Steve Jobs’un Bize Hala Anlatacağı Çok Şey Var! 0

Odaklan!

Yapılan işte tecrübe kadar; motivasyon ve konsantrasyon çok önemli. Bu üç durumu iş yaşamımıza empoze ettiğimiz takdirde üstesinden gelemeyeceğimiz yük yoktur. İş yaşamında çözüm odaklı olmak zorundayız “başlamak bitirmenin yarısıdır.” Eğer bir yola çıktıysak onu tamamlamalı, bunun içinse ilk olarak o yola odaklanmalıyız.

 image002

Baştan Sona Sorumluluk Al,

İster özel sektör olsun, ister kamu sektörü , eğer öne çıkmak istiyorsanız doğru zamanda doğru yerde inisiyatif kullanıp sorumluluk alın, kendi yıldızı gösterin, tecrübe edinin. Bu tecrübeleri belki de hatalar yaparak öğreneceksiniz ama bu durumu çok iyi özümsemelisiniz.  Zira tecrübesizken veya anlık heyecanla  verdiğiniz kararlar belki, kariyerinizde belki de firmanızda yıkımlara yol açabilir. Bu yüzden siz siz olun aldığınız sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirin.

Geride Kalırsan Yetişmeye Çalışma, Kurbağa Gibi İleri Sıçra,

İş yaşamımızda bazı dönemler olur ki motivasyonumuzu kaybedebiliriz, dile getirilen fikirler hiçe sayılabilir veya sizinkinden daha iyi fikirler ileri sürülebilir. İşte bu durumlarda öne sürülen fikirlerle anlık olarak yarışmak yerine sıçrama noktasına gelmelisiniz. Unutmayın! En iyi sıçrama için ayaklarınız dibe değmelidir. Ne demişler “Soluksuz kaldığınızı hissettiğiniz anlarda bile eskisinden daha hızlı koşmaya gayret etmelisiniz.”

Kârdan Önce Ürün Gelsin,

Bir firmayı ayakta tutmak önce satış sonra da kârdan geçiyor fakat öncelikli hedefiniz cirodan vazgeçip sadece kâr olmamalı, yani ürün kalitesinden ödün verip maliyet odaklı olmamalısınız. Günümüzde ürün iletişimleri marka bağlılığını ön planda tutmaktadır. O halde ciro ve kârdan önce üretilen ürününüzün kalitesi ve sürdürülebilirliği ön planda tutulmalıdır.

Anketlerin Kölesi Olmayın,

Ne yazık ki yapılan anketler %100 doğrululuk payı vermemektedir. Her yapılan ankette belli bir oranda sapma payı vardır. Bu yüzden şirketiniz adına yapılan anketler olumlu sonuçlandığında gereksiz rahatlığa, olumsuz sonuçlandığında ise gereksiz karamsarlığa kapılmamak birincil düşünceniz olmalıdır.

Gerçekliği Eğ ve Bük,

Yaptığı işlerde imkansızı istemek, olmazı oldurmak bir firma için özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde temel alması gereken bir vizyondur. Kimse o ürün yada hizmete ihtiyacı olup olmadığını, o firma fikir yada ürününü onlara sunmadan bilemez.

image003

Yüz Yüze Gel,

İster yönetici olun, ister çalışan; sorunlarla yüz yüze gelmek yerine onları ertelemek en büyük hatanız olabilir. Bu durum sadece iş yaşamınızda değil; hayatınızda da temel edinmeniz gereken bir ilkedir.  Problemlerle ne kadar yüz yüze gelme cesaretini göze alırsanız, aşmanızda o denli yol kat edebilirsiniz.

Hem Tüm Resmi Gör, Hem Tüm Detayları

Karşılaştığınız sorunları bazen ayrıntılardan kurtularak anlayabilir, sadece dışarıdan genel bakarak cevapları görebilirsiniz; bazen de tam tersi. İşte bu yüzden  sorunlarınızı önce detaylı,  sonra da genel olarak gözden geçirmelisiniz.Böylece belki de gözden kaçırdığınız detayları ya da genel hatlarını görebilirsiniz.

Sosyal Bilimleri Fen Bilimleri ile Harmanla,

Hayatta her şey öyle güzel dengeye oturtulmuştur ki; ne sadece sayısal, ne de sadece sözel! Tüm iş yaşamınızda bu iki dengeyi iyi harmanlamalı ve tek noktadan değil, iki noktadan olaylara yaklaşmalısınız.

image004

Aç Ol, Deli Ol!

Belki de bu anlattıklarımızın en temeli son maddedir. İnsanoğlunun tüm yaşamı boyunca unutmaması gereken bir maddedir bu son madde. Her şey için aç olun, deli olun, merak edin ve bu heyecanı kaybetmeyin! Unutmayın, büyük adımlar emekleyerek başlamaz. Belki de yarının iş adamları şu an sıfırdan başlamış durumdadır, Kim bilir?

Bu yazı konuk yazarımız Ozgün Can Damarlı tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link