Bazı insanlar denileni yapmak için vardır. Bazıları ise öncü olmak için dünyaya gelmiştir. En önde ilerler, kar üzerinde ilk iz olmanın verdiği histen hoşlanırlar. Machiavelli ‘’Başsız bir kalabalıktan hiçbir hayır gelmez’’ dediğinde bu iki tür insanın farkındaydı. Aynı zamanda toplumun bu ilk olan insanlara karşı tutkularının da farkındaydı.

İşte hayatın bu sosyolojik kısmının keşfi, markalarda da gördüğümüz bir gerçek. Tabii bir de markalaşan liderliklerin de olduğunu eklemek gerek. İkisi de birbirinin içine geçen, tek bir konu.

Liderlik özellikleri olan bir ürün ya da kişi marka stratejisi en açık olan projedir. Geçenlerde düzenlenen “Hedef; Hedef Kitle 2015” konferansı da bu konunun konuşulduğu bir etkinlikti. Siyasetin, liderlikle; liderliğin, iletişimle; iletişimin ise doğru bir stratejiyle yürüyeceğinin konuşulduğu bir ortamdı.

Bir lideri beğenmeye bilirsiniz. Fikirlerini benimsemekte sıkıntı çekebilirsiniz. Ya da bu fikirlerden aşırı derece de rahatsız da olabilirsiniz. Ama doğru yürütülen bir kampanya ve iletişim süreci size sonunda sevseniz de sevmeseniz de ‘’saygı’’ duyacağınız bir lideri getirebilir. Konferans’a katılan, aynı zamanda Obama’nın markalaşma sürecindeki beyin olan Jeremy Birdy de; en önemli şeyin herkesin, ‘’lider’’ diyebildiği bir kişiyi oluşturabilmek olduğunu söyledi. Hatta ardından ekledi ve gönle dokunduğunuz anda, lider figür sizin için iletşim sürecini başlatır dedi.

business-leader1-644x257

Siyasi kampanyalarda bir numaralı iş lideri yaratmak ama bunun yanında hedef kitleyi yormadan kampanya zamanlaması yapmak da mühim bir konu. Takvimler insanları iğreti etmemeli ancak onları aynı zaman da bu algıdan uzaklaştırmamalı da. Etkili bir şekilde kullanılan kitlesel mecralar için frekanslar doğru ölçümlemeler ardından, ustalıkla düzenlenmelidir.

Ancak bu kampanyaların bir kaç adımı olduğunu da bilmek gerekir. Algı yaratıp, ilgi çekersiniz. İnsanları hakkınızda konuşturursunuz ancak bu sürecin en zor kısmı, bu algıyı davranışa dökmelerini sağlama adımıdır. Yani asıl olarak davranışsal hedefi roadmap olarak çizmiş olmanız gerekir. Eğer oy kullanımında afallarsanız, lideri yaratamamışsınızdır. Lider olmadığın da, sonuç da gelmez. Başta da dediğim gibi lider tutkunu olan insanoğlu için bu elzem bir konudur.

Lider yaratmak gönle dokunuş istiyorsa, aslında kampanya tam anlamıyla doğru bir içgörünün eseri olmalıdır. Dünyada bu konuda uzman, kendi toplumunu başarıyla gözlemleyen sosyologlar var. Zaten lokal bir indirgemeye ihtiyaç duyan kampanya alanlarının çalışanları da genel de bu toplum bilimi donanımına sahip olurlar. İç görü en önemli konudur. Doğru hassasiyet, toplumun size bakmasını, sonra görmesini sonra tüm bu kampanya sürecinin amacı olan davranışını bu yönde değiştirmesini sağlar. Tek cümlede söylenebildiği için bu çok basit gibi gelir. Ancak dünyanın ve toplumların en zor konusu; iç görüdür.

İç görü, duygusal olarak dokunuş, hayat içinde yer alan bir ürün yerleştirmedir. Hem görmelerini sağlarsınız, tepki verirler ama aslında rahatsız olmazlar. Orda olduğunu fark etmeme riskleri olabilecek kadar da doğaldır. Bu nedenle zordur. Tam çizgiyi yakalamak ustalık, gözlem, bolca pazar araştırması ve strateji ister. Lideri yaratmak bu kadar kolay ve bu kadar zordur. Ama tüm siyasi kampanyaların anahtarı da budur. Konferansın sonunda da söylendiği gibi, anahtarı edinmenin tek yolu da ‘’yerli’’ olmayı başarmaktan geçer.

 

Kim demiş herkes eşit olabilir diye?

İnsanoğlu iç güdüsel olarak buna karşı çıkar.

Çünkü tüm toplumlar, öncülerin tutkunudur.

Paylaş
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın