Starbucks, geçtiğimiz cuma günü Japonya’nın Kyoto şehrinde yeni bir şube açtı. Ancak bu şube, sıradan bir Starbucks şubesi değil. Dev kahve zincirinin yeni şubesi, Kyoto şehrinin en tarihi ve iyi korunmuş bölgelerinden biri olan Higashiyama’da bulunan restore edilmiş, geleneksel, iki katlı bir Japon evinde yer alıyor.

CNN’in belirttiğine göre, bundan yaklaşık 100 yıl önce yapılan ev, söylenene göre zamanında geyşalara ev sahipliği yapmış. Şubede Starbucks tabelası bulunmuyor, bunun yerine markanın bilindik logosu geleneksel kapı perdelerinde yer alıyor. Bu mekan, geleneksel çay evi tarzında tasarlanmış ilk Starbucks şubesi olması açısından önem taşıyor.

Müşterilerin bu Starbucks dükkanına girerken ayakkabılarını çıkarmaları gerekiyor. Bununla birlikte, müşterilerin oturabilmeleri için yerlerde ipek minderler bulunuyor. Ancak yerde oturamayan ya  da oturmak istemeyenler için masa, sandalya ve banklar da mevcut.

Mashable’ın haberine göre, duvarlarda kimono kumaşından yapılmış, üzerlerinde Starbucks temalı baskılar bulunan resimler yer alıyor. Binanın giriş katından, mekanın merkezinde, ön ve arka tarafında yer alan zen Japon bahçelerine çıkılabiliyor. Bahçelerde “tsukubai” ismi verilen taştan yapılmış su havuzları bulunuyor.

Bunların yanı sıra Starbucks’ın, bu şubede insanların sıraya girmesine izin vermeyeceği belirtiliyor. Bunu garanti altına almak içinse yoğunluğun yaşandığı saatlerde, müşteri sayısının sınırlanacağı ifade ediliyor.

Bir Cevap Yazın