Steve Jobs İsimli Moda Markası, Apple’a Karşı Olan İsim Hakkı Davasını Kazandı

Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortaklarından biri ve eski CEO’su olan Steve Jobs’un adını taşıyan İtalya merkezli bir moda markası olduğunu biliyor muydunuz? İşin ilginci bu moda markası, 2012 yılından beri Steve Jobs ismini kullanıyor.

İtalyan kardeşler Vincenzo Barbato ve Giacomo Barbato, Steve Jobs isminin ticari marka hakkının kimsede olmadığını farkettiler ve 2012 yılında Apple’ın eski CEO’sunun ismini kullanmaya karar verdiler. Üstelik markanın logosu olarak da ısırılmış ve tepesinde bir elma yaprağı bulunan “J” harfi şeklindeki bir logoyu kullandılar.

İtalyan kardeşler, La Repubblica Napoli isimli yayın kuruluşuna yaptıkları açıklamada, “Pazar araştırmamızı yaptık ve dünyadaki en bilinen şirketlerden biri olan Apple’ın, kurucusunun markasını tescil ettirmeyi hiç düşünmediğini farkettik ve bu yüzden bunu biz yapmaya karar verdik.” dediler.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre İtalyan kardeşlerin bu hamlesinin ardından, Apple da anlaşılır bir şekilde ticari marka hakkını alabilmek adına yasal yollardan bir mücadeleye girişti. Ancak La Repubblica Napoli’nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilere göre Apple’ın açtığı karşı dava tamamen reddedildi.

Bu davayı karara bağlayan İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi, İtalyan moda markasının Steve Jobs isminin kullanımına devam edebileceğini açıkladı. Bununla birlikte kurum, markanın Apple’ın logosundan baya bir esinlenerek hazırlanmış olan logosu konusunda ise logonun temel unsurunun bir meyve değil, harf olduğunu ve logonun ısırılmış gibi olan tarafının, aslında ısırıkla bir alakası olmayabileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra İtalyan kardeşlerin, Steve Jobs markası altında elektronik ürünler üretmek için Çinli bir markayla görüştükleri söyleniyor. Üstelik kardeşler, Business Insider İtalya’ya yaptıkları açıklamada ciddi ciddi “Android işletim sistemli bir Steve Jobs telefonu” piyasaya sürmeyi düşündüklerini belirttiler.

Peki siz, Steve Jobs markasının kullanımı ve markanın Apple logosunu andıran logosu konusunda İtalyan kardeşlerinin lehine verilen bu kararı doğru buluyor musunuz?

Bu arada Apple’ın başı bu aralar davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf eden markaya konuyla ilgili olarak birden çok dava açıldı. Ayrıca teknoloji devi, Çin’de de yeni App Store logosu yüzünden davalık oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Ikea’da Neden Hiç Pencere Yok?

Ikea ülkemize geldiğinden beri çok ilgi gören, mobilyaları ve tarzı çok beğenilen bir mağaza oldu. Her ne kadar alınan eşyaları kurmak zorunda olmak Türkler için Ikea’nın tek kötü yanı olsa da yavaş yavaş buna da alışıyoruz.

Bugün sizlere hiçbir şey almayacak olsak bile hayal kurmaya, minyatür evlere “adamlar neler yapıyor” demek için bakmaya gittiğimiz Ikea’nın mağazalarında neden hiç pencere olmadığından bahsedeceğiz. 

Ikea’da pencere olmamasının sebebi kumarhanelerde ve alışveriş merkezlerinde pencere olmamasıyla aynı; zaman algısını yok etmek. Alışveriş merkezlerini, kumarhaneleri bir düşünün. Böyle yerlerde zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi?

Ikea’nın içini gözümüzün önüne getirdiğimizde alışveriş yapılan kısımlarda kesinlikle pencere yok ve bu sayede orada ne kadar vakit geçirdiğinizi anlayamıyorsunuz. Gördüğünüz her şeye bakmak istiyorsunuz ve kendinizi başka bir dünyadaymış gibi bırakabiliyorsunuz. Yani bu size daha çok alışveriş yaptırmak için kullanılan bir taktik!

Penceresi olmayan alanlarda daha çok para harcadığınızı daha önce siz de fark etmiş miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon’dan İlk Kasasız Market

Amazon kasasız ilk marketin açılışını bugün gerçekleştirecek; bu yeni alışveriş deneyimi perakende satış dünyasını derinden etkileyeceğe benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde açılacak olan Amazon Go isimli market, kamera ve sensörler aracılığıyla müşterilerin raflardan ne aldığını takip edecek. Müşteriler, Amazon Go isimli akıllı telefon uygulamasını tarattıkları turnikeden geçerek alışverişe başlayacaklar. Raftan aldığı bir ürün müşterinin sanal sepetine eklenecek, geri koyduğundaysa sepetten kaldırılacak. Alışverişini tamamlayan müşteri kasada vakit kaybetmeden mağazadan çıkabilecek; ödeme Amazon uygulamasına tanımlı kredi kartından çekilip, fatura kesilecek.

Amazon Go, 2016 yılı Aralık ayında deneme amaçlı olarak açılmıştı; test aşamasında olan dükkandan yalnızca Amazon çalışanları alışveriş yapabiliyordu. Amazon Go Genel Müdür Yardımcısı Gianna Puerini yaptığı açıklamada, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda gelen test aşamasından çok memnun kaldıklarını belirtti.

Amazon, bundan başka bir Amazon Go dükkanı açacağını henüz duyurmuş değil ve geçtiğimiz yıl 13.7 milyar dolara satın aldığı süpermarket zinciri Whole Foods marketlerinde de bu teknolojiyi kullanıma sokacağı düşünülmüyor. Ancak Amazon’un, ABD genelinde bu dükkânlardan yüzlercesini açmaya başlaması halinde diğer hipermarket zincirleri için “büyük tehdit” olacağı konuşuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link