Son beş yıldır gündeminde olan içki servis etme programını geçtiğimiz günlerde ABD’deki 24 noktada başlatacağını açıklayan Starbucks’ın bu taktiği diğer Avrupa ve dünya ülkelerinde uygulayıp uygulamayacağı merak konusuydu. Türkiye’de de bu konu ile ilgili sert tartışmalar yaşanmıştı. Bu tartışmalara son noktayı Starbucks Türkiye İş Birim Direktörü Tunç Tunaveli koydu.

Her ne kadar çoğu marka stratejisti şirketin Türkiye gibi birçok farklı kültürün harmanlandığı bir ülkede bu tür bir girişimde bulunmasının büyük bir hata olabileceğini düşünse de ülkemizdeki Starbucks hayranları büyük bir heyecan içerisinde şirketten gelecek haberi bekliyordu.

 

12 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren ve 22 ilde 250 mağazaya ulaşan Starbucks’ın Türkiye İş Birim Direktörü Tunç Tunaveli yaptığı açıklama ile ülke pazarlarının dinamiklerine göre farklı stratejiler izlediklerine dikkat çekerken ABD’deki kararın da bu stratejiler kapsamında alındığını söyledi.

Tunç Tunaveli buna ek olarak: “Türkiye için şu an öyle bir planımız yok. Ülkeler tabi ki opere ettikleri pazarların önceliklerine göre farklı stratejiler alabiliyorlar. ABD ile AB’deki misafir profili çok farklı. AB’de bile kendi içinde farklı profiller çıkıyor. Bizim için öncelik değil” açıklamasını yaptı.

Şirketin ABD’nin ardından kısa vadede birçok farklı pazarda alkol servisine başlayacağı aşikar. Türkiye’de ise kısa ve orta vadede böyle bir hamle yapılmayacak gibi duruyor. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın