Konu dijital pazarlama olunca, internet dünyasında olan hemen hemen herkesin doğru ya da yanlış fikri bulunuyor. Sürekli gelişen ve kendini güncelleyen dijital pazarlama dünyasında alabileceğiniz ve dinlememenizi tavsiye edeceğim birkaç öneriyi sizin için toparladım. Alabileceğiniz en kötü dijital pazarlama tavsiyeleri:

SEO öldü artık SEO’ya yatırım yapmana gerek yok

Bir gerçek var ki Google gibi arama motorları hayatımızda olduğu sürece, arama motorlarında ne kadar reklam olursa olsun SEO yaşamaya devam edecek. Organik sonuçlar eskisi kadar önemli olmasa bile yine de dijital pazarlamanın en önemli etkilerinden biri olarak kalacak. Bu yüzden özellikle dijital dünyada çalışan işleriniz var ise SEO’ya doğru bir şekilde yatırım yapın, yapmamak size uzun vadede zarar verir.

Mobil siteye ihtiyacın yok

Artık mobil öncelikli bir dünyada yaşıyoruz. İnternet kullanıcıları mobili masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla kullanmaya başladılar. Bu yüzden mobil site yapmamak dijital pazarlama anlamında yapacağınız en yanlış hareket olur. Hatta size önerim masaüstü tasarımdan önce mobil tasarımları incelemeniz ve mobil siteyi önceden test etmeniz.

seo-digital-marketing

En iyi dönüşümler için harekete geçirici buton olarak x rengini kullan

Belli renklerin insanların üstündeki etkileri kesinlikle yadsınamaz; fakat sitenin tasarımı ve logosuyla alakasız bir renk kullanmak da insanları uyumdan uzaklaştırıp rahatsız edebilir. Bu yüzden bu sorunu çözmenin en güzel yöntemi, çeşitli harekete geçici butonları test edip hangisinin dönüşünün daha iyi olduğunu belirlemek.

Google Adwords yapmazsan organik sonuçlarda çıkamazsın

Bu da bir diğer kötü dijital pazarlama tavsiyesi. Google Adwords ve Organik sonuçların birbirinden tamamen bağımsız. Bu yüzden Google Organik sonuçlarda yükselmek için Google Adwords yapmanıza gerek yok, Google’un belirlediği standartlara uymanız yeterli.

E-posta pazarlamada başarılı olmak istiyorsan e-posta listesi satın almalısın

Sosyal medyada olsun, e-posta pazarlamada olsun listeler satın almak dijital pazarlamanızı olumlu yönde etkilemez, hatta aksine olumsuz yönde etkilenirsiniz. E-posta listesi aldığınızı varsayalım, e-posta attığınız listedeki kişiler sizi tanımadığı için muhtemelen attığınız e-postaları silecek. Bu durum sıkça tekrarlanmaya başlayınca, sonraki attığınız e-postaların çoğu listenizdeki gerçek kişilerde bile spam’e düşmeye başlayacaktır. 

Dijital pazarlamada sıkça konuşulan birçok yanlış bilgi var, doğru bir dijital pazarlama stratejisi izlemek için bu konuda uzman kişileri dinlemeniz ama yine de iyice araştırmanızı şiddetle öneririm. Hiç kötü dijital pazarlama tavsiyesi almamanız dileğiyle…

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın