Spor Pazarlamasında Hikayeden Markaya: Cristiano Ronaldo 0

İlahiyatçı ve Aktivist Robert McAfee Brown ‘Bugün Hikayecilik dünyaya fikirleri getirebilmenin tek yoludur’ demişti.

Bunu hemen hemen herkes kabul edecektir.

Hikaye insanı yapan şeyin ta kendisi. Tıpkı ‘kainat atomlardan değil, hikayelerden oluşmuştu’ sözünün ikamesi gibi yani.

İnsanlar hikayelerden etkilenmeye meyillidir ve bu doğanın ta kendisidir. Bu durum spor pazarlamasında da değişmez. Yani diğer hiçbir sektörde ve marka grubunda değişemeyeceği gibi.

Spor bir hikayedir ve insanlar onu bu yüzden sever. İnsanları izlersiniz, gözlersiniz, doğduklarını, olgunlaştıklarını, kazandıklarını ve yenildiklerini görürsünüz. Hatta şanslıysanız, o spordan vazgeçmek zorunda kaldıkları yaşlılıklarını bile görebilirsiniz ama en çok da ne zaman düşeceklerini görmek istersiniz. İnsanoğlunun cehennemin sınırına yaklaştığı en ince noktalardan biridir bu. Başkalarının hatalarını izlemekten keyif alır. Başkalarının güçlüklerinden de keyif alır. Sevimsizliklerinden, kötülüklerinden, çılgınlıklarından…

Spor pazarlama dedik ya, işte bunu en iyi kullanan da bireysel karakterlerdir. Takımlar marka değerlerini artırmak için bu yola başvurmak zorundadır. Eğer böyle bir gücünüz varsa, daha çok marka sizi sever ve iş ortaklıkları büyür. Sadece etkileyici bir karakter bile dünyada markanın konumunu değiştirir. Tıpkı Ronaldo gibi.

cristiano-ronaldo-hairstyle-2014-photos

İsmini babasının sevdiği bir aktörden alsa da Christiano Ronaldo artık o aktörden daha da çok seveni olan bir futbolcu. Hikayenin ta kendisi. O bunu en derinden kanıtlayan isimlerden biri. Biliyoruz ki o bir marka. Hatta Nike bile onun bu umursamazlığını, hayata saldıran tavrını kendi markasına bir ikon olarak belirlemiş durumda.

Hikayeleriniz insanları etkiler. Eğer kötü çocuk olursanız daha da fazla sevilebilirsiniz üstelik. Birçok makale incelendiğinde şunu görmek mümkün; Messi mi Ronaldo mu daha iyi oynuyor karar vermesi güç ancak hikayesi merak edilen ve hep takip edilmek istenilen bir kişi varsa o da; Ronaldo.

messi

O, herkesin bedenine giymek için can attığı bir marka olurken, aynı zamanda eleştirmek için yanıp tutuştuğunuz bir haber oluveriyor. O, gündemde özel hayatı didik didik edilen biri olmaya devam ederken, yeşil sahada şimşek gibi koşan gücünün hayranlıkla izlendiği bir boğa oluveriyor. Bir marka daha başka ne olmak isterdi ki?

Futbol futboldur. Ancak eğer spor pazarlamadan bahsediyorsanız hikayelere ihtiyacınız vardır. Tıpkı Messi’nin ‘en iyi’ olarak tanımlanmasına rağmen Adidas için etkili olmayı başaramaması gibi. Eğer anlatacak etkili bir hikayeniz yoksa, inişleriniz çıkışlarınız olmuyorsa, araştırmalar gösteriyor ki sizi görmeyen bir kalabalık arasında yürüyorsunuz demek.

Ronaldo her zaman yüksek sesli olan karakteriyle en kalabalıklarda bile dikkat çekmeye başarıyor. Bir de bu insan neden kibirli diyenler var. Her büyük marka gibi evet, çünkü;

Eğer tanrı gibi hareket ederseniz, bir süre sonra o olduğunuza inanmaya başlarsınız…

 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link