Steve Jobs İsimli Moda Markası, Apple’a Karşı Olan İsim Hakkı Davasını Kazandı

Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortaklarından biri ve eski CEO’su olan Steve Jobs’un adını taşıyan İtalya merkezli bir moda markası olduğunu biliyor muydunuz? İşin ilginci bu moda markası, 2012 yılından beri Steve Jobs ismini kullanıyor.

İtalyan kardeşler Vincenzo Barbato ve Giacomo Barbato, Steve Jobs isminin ticari marka hakkının kimsede olmadığını farkettiler ve 2012 yılında Apple’ın eski CEO’sunun ismini kullanmaya karar verdiler. Üstelik markanın logosu olarak da ısırılmış ve tepesinde bir elma yaprağı bulunan “J” harfi şeklindeki bir logoyu kullandılar.

İtalyan kardeşler, La Repubblica Napoli isimli yayın kuruluşuna yaptıkları açıklamada, “Pazar araştırmamızı yaptık ve dünyadaki en bilinen şirketlerden biri olan Apple’ın, kurucusunun markasını tescil ettirmeyi hiç düşünmediğini farkettik ve bu yüzden bunu biz yapmaya karar verdik.” dediler.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre İtalyan kardeşlerin bu hamlesinin ardından, Apple da anlaşılır bir şekilde ticari marka hakkını alabilmek adına yasal yollardan bir mücadeleye girişti. Ancak La Repubblica Napoli’nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilere göre Apple’ın açtığı karşı dava tamamen reddedildi.

Bu davayı karara bağlayan İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi, İtalyan moda markasının Steve Jobs isminin kullanımına devam edebileceğini açıkladı. Bununla birlikte kurum, markanın Apple’ın logosundan baya bir esinlenerek hazırlanmış olan logosu konusunda ise logonun temel unsurunun bir meyve değil, harf olduğunu ve logonun ısırılmış gibi olan tarafının, aslında ısırıkla bir alakası olmayabileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra İtalyan kardeşlerin, Steve Jobs markası altında elektronik ürünler üretmek için Çinli bir markayla görüştükleri söyleniyor. Üstelik kardeşler, Business Insider İtalya’ya yaptıkları açıklamada ciddi ciddi “Android işletim sistemli bir Steve Jobs telefonu” piyasaya sürmeyi düşündüklerini belirttiler.

Peki siz, Steve Jobs markasının kullanımı ve markanın Apple logosunu andıran logosu konusunda İtalyan kardeşlerinin lehine verilen bu kararı doğru buluyor musunuz?

Bu arada Apple’ın başı bu aralar davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf eden markaya konuyla ilgili olarak birden çok dava açıldı. Ayrıca teknoloji devi, Çin’de de yeni App Store logosu yüzünden davalık oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link