Steve Jobs İsimli Moda Markası, Apple’a Karşı Olan İsim Hakkı Davasını Kazandı

Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortaklarından biri ve eski CEO’su olan Steve Jobs’un adını taşıyan İtalya merkezli bir moda markası olduğunu biliyor muydunuz? İşin ilginci bu moda markası, 2012 yılından beri Steve Jobs ismini kullanıyor.

İtalyan kardeşler Vincenzo Barbato ve Giacomo Barbato, Steve Jobs isminin ticari marka hakkının kimsede olmadığını farkettiler ve 2012 yılında Apple’ın eski CEO’sunun ismini kullanmaya karar verdiler. Üstelik markanın logosu olarak da ısırılmış ve tepesinde bir elma yaprağı bulunan “J” harfi şeklindeki bir logoyu kullandılar.

İtalyan kardeşler, La Repubblica Napoli isimli yayın kuruluşuna yaptıkları açıklamada, “Pazar araştırmamızı yaptık ve dünyadaki en bilinen şirketlerden biri olan Apple’ın, kurucusunun markasını tescil ettirmeyi hiç düşünmediğini farkettik ve bu yüzden bunu biz yapmaya karar verdik.” dediler.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre İtalyan kardeşlerin bu hamlesinin ardından, Apple da anlaşılır bir şekilde ticari marka hakkını alabilmek adına yasal yollardan bir mücadeleye girişti. Ancak La Repubblica Napoli’nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilere göre Apple’ın açtığı karşı dava tamamen reddedildi.

Bu davayı karara bağlayan İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi, İtalyan moda markasının Steve Jobs isminin kullanımına devam edebileceğini açıkladı. Bununla birlikte kurum, markanın Apple’ın logosundan baya bir esinlenerek hazırlanmış olan logosu konusunda ise logonun temel unsurunun bir meyve değil, harf olduğunu ve logonun ısırılmış gibi olan tarafının, aslında ısırıkla bir alakası olmayabileceğini ifade etti.

Bunların yanı sıra İtalyan kardeşlerin, Steve Jobs markası altında elektronik ürünler üretmek için Çinli bir markayla görüştükleri söyleniyor. Üstelik kardeşler, Business Insider İtalya’ya yaptıkları açıklamada ciddi ciddi “Android işletim sistemli bir Steve Jobs telefonu” piyasaya sürmeyi düşündüklerini belirttiler.

Peki siz, Steve Jobs markasının kullanımı ve markanın Apple logosunu andıran logosu konusunda İtalyan kardeşlerinin lehine verilen bu kararı doğru buluyor musunuz?

Bu arada Apple’ın başı bu aralar davalardan kurtulmuyor. Geçtiğimiz hafta eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını itiraf eden markaya konuyla ilgili olarak birden çok dava açıldı. Ayrıca teknoloji devi, Çin’de de yeni App Store logosu yüzünden davalık oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Cif’ten Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Vurgu Yapan Proje

  • Bu zamana kadar genelimize dayatılmış ve öğretilmiş olan ”ev işlerini kadın yapar” mottosuna karşı son zamanlarda markaların toplumsal cinsiyet eşitliğine daha fazla değindiği görüyoruz.
  • Cif’te hepimizin elinde projesiyle aslında bu mottoyu yıkmak isteyen markalardan biri.
  • İlgili Yazı: Hornbach’tan Cinsiyetçi Klişileri Yıkan Reklam Filmi

Hepimizin elinde projesi  17 Ekim Çarşamba günü Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve proje elçisi  Arzum Onan’ın katıldığı basın toplantısı ile tanıtılmıştı. Proje ev işlerinin yalnızca kadına ait olmadığı ve aile bireyleri arasında dağılımın yapılması gerektiği vurguluyor. Kadınların iş ve sosyal hayatta daha fazla yer almasını ve bu projeyle bir farkındalık yaratmak Cif markasının ana amaçlarından biri olarak gözüküyor.

Kadının Görevi

Verilere göre insanların yüzde 86’sı ev işlerini, yüzde 77’si temizliği, yüzde 79’u çamaşır yıkamayı, yüzde 69’u bulaşık yıkamayı, yüzde 72’si ise yemek yapmayı ‘kadın görevi’ olarak tanımlıyor.

Kadın, reklamda gerçek dışı bir varlık olarak tanımlanıyor. Ayrıca reklamda bugüne kadar sıkça duyulan ”kadın dediğin parfüm değil, çamaşır suyu kokacak arkadaş”, ” yemek yapmayı,bulaşık yıkamayı bilmeyen kendine kadın demesin” gibi söylemlere ironik bir eleştiri yapılırken, kadın görevi diye adlandırılan, kadınlardan beklenen temizlik işlerinin verileri sıralanıyor. Reklamda gördüğümüz heykel ise,  farkındalık artırmayı hedefleyen bu proje için Arzum Onan tarafından yapılan gerçek üstü kadın heykeli olarak adlandırılan heykel. Altı kolu ve dört bacağı bulunan kadın heykeli, ev işleri konusunda kendisinden beklenen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gerçek üstü güçteki bir  kadını temsil ediyor.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola’dan “Ölümcül” Kelime Hatası

Global markalar yeni bir ülkede pazara girmeden önce oranın kültürünü ve dilini iyice anlamaya yönelik pazar araştırması yaparlar. Coca-Cola Yeni Zelanda’da yerli halk için koyduğu otomatın üzerine yazacağı cümle için yeterince araştırma yapmamış olacak ki önemli bir hata meydana gelmiş.

Coca-Colanın Yeni Zelanda halkına “Arkadaşça” ulaşma çabası “Ölüme merhaba” anlamına gelecek bir yerel dil karışıklığına yol açtı. Otomatın üzerine “Kia Ora, Mate” şeklinde bir mesaj yazan Coca-Cola’nın amacı; yerel dilde merhaba demek olan “Kia Ora” ile İngilizce’de arkadaş, eş anlamına gelen “Mate”i birleştirmek ve halkı sıcak bir dille selamlamaktı ancak Maori dilinde “Mate” kelimesinin “Ölüm” anlamına gelmesi hoş olmayan bir karışıklığa yol açtı.

“Ölüme Merhaba” sloganı kolanın ölümcül bir içecek olduğuna yormaya çok müsait bir slogan ve elbette Coca-Cola gibi büyük bir marka için 2018 yılında kabullenmesi zor bir hata oldu.

Coca-Cola sonrasında duruma yönelik bir açıklama yaparak İngilizce ile yerel dili birleştirdiklerini ve bir sorun olmadığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link