Steve Jobs’un Bize Hala Anlatacağı Çok Şey Var!

Odaklan!

Yapılan işte tecrübe kadar; motivasyon ve konsantrasyon çok önemli. Bu üç durumu iş yaşamımıza empoze ettiğimiz takdirde üstesinden gelemeyeceğimiz yük yoktur. İş yaşamında çözüm odaklı olmak zorundayız “başlamak bitirmenin yarısıdır.” Eğer bir yola çıktıysak onu tamamlamalı, bunun içinse ilk olarak o yola odaklanmalıyız.

 image002

Baştan Sona Sorumluluk Al,

İster özel sektör olsun, ister kamu sektörü , eğer öne çıkmak istiyorsanız doğru zamanda doğru yerde inisiyatif kullanıp sorumluluk alın, kendi yıldızı gösterin, tecrübe edinin. Bu tecrübeleri belki de hatalar yaparak öğreneceksiniz ama bu durumu çok iyi özümsemelisiniz.  Zira tecrübesizken veya anlık heyecanla  verdiğiniz kararlar belki, kariyerinizde belki de firmanızda yıkımlara yol açabilir. Bu yüzden siz siz olun aldığınız sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirin.

Geride Kalırsan Yetişmeye Çalışma, Kurbağa Gibi İleri Sıçra,

İş yaşamımızda bazı dönemler olur ki motivasyonumuzu kaybedebiliriz, dile getirilen fikirler hiçe sayılabilir veya sizinkinden daha iyi fikirler ileri sürülebilir. İşte bu durumlarda öne sürülen fikirlerle anlık olarak yarışmak yerine sıçrama noktasına gelmelisiniz. Unutmayın! En iyi sıçrama için ayaklarınız dibe değmelidir. Ne demişler “Soluksuz kaldığınızı hissettiğiniz anlarda bile eskisinden daha hızlı koşmaya gayret etmelisiniz.”

Kârdan Önce Ürün Gelsin,

Bir firmayı ayakta tutmak önce satış sonra da kârdan geçiyor fakat öncelikli hedefiniz cirodan vazgeçip sadece kâr olmamalı, yani ürün kalitesinden ödün verip maliyet odaklı olmamalısınız. Günümüzde ürün iletişimleri marka bağlılığını ön planda tutmaktadır. O halde ciro ve kârdan önce üretilen ürününüzün kalitesi ve sürdürülebilirliği ön planda tutulmalıdır.

Anketlerin Kölesi Olmayın,

Ne yazık ki yapılan anketler %100 doğrululuk payı vermemektedir. Her yapılan ankette belli bir oranda sapma payı vardır. Bu yüzden şirketiniz adına yapılan anketler olumlu sonuçlandığında gereksiz rahatlığa, olumsuz sonuçlandığında ise gereksiz karamsarlığa kapılmamak birincil düşünceniz olmalıdır.

Gerçekliği Eğ ve Bük,

Yaptığı işlerde imkansızı istemek, olmazı oldurmak bir firma için özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde temel alması gereken bir vizyondur. Kimse o ürün yada hizmete ihtiyacı olup olmadığını, o firma fikir yada ürününü onlara sunmadan bilemez.

image003

Yüz Yüze Gel,

İster yönetici olun, ister çalışan; sorunlarla yüz yüze gelmek yerine onları ertelemek en büyük hatanız olabilir. Bu durum sadece iş yaşamınızda değil; hayatınızda da temel edinmeniz gereken bir ilkedir.  Problemlerle ne kadar yüz yüze gelme cesaretini göze alırsanız, aşmanızda o denli yol kat edebilirsiniz.

Hem Tüm Resmi Gör, Hem Tüm Detayları

Karşılaştığınız sorunları bazen ayrıntılardan kurtularak anlayabilir, sadece dışarıdan genel bakarak cevapları görebilirsiniz; bazen de tam tersi. İşte bu yüzden  sorunlarınızı önce detaylı,  sonra da genel olarak gözden geçirmelisiniz.Böylece belki de gözden kaçırdığınız detayları ya da genel hatlarını görebilirsiniz.

Sosyal Bilimleri Fen Bilimleri ile Harmanla,

Hayatta her şey öyle güzel dengeye oturtulmuştur ki; ne sadece sayısal, ne de sadece sözel! Tüm iş yaşamınızda bu iki dengeyi iyi harmanlamalı ve tek noktadan değil, iki noktadan olaylara yaklaşmalısınız.

image004

Aç Ol, Deli Ol!

Belki de bu anlattıklarımızın en temeli son maddedir. İnsanoğlunun tüm yaşamı boyunca unutmaması gereken bir maddedir bu son madde. Her şey için aç olun, deli olun, merak edin ve bu heyecanı kaybetmeyin! Unutmayın, büyük adımlar emekleyerek başlamaz. Belki de yarının iş adamları şu an sıfırdan başlamış durumdadır, Kim bilir?

