Starbucks’a giden birçok kişi, kahve bardağının üstüne isminin yanlış yazılması durumuyla karşı karşıya kalmıştır. Ve genel olarak bu bir hata olarak düşünülür. Peki, ya Starbucks insanların isimlerini bardaklara yanlışlıkla farklı yazmıyorsa…

marbra

Super Deluxe adlı Youtube kanalı, geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir video paylaştı. Onların bununla ilgili bir teorileri var ve bu teori oldukça mantıklı.

Onların teorilerine göre, Starbucks’ın insanların ismini bardaklara yanlış yazmasının bir sebebi var. Çünkü kahve bardağına ismi yanlış yazılan kişiler, genellikle bu durumun fotoğrafını çekerek bunu Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıyorlar. Paylaştıkları fotoğrafta, yanlış yazılmış isimleriyle birlikte, Starbucks’ın o meşhur deniz kızı logosu da yer alıyor. Bu da Starbucks için bedava reklam anlamına geliyor. Her gün milyonlarca kişinin Starbucks’tan kahve aldığı düşünüldüğünde, bu pazarlama stratejisi oldukça mantıklı görünüyor.

Cosmopolitan dergisinin Starbucks’ta çalışan bir baristayla yaptığı röportajda sorulan bir soru üzerine, baristanın söyledikleri de bu teoriyi doğruluyor. Baristanın söyledikleri tam olarak şu şekilde:

“Bunu herkes yapıyor mu bilmiyorum, ama müdürüme sorduğumda, bunun çoğu Starbucks çalışanı tarafından bir pazarlama aracı olarak kullanıldığını itiraf etti.”

Bir marka açısından en iyi reklam şeklinin, müşterileri tarafından yapılan reklam olduğunu düşünürsek, Starbucks’ın bunun çok zekice yollarından birini bulduğunu söyleyebiliriz.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Öncelikle kaleminize saglik. Yazinizda urun veya hizmeti kullanan direkt tuketiciler tarafindan yapilan reklamin ne kadar kiymetli olduguna hiçbir itirazım yok. Kesinlikle doğru nokta. Ancak Starbucks in ornegi bana cok dogru gelmedi. Zira, Starbucks 360 derece customer Journey map de, urunle ve hizmetle olan musteri temas noktalarindan birinin de müşterilere verilen kahve bardaklarinin uzerine yazilan müşteri isimlerinden bahsetmiş ve onemli bir deneyim noktasi oldugundan bahsetmiştir. Kasada satis gerceklestikten sonra bardaga kisinin adinin dogru yazilmasi cok onemli. Belki bir harf hatasi evet kabul edilebilir ancak adi Barbara olan bir şahsın adinin Martha yazılması kabul edilebilir birsey olmadığı gibi, kimsenin de bunun fotograflayacagini dusunmuyorum. Bir istatistik var mi elinizde? Çünkü zaten bardaga isim yazılmasinin altindaki anafikirle tamamen ve bilerek yanlis yazmak fikri bence uyusmuyor.
    Teşekkürler

  2. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ancak yazıda da bahsetmiş olduğum gibi bu sadece bir tahmin. Youtube’da bu iddiadan bahsedilen birkaç video daha var. Barbara örneğinin gerçek olduğunu düşünmüyorum, sadece duruma esprili bir şekilde yaklaşıldığı için paylaşmak istedim. Yine yazıda da yer vermiş olduğum gibi, Cosmopolitan dergisinin bir Starbucks çalışanının söylediğini iddia ettiği sözler bu durumu doğrular nitelikte. Ancak tabii ki, birinci ağızdan duymadan %100 doğrudur diyemeyiz. Bununla ilgili bir istatistik de yok elimizde.

  3. Müşteri isimlerinin yanlış yazılması müşteri ilişkileri bakımından olumsuz bir durum. Firma İsim yazmayı müşteri sadakatı yaratmak için insanların isimlerini duyunca hoşuna gitmeleri ve çalışanlarla müşteri arasında iyi bir iletişim kurma adına yaptığı yönündeki bilgiler daha mantıklı diye düşünüyorum.

  4. Birebir yaşadığım ve sosyal medyada paylaştığım olaydır. Bişeyin mantığını kurmak için illa başına gelmesi gerekmiyor.

Bir Cevap Yazın