şık detay olduğu söyleniyor.

 mb6

Kaynakça

1.http://bmwturkiye-blog.com/index.php/bmw-konsept-4-serisi-coupe1/

2. http://www.bmwblog.com/2013/02/18/new-bmw-campaign-designed-for-driving-pleasure/

3.http://www.bmw.tv/web/com/video.do?page=1&videoID=27430&sortType=DISPLAY_DATE&showMyPlaylist=false

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link