Odaklan!

Yapılan işte tecrübe kadar; motivasyon ve konsantrasyon çok önemli. Bu üç durumu iş yaşamımıza empoze ettiğimiz takdirde üstesinden gelemeyeceğimiz yük yoktur. İş yaşamında çözüm odaklı olmak zorundayız “başlamak bitirmenin yarısıdır.” Eğer bir yola çıktıysak onu tamamlamalı, bunun içinse ilk olarak o yola odaklanmalıyız.

 image002

Baştan Sona Sorumluluk Al,

İster özel sektör olsun, ister kamu sektörü , eğer öne çıkmak istiyorsanız doğru zamanda doğru yerde inisiyatif kullanıp sorumluluk alın, kendi yıldızı gösterin, tecrübe edinin. Bu tecrübeleri belki de hatalar yaparak öğreneceksiniz ama bu durumu çok iyi özümsemelisiniz.  Zira tecrübesizken veya anlık heyecanla  verdiğiniz kararlar belki, kariyerinizde belki de firmanızda yıkımlara yol açabilir. Bu yüzden siz siz olun aldığınız sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirin.

Geride Kalırsan Yetişmeye Çalışma, Kurbağa Gibi İleri Sıçra,

İş yaşamımızda bazı dönemler olur ki motivasyonumuzu kaybedebiliriz, dile getirilen fikirler hiçe sayılabilir veya sizinkinden daha iyi fikirler ileri sürülebilir. İşte bu durumlarda öne sürülen fikirlerle anlık olarak yarışmak yerine sıçrama noktasına gelmelisiniz. Unutmayın! En iyi sıçrama için ayaklarınız dibe değmelidir. Ne demişler “Soluksuz kaldığınızı hissettiğiniz anlarda bile eskisinden daha hızlı koşmaya gayret etmelisiniz.”

Kârdan Önce Ürün Gelsin,

Bir firmayı ayakta tutmak önce satış sonra da kârdan geçiyor fakat öncelikli hedefiniz cirodan vazgeçip sadece kâr olmamalı, yani ürün kalitesinden ödün verip maliyet odaklı olmamalısınız. Günümüzde ürün iletişimleri marka bağlılığını ön planda tutmaktadır. O halde ciro ve kârdan önce üretilen ürününüzün kalitesi ve sürdürülebilirliği ön planda tutulmalıdır.

Anketlerin Kölesi Olmayın,

Ne yazık ki yapılan anketler %100 doğrululuk payı vermemektedir. Her yapılan ankette belli bir oranda sapma payı vardır. Bu yüzden şirketiniz adına yapılan anketler olumlu sonuçlandığında gereksiz rahatlığa, olumsuz sonuçlandığında ise gereksiz karamsarlığa kapılmamak birincil düşünceniz olmalıdır.

Gerçekliği Eğ ve Bük,

Yaptığı işlerde imkansızı istemek, olmazı oldurmak bir firma için özellikle Ar-Ge faaliyetlerinde temel alması gereken bir vizyondur. Kimse o ürün yada hizmete ihtiyacı olup olmadığını, o firma fikir yada ürününü onlara sunmadan bilemez.

image003

Yüz Yüze Gel,

İster yönetici olun, ister çalışan; sorunlarla yüz yüze gelmek yerine onları ertelemek en büyük hatanız olabilir. Bu durum sadece iş yaşamınızda değil; hayatınızda da temel edinmeniz gereken bir ilkedir.  Problemlerle ne kadar yüz yüze gelme cesaretini göze alırsanız, aşmanızda o denli yol kat edebilirsiniz.

Hem Tüm Resmi Gör, Hem Tüm Detayları

Karşılaştığınız sorunları bazen ayrıntılardan kurtularak anlayabilir, sadece dışarıdan genel bakarak cevapları görebilirsiniz; bazen de tam tersi. İşte bu yüzden  sorunlarınızı önce detaylı,  sonra da genel olarak gözden geçirmelisiniz.Böylece belki de gözden kaçırdığınız detayları ya da genel hatlarını görebilirsiniz.

Sosyal Bilimleri Fen Bilimleri ile Harmanla,

Hayatta her şey öyle güzel dengeye oturtulmuştur ki; ne sadece sayısal, ne de sadece sözel! Tüm iş yaşamınızda bu iki dengeyi iyi harmanlamalı ve tek noktadan değil, iki noktadan olaylara yaklaşmalısınız.

image004

Aç Ol, Deli Ol!

Belki de bu anlattıklarımızın en temeli son maddedir. İnsanoğlunun tüm yaşamı boyunca unutmaması gereken bir maddedir bu son madde. Her şey için aç olun, deli olun, merak edin ve bu heyecanı kaybetmeyin! Unutmayın, büyük adımlar emekleyerek başlamaz. Belki de yarının iş adamları şu an sıfırdan başlamış durumdadır, Kim bilir?

Bu yazı konuk yazarımız Ozgün Can Damarlı tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın