Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte, şirketler de müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek adına iş süreçlerinde bu yeni teknolojilerden faydalanıyorlar. Bunun en yeni örneklerinden biri ise Starbucks’ın geliştirdiği My Starbucks Barista.

My Starbucks Barista, Starbucks müşterilerinin sesli komut ya da mesajlaşma arayüzü aracılığıya sipariş vermelerine olanak sağlayan yapay zeka tabanlı bir sanal asistan. Starbucks, geçtiğimiz günlerde bu özelliği beta olarak kullanıma sunacağını duyurdu.

Bu yeni özellik, ilk olarak Starbucks’ın iOS uygulamasında kullanıma sunulacak ve yıl içinde yavaş yavaş başka platformlarda da kullanılabilecek. Şirketin yeni uygulamasını kullanıma sunacağı platformlardan biri de Amazon Alexa olacak. Starbucks müşterileri, Alexa’nın kullanılabilir olduğu herhangi bir cihazdan sesli komut aracılığıyla sipariş verebilecekler. My Starbucks Barista ise teknik olarak Starbucks’ın mobil uygulaması içindeki ‘Mobil Sipariş ve Ödeme’ seçeneğinin bir uzantısı.

Starbucks'ın Sanal Barista Uygulamasının Görünümü

Starbucks’ın, diğer perakende ve içecek firmalarıyla karşılaştırıldığında dijital inovasyona her zaman önem verdiğini biliyoruz. Bununla birlikte eski Adobe CIO’su Gerri Martin-Flickinger, 2015 yılında Starbucks’ın CTO’su olduğundan beri, şirketin teknolojik yenilikler konusunda odağı yapay zeka gibi konseptler oldu.

Starbucks’ın bu ve benzeri girişimleri, şirketin “dijital çark” olarak adlandırdığı ve müşterilere yönelik dijital tekliflerin ekosistemini temsil eden konseptin kapsamına giriyor. Starbucks, dijital çark girişimlerinin, şirketin Kuzey Amerika gelirlerinin %38’ini oluşturduğunu açıkladı.

Bir Cevap Yazın