Steve Jobs’un Bize Hala Anlatacağı Çok Şey Var!

Odaklan!

Yapılan işte tecrübe kadar; motivasyon ve konsantrasyon çok önemli. Bu üç durumu iş yaşamımıza empoze ettiğimiz takdirde üstesinden gelemeyeceğimiz yük yoktur. İş yaşamında çözüm odaklı olmak zorundayız “başlamak bitirmenin yarısıdır.” Eğer bir yola çıktıysak onu tamamlamalı, bunun içinse ilk olarak o yola odaklanmalıyız.

 image002

Baştan Sona Sorumluluk Al,

İster özel sektör olsun, ister kamu sektörü , eğer öne çıkmak istiyorsanız doğru zamanda doğru yerde inisiyatif kullanıp sorumluluk alın, kendi yıldızı gösterin, tecrübe edinin. Bu tecrübeleri belki de hatalar yaparak öğreneceksiniz ama bu durumu çok iyi özümsemelisiniz.  Zira tecrübesizken veya anlık heyecanla  verdiğiniz kararlar belki, kariyerinizde belki de firmanızda yıkımlara yol açabilir. Bu yüzden siz siz olun aldığınız sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirin.

Geride Kalırsan Yetişmeye Çalışma, Kurbağa Gibi İleri Sıçra,

İş yaşamımızda bazı dönemler olur ki motivasyonumuzu kaybedebiliriz, dile getirilen fikirler hiçe sayılabilir veya sizinkinden daha iyi fikirler ileri sürülebilir. İşte bu durumlarda öne sürülen fikirlerle anlık olarak yarışmak yerine sıçrama noktasına gelmelisiniz. Unutmayın! En iyi sıçrama için ayaklarınız dibe değmelidir. Ne demişler “Soluksuz kaldığınızı hissettiğiniz anlarda bile eskisinden daha hızlı koşmaya gayret etmelisiniz.”

Kârdan Önce Ürün Gelsin,

Bir firmayı ayakta tutmak önce satış sonra da kârdan geçiyor fakat öncelikli hedefiniz cirodan vazgeçip sadece kâr olmamalı, yani ürün kalitesinden ödün verip maliyet odaklı olmamalısınız. Günümüzde ürün iletişimleri marka bağlılığını ön planda tutmaktadır. O halde ciro ve kârdan önce üretilen ürününüzün kalitesi ve sürdürülebilirliği ön planda tutulmalıdır.

Anketlerin Kölesi Olmayın,

Ne yazık ki yapılan anketler %100 doğrululuk payı vermemektedir. Her yapılan ankette belli bir oranda sapma payı vardır. Bu yüzden şirketiniz adına yapılan anketler olumlu sonuçlandığında gereksiz rahatlığa, olumsuz sonuçlandığında ise gereksiz karamsarlığa kapılmamak birincil düşünceniz olmalıdır.

Gerçekliği Eğ ve Bük,

Yaptığı işlerde imkansızı istemek, olmazı oldurmak bir firma için özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde temel alması gereken bir vizyondur. Kimse o ürün yada hizmete ihtiyacı olup olmadığını, o firma fikir yada ürününü onlara sunmadan bilemez.

image003

Yüz Yüze Gel,

İster yönetici olun, ister çalışan; sorunlarla yüz yüze gelmek yerine onları ertelemek en büyük hatanız olabilir. Bu durum sadece iş yaşamınızda değil; hayatınızda da temel edinmeniz gereken bir ilkedir.  Problemlerle ne kadar yüz yüze gelme cesaretini göze alırsanız, aşmanızda o denli yol kat edebilirsiniz.

Hem Tüm Resmi Gör, Hem Tüm Detayları

Karşılaştığınız sorunları bazen ayrıntılardan kurtularak anlayabilir, sadece dışarıdan genel bakarak cevapları görebilirsiniz; bazen de tam tersi. İşte bu yüzden  sorunlarınızı önce detaylı,  sonra da genel olarak gözden geçirmelisiniz.Böylece belki de gözden kaçırdığınız detayları ya da genel hatlarını görebilirsiniz.

Sosyal Bilimleri Fen Bilimleri ile Harmanla,

Hayatta her şey öyle güzel dengeye oturtulmuştur ki; ne sadece sayısal, ne de sadece sözel! Tüm iş yaşamınızda bu iki dengeyi iyi harmanlamalı ve tek noktadan değil, iki noktadan olaylara yaklaşmalısınız.

image004

Aç Ol, Deli Ol!

Belki de bu anlattıklarımızın en temeli son maddedir. İnsanoğlunun tüm yaşamı boyunca unutmaması gereken bir maddedir bu son madde. Her şey için aç olun, deli olun, merak edin ve bu heyecanı kaybetmeyin! Unutmayın, büyük adımlar emekleyerek başlamaz. Belki de yarının iş adamları şu an sıfırdan başlamış durumdadır, Kim bilir?

Bu yazı konuk yazarımız Ozgün Can Damarlı tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link