Yıllardır ortalıkta dolaşan, hepimizin aşina olduğu bir söz vardır, hatırlar mısınız?; “sevdiğini mutlu etmek istiyorsan, ona gün içerisinde küçük sürprizler yap” derler. Starbucks da bu sözün paralel bir versiyonunu, Japonya’da gerçekleştirmeye başladı ve müşterilerine minik bir sürpriz yaptı.

Nerede açılırsa açılsın, her daim önünde sıra bulunan bir zincirdir Starbucks. Bundandır ki Starbucks’ın ürün promosyonlarına pek şahit olmayız. Bu durum Japonya’da bozuldu. Kahve zinciri, yapmış olduğu kampanya ile kahve ve sandviç alan müşterilerine hemen aşağıda bulunan şirin piknik örtülerini ücretsiz olarak vermeye başladı. Yaz sonuna kadar da örtülerin dağıtımına devam edecek.

Verilen örtünün uzunluğu 90 cm, genişliği ise 60 cm. Japonların yorumlarına göre bu ölçüler 2 kişi için yetecek düzeydeymiş ancak alışkanlıklara bakacak olursak Türk insanı için epey kısa olduğunu söyleyebiliriz. Zira bizde piknik kişisel değil ailecek olur, bilirsiniz. 

Bu arada Starbucks’ın Japonya’da neden böyle bir promosyona gittiğini öğrenmek isterken yaptığım araştırmada ilginç bir veriye de ulaştım. Dünya üzerinde Starbucks’ın en fazla şube açtığı 4. ülkeymiş Japonya. (1140 şube ile) Öte yandan bu şubelerin tamamı şirketin kendi mülkiyetindeymiş. Yani franchise sistemi bulunmuyor.

Bu promosyonlardan Türkiye’ye de gelir mi bilinmez, ancak Starbucks yöneticilerine tavsiyemiz, Türkiye’de böyle bir çalışma olacaksa ebatları biraz daha büyütme yönünde olacak.

Gelişme olduğunda yazımızı güncelleyeceğiz, takipte kalın!

Bir Cevap Yazın