Bu yazı konuk yazarımız Ozgün Can Damarlı tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Geleneksel Pazarlama Vs Dijital Pazarlama

Pek çok küçük/büyük işletmeler veya markalar pazarlama yöntemine karar vermekte zorlanır. Genelde bütçeleri sadece birine yeter ve hangisinin kendilerine daha fazla fayda sağlayacağı konusunda kararsız kalabilirler. Peki bu işletmeler kendi pazarlama metodlarına nasıl güvenmeli ve hangi yolları izlemeli?

Geleneksel pazarlama için dergi, tv, gazete reklamlarını, mailleri basitçe örnek verebiliriz. Öte yandan Facebook, YouTube, Twitter gibi platformlarda yapılan pazarlama çalışmaları da dijital marketing için basit örneklerdir. Geleneksel mecraların kullanıldığı, geleneksel stratejilerin geliştirildiği yöntemler geleneksel pazarlama iken dijital ortamlarda geliştirilen stratejilere dijital pazarlama diyoruz. Tanıtımınız ve reklamlarınız için hangi alanı seçmeniz gerektiğine aşağıdaki bilgiler ışığında siz karar verin.

Geleneksel Pazarlamanın Faydaları

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile yerel hedef kitlenize erişmeniz çok kolaydır. Örneğin bir radyo reklamıyla, gazete ilanı vererek veya broşür bastırarak reklamınızı kolayca yapabilirsiniz. Ve genelde materyalleriniz saklanabilir, tekrar tekrar okunabilir, izlenebilir veya dinlenebilir nitelikte olacaktır.

Geleneksel mecralardaki reklamların veya pazarlama stratejilerin geneli kolay anlaşılabilirdir. Geleneksel mecralardaki anlaşılabilirlik genellikle 14 yaşındaki bir bireyin anlayabileceği düzeyde olur, basit ve sade bir anlatımla tüm kesime hitap eder.

Doğrudan posta, dijital ortama göre% 21 daha az bilişsel çaba gerektirir. Hem anlaşılması daha kolay hem de daha akılda kalıcıdır. Reklama maruz kalanlarla yapılan anketlere göre; geleneksel ortamda reklamı görenlerin hatırlama oranı %70 iken, dijital ortamda bu oran %45’e düşer. 

Geleneksel Pazarlamanın Negatif Yönleri

Geleneksel mecralarda reklam vermek maliyetli olabilir. Örneğin baskı malzemeleri pahalı olabilir ve bu malzemelerin dağıtımı, gösterimi vs için insanları işe almanız gerekir.

Geleneksel mecraların erişim oranı yüksek olsa da etkileşim oranı azdır. Tv reklamlarını düşünün, çoğumuz reklamlarda televizyonun sesini kısıyor veya kanalı değiştirmiyor muyuz?

Ayrıca bu pazarlama stratejilerinin sonuçları kolay ölçülemez. Örneğin bir billboard’u günde ortalama kaç kişinin gördüğünü bilebilirsiniz ama kaç kişinin okuduğundan veya ilgilendiğinden emin olamazsınız. (Tabii bu da yakın zamanda değişebilecek bir metrik zira “Brezilya’daki Reklam Panoları Gelen Tepkileri Ölçebiliyor” haberini sizlerle paylaşmıştık.)

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama aracılığıyla uluslararası bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca, bir kampanyayı cinsiyet, konum, yaş ve ilgi alanları gibi belirli kitle demografilerine uyarlayabilirsiniz. Bu, kampanyanızın daha etkili olacağı anlamına gelir.

Kitlenizin özleliklerine ve isteklerine göre içeriğinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin okumayı sevenler için blog üzerinden izlemeyi sevenler için YouTube üzerinden kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha çok seçenek sunar.

Günümüzde herkesin en çok vakit geçirdiği platform olan sosyal medyadan kitlenize ulaşmanız mümkündür. Bu sayede müşterilerinizi ve takipçilerinizi harekete geçmeye, web sitenizi ziyaret etmeye, ürün ve hizmetlerinizi okumaya, puanlama yapmaya, satın almanıya ve pazarınızda görülebilecek geri bildirim sağlamaya teşvik edebilirsiniz. Üstelik bu geri bildirimi dijital ortam üzerinden aldığınız için son derece hızlı ve kolaydır. Stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenebilir ve ona göre hızlıca değiştirebilirsiniz. 

Dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetlidir.

Tüm bu sonuçlara baktığımızda dijital pazarlamanın her anlamda daha işlevli olduğunu görüyoruz ki artık markalar da bunu farkında ve dijitale yatırım yapıyorlar. Ancak geleneksel pazarlama yöntemlerini de genelde dijitali desteklemek için kullanıyoruz. Müşteri memnuniyeti ve kalitesini artırmak için geleneksel mecraları minimum düzeyde kullanarak bütçenin asıl büyük payını dijitale ayırmak en mantıklı strateji gibi gözüküyor. Siz ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ekonomi ve Taraftar Ekseninde 2018 FIFA Dünya Kupası

Sonu çift rakamlarla biten her yılda olduğu gibi, yeni bir kupanın zamanı geldi: FIFA Dünya Kupası 2018.

Türk futbol seyircisi olarak her 2 yılda 1, Avrupa Şampiyonası veya Dünya Kupasını yakından takip ediyoruz. Her ne kadar ülkemiz düzenli olarak bu turnuvalarda yer alamasa da, günde 4 canlı karşılaşma izleme olanağı yaratan bu etkinliklere yaz sezonunun 1 ayını ayırıyoruz.

Organizasyonların ele alınabilecek birçok boyutu var. Araştırmalara “sports mega events” olarak geçen bu etkinliklerin ekonomi ve taraftar eksenini ele almaya çalışacağım.

Ekonomi anlamında etkinlikler her dönem büyüklüğünü artırma eğilimini sürdürüyor. Organizasyonun ev sahibi şu ana kadar bir dünya kupası için gerçekleştirilen en yüksek harcamayı yaptı. Organizasyon için toplam 14.2 milyar Amerikan Doları harcadılar. Bu harcamalar arasında ulaşım, altyapı, konaklama ve stadyum inşaatları en yüksek payı aldılar. Rusya, 2010 yılında dünya kupasını düzenleme hakkını elde ettiğinde planlanan bütçenin tam 12 katı daha fazla harcama yaptı!

Yapılan tüm harcamalar Rusya’ya önemli bir altyapı ve turizm gücü kazandıracak. Buna karşılık turnuvadan elde edilen tüm gelirlerin ülke ekonomisine en fazla 2 aylık bir katkı yapacağı belirtiliyor. 8 yıllık çalışma ve harcamalar, 2 aylık bir süreçte girdi olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

FIFA Dünya Kupası, 2000’li yılların başından beri “sponsorların dünya kupası” olarak eleştiriliyor. Bu eleştirinin temelinde sponsorların beklentilerinin taraftar beklentilerinden daha önemli görülmesi etkili. Ayrıca yüksek sponsorlu etkinliklerin sporun ruhunu çürüttüğü de iddia ediliyor. Visa, McDonalds, Budweiser gibi bilinen sponsorların yanına bu sene en çok sponsorluk desteği Çin menşeili işletmelerden geldi. Çin ve Hindistan futbol yatırımlarını artırıyor. Bunun temelinde futbola olan ilginin artışı var ve “ürün yaşam seyri” yükselme aşamasında görülüyor. İngiltere futbol ligindeki forma sponsorlarına ve saha kenarındaki reklam tabelalarına dikkatli bakarsanız Uzakdoğu pazarına yönelik reklamlara rastlayabilirsiniz. Turnuvada tüm sponsorluk harcamaları 2 milyar Amerikan Dolarına yaklaşıyor.

Dünya Kupası için yaklaşık 1.5 milyon biletli seyircinin katılımı beklenirken, biletsiz ve turizm amaçlı ülkeye gelecek turist sayısının bu rakamdan daha fazla olacağı öngörülüyor. Ülkemizde “passolig” adı altında yürütülen biletleme sisteminin bir benzeri bu sene Rusya’da kullanılacak. Buna göre seyircinin bilet alması yeterli olmuyor ve devlet tarafından kurulan taraftar sistemine kayıt yaptırıp isimlik çıkartmak gerekiyor. Bu isimlikler olmadan statlara giriş yapılamıyor. Uluslararası bir organizasyonda güvenlik kaygısının geldiği noktayı anlamak için önemli bir ayrıntı… 64 maçlık bu serüvende seyircinin yerine getirmesi gereken yeni bir sorumluluk oluşturuldu.

Taraftar kimlik sistemi stat içinde holigan aktiviteleri azaltmak için yapılan bir uygulama olarak görülüyor. Fakat stat dışındaki taşkınlıkları önlemek için sağduyu ile birlikte güvenlik kuvvetlerine büyük sorumluluk düşüyor.

Son olarak, turnuvaya bahis işletmeleri tarafından bakalım. Günümüzde futbol, sadece taraftarlık veya futbol severlik hisleriyle takip edilen bir spor olmanın ötesine geçti. Özellikle futbol maçlarına yapılan bahisler giderek artıyor. Küresel düzeyde 2018 FIFA Dünya Kupasında 3.3 milyar Amerikan Dolarına yakın bahis yapılacağı öngörülüyor.

4 yılda 1 düzenlenen bu futbol etkinliğinde durum, etkinliğe nereden bakmak istediğinize göre değişiyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link