Sucu Çocuğun Taburelerinde Bremen Mızıkacıları

httpv://youtu.be/KNPjB-Z-tn8
 
‘’ Biz her zaman şuna inanırız;
daha iyi hizmet daha çok müşteri demektir,
daha çok müşteri daha çok kazanç demektir,
daha çok kazanç, hizmet kalitesine daha çok yatırım demektir,
hizmet kalitesine yatırım, daha da iyi hizmet demektir,
daha da iyi hizmet daha da çok müşteri demektir.
Garanti’de bankacılıktan kazanılan bankacılığa yatırılır.
Garanti, son üç yıldır karının tamamını sermayesine kattı.
Bugün sermayesi 8 trilyon. ‘’
 
‘’Siz böyle bir banka ile çalışmak istemez misiniz? ‘’       
 
1995 yılında İzmir Alsancak Garı’nın önünde, çekimleri bir haftada tamamlanan Garanti Bankası’nın ‘’Sucu Çocuk’’ adlı reklam filmi, minik elleri ile hayallerine yön veren küçük bir çocuğu konu edinmişti. Bu reklam filmine Serdar Erener yaratıcılığını, Ali Taran görsel dünyasını ve tabi ki Melih Kibar o eşsiz ezgiselliğini katmıştı.

’’Su, Soğuk su…. Suuu… Soğuk isteyen var mı ? ‘’

‘’Ver bakalım bir su.’’

‘’Al parayı’’

‘’Teşekkürler :)  ’’

Bu sözler, yüreğimizde   hiç dokunulmamış yerlere elini uzatmıştı. Kısa şortu, düşük çorapları ve parlayan gözleri ile bize ekrandan bakan sucu çocuk….  Ne olmuştu da bizleri bu kadar derinden etkilemişti? Şeytan ayrıntıda gizlidir: küçük çocuk takım elbiseli ve ellerinde çantaları olan adamlara su satarak parasını kazanmakta akabinde kazandığı parayı bu adamların bankasına yatırmaktadır. Dahası banka,  sucu çocuğun bir bardak su, şemsiye, tabure ve limonata serüveni üzerinden sermayesini nasıl katlayarak büyüttüğünün altını çizmektedir. Bugünün parası ile 8 milyonluk bir sermayeden başlayarak günümüzde 4.2 milyar sermayeye ulaşan banka, 14 yıl içerisinde sermayesini 525 katına çıkardı.

Reklam ayrıca klişe haline gelen banka faiz reklamlarından   çok farklı bir şey sunmaktadır: ‘’Sizden paranızı alıyoruz ve size daha iyi hizmet veriyoruz.’’ Bu tutumuyla banka risk almayı göze aldığını, girişimci ruhu desteklediğini ve diğerlerinden farklı olduğunu vurgulamaktadır.

Günümüz Garanti Bankasına baktığımızda ise bankanın bu ruhu kaybettiği açıktır. Yukarıda belirttiğim gibi sermayesi katlanarak büyümüştür evet bu küçümsenmeyecek bir başarıdır ama bir bankanın reklamı televizyonu kapatma sebebi olursa bu başarı tartışılır. Bahsettiğim reklam Garanti’nin  ‘’yılların Bremen Mızıkacıları’na kedi olmadan’’ yaptığı göndermedir.  Kurumsal bir banka olmakla beraber ilk olarak,  bayram kredileriyle  kurum dışı reklamlara da yer vermiştir. Ancak kurumsuzlaşma yönünde bir takım girişimlerde bulunan bankanın ‘’şiveli’’ bir tavuk ile reklamlarında fabl trendini yakalamaya çalışırken ‘’insanların ne anlatırsanız anlatın kişi gene de anlamak istediğini anlayacaktır’’ sözünü hiçbir şekilde dikkate almaması çok ilginçtir. Demek istediğim  sosyal medyanın  Garanti Bankası’nın reklamı hakkında ortaya atılan bir resim ile çalkalanmasıdır :

‘’Kuş kadar beyninizle Eşek gibi kredi alacaksınız Köpek gibi ödeyeceksiniz Biz de sizi tavuk gibi yolacağız ‘’
‘’Kuş kadar beyninizle
Eşek gibi kredi alacaksınız
Köpek gibi ödeyeceksiniz
Biz de sizi tavuk gibi yolacağız ‘’

Garanti Bankası Yönetim Kurulu’ndan bu reklamların geçmesi   cevap gerektiren bir sorudur.  Bir banka nasıl olur da 14 yıl içinde  girişimci ruhunu kaybeder ve düğünde takıların saklandığı sandık görevini görmeye başlar ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

McDonald’s 90’lar Aşıkları İçin Çıkardığı ‘McDelivery Koleksiyonu’nu Duyurdu


Bir çok kampanyayla dikkat çekmeye çalışan McDonald’s’ı hepimiz çok seviyoruz, sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde her fırsatta yiyoruz. Çocuklar için tasarlanan oyuncaklar ve “kral ve kraliçe” tacı ile çocukları mutlu etmeyi de başaran McDonald’s bu sefer de gençleri mutlu etmeyi hedefliyor.

Obezite Sorunu İçin de Kaloriyi Azaltmayı Hedefliyor

Çocuklarda artan obezite durumu için aldığı önlemlerle geçtiğimiz aylarda McDonald’s çocuk menüsü olan “Happy Meals” menüsünün 600 kaloriyi geçmeyecek açıklaması birazda olsa aileler için güvenilir hale gelmiştir. 600, kalorinin içerisinde ise %10’undan azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacağını sizlerle paylaşmıştık.

‘McDelivry’ Koleksiyonu

McDonald’s gençlerin dikkatini çekmek üzere bir koleksiyonla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 19 Temmuz günü düzenlenecek olan “Küresel McDelivery Günü” kutlamasında “Altın Kemerler” 90’ların nostaljik ve eğlenceli grafikleriklerinden etkilenen 2018 “geçmiş zaman koleksiyonunu’’ sunuyor.

McDonald’s, en ünlü hamburgerlerinden BigMac’in ve ikonik patates kızartmasının yer aldığı çoraplar ile koleksiyonuna renk katmış.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye’nin İlk Hedefe Yönelik Reklam Uygulaması

Digiturk, Türkiye’de ilk kez canlı yayındaki reklam kuşağında farklı profillere farklı reklam gösterimi gerçekleştirildi. Böylece izleyiciler daha ilgi alanlarına yönelik reklamlar izlerken, reklam verenler de daha iş hedeflerine uygun izleyiciye ulaşacaklar.

Canlı yayındaki reklam kuşağı içinde, HBB TV teknolojili uydu alıcılarında, izinli müşteri veri tabanı kullanılarak yapılan TV’de hedefli reklam örneği, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. 2017 yılında sabit görsel gösterimi şeklinde yapılan, geçen bu yıl bir adım ileri taşınarak canlı yayınlanan reklamlar içinde profile özel içerik sunan proje ilk kez Samsung ile uygulamaya geçti.Uygulama reklamverenlerin iş hedeflerine de doğrudan etki etmesiyle öne çıkıyor.

beIN MEDIA GROUP çatısı altında güçlenen teknoloji yatırımları ve işbirlikleri ile sektöre öncülük etmeyi sürdüren ve geleceği yepyeni projelerle inşa etmeye devam eden Digiturk, müşterilerine yepyeni ve şaşırtıcı deneyimler sunuyor. Bu proje ile de sektöre yepyeni bir soluk getirerek firmaların, iletişim çalışmalarında farklılaşarak hedef kitlesine en direkt şekilde ulaşmasını sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link