Sucu Çocuğun Taburelerinde Bremen Mızıkacıları

httpv://youtu.be/KNPjB-Z-tn8
 
‘’ Biz her zaman şuna inanırız;
daha iyi hizmet daha çok müşteri demektir,
daha çok müşteri daha çok kazanç demektir,
daha çok kazanç, hizmet kalitesine daha çok yatırım demektir,
hizmet kalitesine yatırım, daha da iyi hizmet demektir,
daha da iyi hizmet daha da çok müşteri demektir.
Garanti’de bankacılıktan kazanılan bankacılığa yatırılır.
Garanti, son üç yıldır karının tamamını sermayesine kattı.
Bugün sermayesi 8 trilyon. ‘’
 
‘’Siz böyle bir banka ile çalışmak istemez misiniz? ‘’       
 
1995 yılında İzmir Alsancak Garı’nın önünde, çekimleri bir haftada tamamlanan Garanti Bankası’nın ‘’Sucu Çocuk’’ adlı reklam filmi, minik elleri ile hayallerine yön veren küçük bir çocuğu konu edinmişti. Bu reklam filmine Serdar Erener yaratıcılığını, Ali Taran görsel dünyasını ve tabi ki Melih Kibar o eşsiz ezgiselliğini katmıştı.

’’Su, Soğuk su…. Suuu… Soğuk isteyen var mı ? ‘’

‘’Ver bakalım bir su.’’

‘’Al parayı’’

‘’Teşekkürler :)  ’’

Bu sözler, yüreğimizde   hiç dokunulmamış yerlere elini uzatmıştı. Kısa şortu, düşük çorapları ve parlayan gözleri ile bize ekrandan bakan sucu çocuk….  Ne olmuştu da bizleri bu kadar derinden etkilemişti? Şeytan ayrıntıda gizlidir: küçük çocuk takım elbiseli ve ellerinde çantaları olan adamlara su satarak parasını kazanmakta akabinde kazandığı parayı bu adamların bankasına yatırmaktadır. Dahası banka,  sucu çocuğun bir bardak su, şemsiye, tabure ve limonata serüveni üzerinden sermayesini nasıl katlayarak büyüttüğünün altını çizmektedir. Bugünün parası ile 8 milyonluk bir sermayeden başlayarak günümüzde 4.2 milyar sermayeye ulaşan banka, 14 yıl içerisinde sermayesini 525 katına çıkardı.

Reklam ayrıca klişe haline gelen banka faiz reklamlarından   çok farklı bir şey sunmaktadır: ‘’Sizden paranızı alıyoruz ve size daha iyi hizmet veriyoruz.’’ Bu tutumuyla banka risk almayı göze aldığını, girişimci ruhu desteklediğini ve diğerlerinden farklı olduğunu vurgulamaktadır.

Günümüz Garanti Bankasına baktığımızda ise bankanın bu ruhu kaybettiği açıktır. Yukarıda belirttiğim gibi sermayesi katlanarak büyümüştür evet bu küçümsenmeyecek bir başarıdır ama bir bankanın reklamı televizyonu kapatma sebebi olursa bu başarı tartışılır. Bahsettiğim reklam Garanti’nin  ‘’yılların Bremen Mızıkacıları’na kedi olmadan’’ yaptığı göndermedir.  Kurumsal bir banka olmakla beraber ilk olarak,  bayram kredileriyle  kurum dışı reklamlara da yer vermiştir. Ancak kurumsuzlaşma yönünde bir takım girişimlerde bulunan bankanın ‘’şiveli’’ bir tavuk ile reklamlarında fabl trendini yakalamaya çalışırken ‘’insanların ne anlatırsanız anlatın kişi gene de anlamak istediğini anlayacaktır’’ sözünü hiçbir şekilde dikkate almaması çok ilginçtir. Demek istediğim  sosyal medyanın  Garanti Bankası’nın reklamı hakkında ortaya atılan bir resim ile çalkalanmasıdır :

‘’Kuş kadar beyninizle Eşek gibi kredi alacaksınız Köpek gibi ödeyeceksiniz Biz de sizi tavuk gibi yolacağız ‘’
‘’Kuş kadar beyninizle
Eşek gibi kredi alacaksınız
Köpek gibi ödeyeceksiniz
Biz de sizi tavuk gibi yolacağız ‘’

Garanti Bankası Yönetim Kurulu’ndan bu reklamların geçmesi   cevap gerektiren bir sorudur.  Bir banka nasıl olur da 14 yıl içinde  girişimci ruhunu kaybeder ve düğünde takıların saklandığı sandık görevini görmeye başlar ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

Lexus, Müşterilerinin Teşekkür Mektuplarıyla Origami Heykeli Yaptı

Japon otomotiv şirketi Toyota‘nın sahibi olduğu lüks otomobil markası Lexus, Japon kağıt katlama sanatı olan origamiyi kullanarak ilginç bir pazarlama kampanyasının altına imza attı. PSFK’in yaptığı habere göre, Japon otomobil markası müşterilerinin yetkili satış bayilerine gönderdikleri 2.000 teşekkür mektubunu origami aracılığıyla “Mektuplar” ismini verdiği bir sanat kurulumuna dönüştürdü.

Lexus bu pazarlama çalışması kapsamında, her bir mektubu bir origami küresine dönüştürme görevini Michael Murphy isimli sanatçıya verdi. Mektuplardan yapılmış küreler, yandan bakıldığında 2018 model Lexus LS sedan aracın şeklini oluşturacak şekilde yerleştirildi. Bu sanat kurulumuna başka bir açıdan bakıldığında ise kürelerin Lexus logosunu meydana getirdiği farkediliyor.

Bu sanat kurulumu, insanların Lexus yetkili satış bayilerindeki olumlu deneyimlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan bir pazarlama kampanyasının bir parçası. Bu pazarlama kampanyası için meydana getirilen Mektuplar isimli bu sanat kurulumu, şu sıralarda Hulu ve Pandora’nın da aralarında yer aldığı çeşitli dijital platformlarda yayımlanan reklam filminde de yer alıyor.

Lüks otomobil markası Lexus, ayrıca resmi YouTube hesabından yapımına yaklaşık olarak 200 saat harcanan bu sanat kurulumunun nasıl meydana getirildiğini gösteren bir video da paylaştı.

Bunların yanı sıra şirket, Mektuplar adını verdiği bu sanat kurulumunun taşınabilir olarak tasarlandığını ve şirket ve bayi etkinliklerinde sergilenmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ryanair Türkiye’ye Uçuş Başlattı

Ryanair, Dalaman seferleri ile Türkiye pazarına giriyor

Avrupa’nın en ucuz havayolu seferlerini düzenleyen İrlandalı havayolu şirketi Ryanair bugün itibariyle Türkiye’de de uçuş başlattığını duyurdu. Reuters’in haberine göre şirket uçuşların Dalaman’a yapılacağını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uçuşlar Dublin ve Bratislava kentlerinden Dalaman’a yapılacak.

Dünya’nın haberine göre, şirket Türkiye’ye ilk uçuşunu Bratislava’dan 28 Haziranda gerçekleştirecek. Dublin seferleri ise 24 Temmuz’da başlayacak. Ryanair’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Dublin’den Dalaman’a ilk sefer 24 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Bu sefer için tek yön bilet 39,99 euroya (yaklaşık 193 lira) alınabiliyor.

İrlanda’da 1985 yılında kurulan Ryanair, bugün filosundaki 300’den fazla uçak ile 190’dan fazla noktaya sefer gerçekleştiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link